2004-08-18 09:29
Autor: Stathis
23

Jetway MagicTwin - 2 w 1

Strona 3 - W działaniu

Wykonane przez nas testy nie polegały na porównaniu wydajności platformy testowej z innymi opartymi o inne płyty główne. Naszym głównym zadaniem było sprawdzenie, czy produkt ten jest godnym polecenia i wydajnym narzędziem, które umożliwia swobodne poruszanie się po Internecie oraz aplikacji biurowych przez dwóch użytkowników jednocześnie.
Platforma testowa oparta była na procesorze Duron 1600 MHz, RAM 2x256MB DDR Geil PC3200, zintegrowanym z płytą główną procesorem graficznym w technologii dual view, HDD WDC WD800JB 80 GB, 2 x monitory Samsung SyncMaster 957DF 19", zintegrowanej karcie sieciowej oraz dźwiękowej.
Jak się okazało po uruchomieniu, BIOS nie należy do ubogich i zaskakuje mnogością parametrów overclockerskich: CPU Vcore max 1.850V (skok co 0.025), mnożnik max 24x, Core VDD od 1.6 do 1.8V (skok co 0.1), VAGP max 1.8V, VRAM max 3.0V. Poza tymi parametrami płyta oferuje systemy zabezpieczeń przed skokami napięć na pamięciach w trybie dual itp.
Instalacja systemu również przebiegła sprawnie - instalujemy wszystko na stanowisku nr1, a do tego procesu potrzebne są dołączone płyty CD.


Na krążku prócz sterowników znajduje się bardzo dobry program antyvirusowy PC-CILLIN. Oprogramowanie Magic Twin nie chciało się zainstalować - nie przyjmowało podanego na płycie kodu z powodu braku jego kompatybilności. Niezbędna okazała się druga płyta z poprawnie działającym programem Magic Twin.



Druga płyta CD i ekran powitalny który łatwo i szybko przeprowadzi nawet mało obeznanego z tematem przez proces instalacji. Program/licencja umożliwia konfiguracje tylko na dwóch użytkowników - płyta ze względów sprzętowych nie obsłuży większej ich ilości.



Po zainstalowaniu oprogramowania obok godziny w prawym dolnym rogu ukazuje sie ikonka konfiguracyjna. Start systemu zmienia swoją formę - od tej pory za każdym razem system prosi o dane użytkownika/administratora do logowania się w stacji nr. 1.



Tylko po zalogowaniu się jako administrator mamy dostęp do ustawień programu, czyli zmian zasad działania Magic Twin.



Tak wygląda ekran powitalny pierwszej stacji. Program współdziała z użytkownikami utworzonymi w panelu sterowania w opcji zwanej "konta użytkowników" - można logować się albo jako administrator albo użytkownik z ograniczeniami. Należy tu dodać, że obraz jest bardzo wyraźny i ostry na obu stacjach.



Ekran powitalny drugiego użytkownika - pokazuje się on zaraz po podłączeniu drugiego monitora, klawiatury i myszki - bezproblemowo.



Tak wygląda panel administracyjny programu Magic Twin. Można z jego poziomu dzielić zasoby sprzętowe, np. ustawić która stacja ma korzystać z której karty dźwiękowej itp. Używanie tego panela sterowania jest intuicyjne i bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić.



Z poziomu sterowania możemy np. sprawdzić czy właściwie podłączone są klawiatury - poprzez system migających lampek.



Z tego miejsca można wybrać, która stacja ma być wyposażona w kartę dźwiękową - w przypadku dokupienia drugiej karty na porcie PCI jest możliwość wyposażenia obu użytkowników w dźwięk - jednak bez tego odgłosy z komputera usłyszy tylko jeden użytkownik.


Zasoby systemowe podczas pracy każdego użytkownika dzielone są na pół - dowodzi tego test który wykonaliśmy na programie PCMARK 2001. Po włączeniu jednocześnie na obu stacjach programu - zasoby były dzielone pół na pół. Wszystko przedstawiają poniższe wykresy.


W przypadku użycia procesora - jego potencjał jest dzielony prawie idealnie na pół.



Gdy chodzi o zasoby pamięci RAM - sytuacja wygląda podobnie.


Sprawa pogorszyła się podczas włączenia na jednej ze stacji programu HOT CPU obciążającego w 100% procesor - nic się nie dało robić na obu stacjach, konieczny restart.
Jeżeli chodzi o nagrywanie płyt cd to Nero miał problem i nie chciał wykryć napędu - lecz w windowsowskim trybie nagrywania wszystko działało tak jak trzeba - być może w innym oprogramowaniu typu Alkohol wszystko będzie tak jak być powinno.
Gry komputerowe całkowicie odpadają - taki komputer nie jest przeznaczony do tego typu zabawy! (dwie stacje w użyciu i zintegrowana karta graficzna w trybie dual).
Word i inne programy działały tak samo jak na zwykłym stacjonarnym komputerze - bez najmniejszego zacięcia. Filmy także działają bez najmniejszych problemów, lecz trzeba pamiętać, że dźwięk będzie tylko na jednej stacji - chyba, że dokupi się drugą kartę muzyczną.
Sieć komputerowa działa idealnie - jeden numer IP jest dzielony pomiędzy obiema stacjami - przeglądanie Internetu, zasobów lokalnych (jednocześnie na obu konsolach) nie sprawia najmniejszych problemów - jest wręcz wzorowe.
Wyłączanie komputera działa tylko ze stacji 1. Podczas wyłączania automatycznie w stacji 2 zamykają się programy tam włączone (czas na zamknięcie to 60 sekund).
Instalacja dodatkowego oprogramowania typu word, jest możliwa tylko ze stacji 1 po załogowaniu się jako administrator - po tej operacji wszyscy użytkownicy będą mogli korzystać z zainstalowanego programu.

Wskazanym dla tego rozwiązania jest jak największa ilość ramu działająca w trybie dual oraz procesor z dużą ilością cache L2 np. Barton. Mimo, że podczas testów dysponowaliśmy tylko Duronem, to wszystkie aplikacje działały idealnie.
Redukcja kosztów polega nie tylko na oszczędzaniu sprzętu! - to samo tyczy się oprogramowania z którego mogą korzystać jednocześnie obydwie stacje! - co nie zawsze jest legalne.

Strona 3 z 4 <<<1234>>>