2021-12-13 17:41
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

KRUX ASTERA RGB Gaming Mouse

Strona 3 - Podsumowanie

KRUX ASTERA RGB Gaming Mouse działa doskonale zarówno na podkładkach tekstylnych jak i "twardych", jak mój szorstki Cooler Master - Masteraccessory RGB Hard Gaming Mouse Pad. To właśnie na nim testowałem mysz w aplikacjach i grze.





Program MouseRateChecker pokazał bardzo równą pracę sensora Sunplus 6662. Próbkowanie oscylowało jak skała w okolicach 1000 Hz. Nie najgorzej wypada interpolacja, choć w średnim, najczęściej używanym zakresie około 2400 DPI, mysz potrafi zgubić pojedyncze "piksele" w szybko kreślonych ścieżkach. W niższych ustawieniach (od 800 do 1600 DPI), w zasadzie to się nie zdarza.



Za to w maksymalnych 12000 DPI, gryzoń ten jest równie "dziurawy", co jego kadłubek. Pamiętajmy jednak, że nie jest to produkt klasy premium, a budżetowy. Pracę w wysokich rozdzielczościach na tym KRUX’e raczej odradzam.




Oczywiście grając w ulubione przez nas tytuły gier, musimy dobierać sprzęt pod siebie. Prócz użytego w myszach sensora, mikrostyków, elektroniki itp, ważny też jest jej kształt. Ja osobiście lubię gryzonie z wyższym chwytem, na których mogę oprzeć środkową część dłoni, czyli typowy Palm Grip. Tymczasem ASTERA RGB jest chyba dedykowana bardziej dla graczy preferujących chwyt "szponiasty" (Claw Grip) lub Fingertip Grip, czyli obsługujący ją samymi palcami z dłonią wycofaną ku tyłowi myszy. Palm jest możliwy dla dłoni o rozmiarach dziecięcych, ale przy moich pulchnych "bochenkach", troszkę brakowało mi podparcia. Niemniej rozgrywki w World of Tanks sprawiały mi niezłą zabawę. Klik KRUX’a jest bardzo przyjemny, a szczególnie podobała mi się praca rolki. Mimo budżetowych materiałów (plastik/guma), pracowała bardzo precyzyjnie z odpowiednim oporem przy obrotach, taki sam raz, wyraźnym przejściem "zębatki", a jednocześnie nie oporująco za mocno.
Ostatnio miałem awarię swojej myszki Trust Gamezone TORN, w której zaczął przerywać lewy (najczęściej używany), mikroprzełącznik głównego przycisku. O ile w grze tego nie odczuwałem (być może w ferworze walki dynamiczniej uderzałem palcem), to już przy dokładnym wycinaniu zdjęć i obróbce grafiki, zaczęło mi to mocno przeszkadzać. Dlatego zmuszony byłem udać się do sklepu i zakupić coś nowego. Padło na produkt Logitecha G402 Hyperion Fury, który pasował mi do dłoni, nie był jakiś przesadnie drogi (169 PLN), a jednocześnie posiada dodatkowy przycisk zmiany DPI w trybie snajperskim (znacznie zwalnia ruch celownika zwiększając precyzję namierzania celu). KRUX jest niemal dwukrotnie tańszy, a grało mi się nim (pomijając bardziej płaski kształt kadłubka), niemal tak samo dobrze, jak droższym Logitechem (co ciekawe, oba produkty mają definiowaną wytrzymałość przycisków na tym samym poziomie - 20 milionów kliknięć). Jedynie brakowało mi wspomnianego przycisku "zwalniacza" DPI, ale za to dzięki mocno perforowanej obudowie, mniej pociła mi się nasada dłoni.
Jednak kiedy będziemy bezpośrednio zmieniać gryzonie z jednej na drugą (chwyt dłonią), wyraźnie odczujemy te ładnych kilkadziesiąt gramów różnicy wagi (74 vs 144 gramy - z kablem). Dwukrotnie cięższy Logitech po dłuższej grze KRUX’em, wydawał się mieć masę cegły. I tutaj właśnie ważny jest preferowany przez nas rodzaj gier. O ile w powolnych czołgach "ciężkim" Logitechem gra mi się z większym wyczuciem, to już wielbiciele szybkich FPS’ów powinni być zachwyceni KRUX’em. Naprawdę różnica w prowadzeniu gryzonia po szybkich celach, jest kolosalna. No ale tutaj wybór pozostawię już Waszym indywidualnym upodobaniom.

W zasadzie jedyną "dużą" wadą, do której mógłbym się naprawdę mocno przyczepić, to nadwrażliwość sensora na połyskliwe (nawet nie zamocno), powierzchnie i dość niską precyzję czułości w wysokich ustawieniach DPI, no ale przy cenie około 79 PLN, nie wymagajmy od niej parametrów Logitecha czy Razera. Za to sugerowałbym konstruktorom ASTERY RGB zmianę lub sposób umiejscowienia przycisków regulacji DPI, bo ten pierwszy od rolki jest zbyt blisko niej i przy ferworze walki zdarzyło mi się przypadkowo go wcisnąć. Trzeba by go lekko cofnąć lub bardziej wpuścić w kadłubek, aby ograniczyć możliwość jego przypadkowego kontaktu z palcem pracującym na scroll’u.
Poza tymi uwagami jest to fajny, solidnie wykonany produkt dla graczy i w swojej cenie stanowi niemal idealny przykład udanego stosunku ceny do jakości i możliwości...IN4 BestBuy...







Podziękowania dla firmy KRUX za udostępnienie sprzętu do testów.





Sponsorami stanowiska testowego jest marka SPC Gear

Strona 3 z 3 <<<123