2011-01-05 20:16
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
50

HiS i MSI Radeon HD 6950 - rzecz o modowaniu

Strona 5 - Modyfikujemy 6950 na 6970

Modyfikujemy Radeona HD 6950 na 6970Aby dokonać modyfikacji karty Radeon HD 6950 i uzyskać model Radeon HD 6970 potrzebujemy:
- kartę graficzną Radeon HD 6950 2GB - model referencyjny (patrz zdjęcie karty HiS)
- program ATIWinFlash w wersji minimum 2.0.1.13 do pobrania tutaj
- BIOS z referencyjnej karty Radeon HD 6970 (firma bez znaczenia) - znajdziemy go na tej stronie.
- GPU-Z w wersji min. 0.5.0 - jest tutaj
To w zasadzie wszystko choć pomocny może być też program MSI AfterBurner do monitorowania pracy karty (temperatury, taktowania, obciążenie GPU, prędkość obrotowa wentylatora) ale nie jest niezbędny.

ATIWinFlash to program działa w środowisku Windows, można go uruchamiać zarówno z linii komend jak i z okienka. Uwaga, program wymaga uprawnień administratora do pracy.

Krok 1

Zgrywamy oryginalny BIOS pod dowolną nazwą. Nigdy nie pomijajmy tego kroku!

Krok 2
Wgrywamy BIOS od modelu Radeon HD 6970. Jest wielce prawdopodobne, że nie uda nam się to z wersji okienkowej i trzeba będzie wykonać czynność z linii poleceń.

Jeśli otrzymamy komunikat Cannot Erase ROM należy z linii komend wykonać odblokowanie BIOSu komendą atiwinflash -unlockrom 0

Po tej czynności karta jest gotowa do flashowania.
Jeśli korzystamy z BIOSu tej samej firmy jakiej kartę posiadamy wgranie BIOSu uda nam się wykonać z interfejsu graficznego programu.


Komunikat o poprawnym wgraniu BIOSu z karty HIS 6970 do karty HIS 6950

W innym przypadku otrzymamy błąd Subsystem ID mismatch, a to oznacza, że flashowanie musimy przeprowadzić z linii komend przy użyciu składni atiwinflash -f -p 0 nazwa biosu od 6970.


Komunikat po wgraniu nowego BIOSu z linii poleceńKrok 3
Teraz trzeba dokonać restartu komputera, który powinien wstać bez problemów.

Krok 4
Weryfikacja poprawności zmodyfikowanej karty. Uruchamiamy program GPU-Z i sprawdzamy:


Po lewej parametry przed modyfikacją, po prawej po modyfikacji

Zwróćmy uwagę na pozycje Shaders oraz taktowania karty. Jeśli otrzymamy to co na obrazku po prawej oznacza, że proces modyfikacji zakończył się sukcesem.

Krok 5
To jeszcze nie koniec. Teraz należy się przekonać, czy zmodyfikowana karta pracuje poprawnie. Najlepsze do tego będą wymagające gry, uruchamiane w najwyższych detalach, najlepiej z AAx8. Mogę też być to testery typu 3DMark2011 czy Unigine Haeven. Wysokie ustawienie wygładzania krawędzi pomoże nam szybciej wyłapać ewentualne nieprawidłowości w renderowanym obrazie. Generalnie, z przeprowadzonych do tej pory w sieci prób modyfikacji wynika, że mamy aż 99% szansy, że zmodyfikowana karta będzie działać poprawnie.

W przypadku gdybyśmy jednak trafili na ten 1% należy wtedy wrócić do poprzedniego BIOSu wgrywając ten który zgraliśmy na samym początku.

UWAGA
Gdyby coś poszło wyjątkowo źle i komputer po flashowaniu nam nie wystartuje należy włączyć BIOS zapasowy (mikro przełącznik w pozycję 2), wystartować system, przełączyć przełącznik w pozycję 1 (przy uruchomionym systemie) i wgrać oryginalny BIOS z karty.


Przełącznik BIOSu, pozycja 2 to BIOS zapasowy


MSI Radeon HD 6950 Twin Frozr II, a modyfikacja
Karty tej nie da się zmodyfikować! Podjęliśmy taką próbę, niestety bezskutecznie. Po restarcie komputera karta już nie działała. Przywrócenie jej do pracy jest już nieco bardziej kłopotliwe niż w przypadku kart z zapasowym BIOSem. Możemy się spodziewać, że kolejne konstrukcje niereferencyjne także nie będą podatne na modyfikację.

Strona 5 z 7 <<<1234567>>>