2011-01-05 20:16
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
50
HiS i MSI Radeon HD 6950 - rzecz o modowaniu
Strona 5 - Modyfikujemy 6950 na 6970
Modyfikujemy Radeona HD 6950 na 6970
Aby dokonać modyfikacji karty Radeon HD 6950 i uzyskać model Radeon HD 6970 potrzebujemy:
- kartę graficzną Radeon HD 6950 2GB - model referencyjny (patrz zdjęcie karty HiS)
- program ATIWinFlash w wersji minimum 2.0.1.13 do pobrania tutaj
- BIOS z referencyjnej karty Radeon HD 6970 (firma bez znaczenia) - znajdziemy go na tej stronie.
- GPU-Z w wersji min. 0.5.0 - jest tutaj
To w zasadzie wszystko choć pomocny może być też program MSI AfterBurner do monitorowania pracy karty (temperatury, taktowania, obciążenie GPU, prędkość obrotowa wentylatora) ale nie jest niezbędny.
ATIWinFlash to program działa w środowisku Windows, można go uruchamiać zarówno z linii komend jak i z okienka. Uwaga, program wymaga uprawnień administratora do pracy.
Krok 1
Zgrywamy oryginalny BIOS pod dowolną nazwą. Nigdy nie pomijajmy tego kroku!
Krok 2
Wgrywamy BIOS od modelu Radeon HD 6970. Jest wielce prawdopodobne, że nie uda nam się to z wersji okienkowej i trzeba będzie wykonać czynność z linii poleceń.
Jeśli otrzymamy komunikat Cannot Erase ROM należy z linii komend wykonać odblokowanie BIOSu komendą atiwinflash -unlockrom 0Po tej czynności karta jest gotowa do flashowania.
Jeśli korzystamy z BIOSu tej samej firmy jakiej kartę posiadamy wgranie BIOSu uda nam się wykonać z interfejsu graficznego programu.
Komunikat o poprawnym wgraniu BIOSu z karty HIS 6970 do karty HIS 6950
Komunikat po wgraniu nowego BIOSu z linii poleceń
Krok 3
Teraz trzeba dokonać restartu komputera, który powinien wstać bez problemów.
Krok 4
Weryfikacja poprawności zmodyfikowanej karty. Uruchamiamy program GPU-Z i sprawdzamy:
Po lewej parametry przed modyfikacją, po prawej po modyfikacji
Krok 5
To jeszcze nie koniec. Teraz należy się przekonać, czy zmodyfikowana karta pracuje poprawnie. Najlepsze do tego będą wymagające gry, uruchamiane w najwyższych detalach, najlepiej z AAx8. Mogę też być to testery typu 3DMark2011 czy Unigine Haeven. Wysokie ustawienie wygładzania krawędzi pomoże nam szybciej wyłapać ewentualne nieprawidłowości w renderowanym obrazie. Generalnie, z przeprowadzonych do tej pory w sieci prób modyfikacji wynika, że mamy aż 99% szansy, że zmodyfikowana karta będzie działać poprawnie.
W przypadku gdybyśmy jednak trafili na ten 1% należy wtedy wrócić do poprzedniego BIOSu wgrywając ten który zgraliśmy na samym początku.
UWAGA
Gdyby coś poszło wyjątkowo źle i komputer po flashowaniu nam nie wystartuje należy włączyć BIOS zapasowy (mikro przełącznik w pozycję 2), wystartować system, przełączyć przełącznik w pozycję 1 (przy uruchomionym systemie) i wgrać oryginalny BIOS z karty.
Przełącznik BIOSu, pozycja 2 to BIOS zapasowy
MSI Radeon HD 6950 Twin Frozr II, a modyfikacja
Karty tej nie da się zmodyfikować! Podjęliśmy taką próbę, niestety bezskutecznie. Po restarcie komputera karta już nie działała. Przywrócenie jej do pracy jest już nieco bardziej kłopotliwe niż w przypadku kart z zapasowym BIOSem. Możemy się spodziewać, że kolejne konstrukcje niereferencyjne także nie będą podatne na modyfikację.