2002-04-30 00:00
Autor: Jasiek

Klawiatury i myszy (Logitech/A4Tech/MediaTech)

Strona 1 - Wstęp

1. WSTĘP

    Z pewnością spora część z nas nie poświęca dużej uwagi peryferiom takim jak klawiatura, czy myszka. W natłoku innych wydatków ogromną popularnością cieszą się urządzenia najtańsze lub bardzo tanie. W tym porównaniu postaram się jednak zaprezentować peryferia wyróżniające się nieco spośród tłumu ciekawymi dodatkowymi funkcjami i odpowiedzieć na pytanie: warto czy nie? Tak, więc na warsztat bierzemy klawiaturę Logitecha Internet Navigator, oraz bezprzewodowe zestawy A4Tech RFKB-5 oraz Mediatech 131A.

    2. Specyfikacje

>> Logitech Internet Navigator

- Zero Degree Tilt – płaski profil klawiatury
- iTouch, zestaw programowalnych przycisków funkcyjnych
- rolka-przycisk
- iNav
- 5 letnia gwarancja
- układ US 105 klawiszy
- podłączenie kablowe
- dołączony sterownik/oprogramowanie na CD w9x/wNT/w2k/XP
- port USB + przejściówka PS/2

>> A4Tech RFKB-5

- bezprzewodowa klawiatura i mysz
- technologia radiowa, 2 kanały
- 255 user ID’s – identyfikacja urządzeń, nadajniki nie zakłócają się
- zasięg: 1,5 metra
- 12 programowalnych przycisków funkcyjnych
- tryb oszczędzania baterii
- dołączony sterownik/oprogramowanie na dyskietce w9x/wNT/w2k
- port PS/2
- certyfikat ISO 9001

>> Mediatech 131A

- bezprzewodowa klawiatura i mysz
- 2 kanały radiowe
- zasięg: 3 metry
- nie zakłóca pracy innych urządzeń
- zestaw programowalnych przycisków
- 6 miesięcy pracy bez wymiany baterii
- port PS/2
- dołączony sterownik/oprogramowanie na CD w9x/wNT/w2k

### Logitech Internet Navigator ###

>> Funkcjonalność i ergonomia

   Logitech reprezentuje tutaj bardzo wysoki poziom. Klawiatura jest fantastycznie zaprojektowana, co ważne jako jedyna posiada dołączoną podkładkę pod nadgarstki. Pisze się na niej doskonale, komfortowo ułożone ręce oraz wygodne klawisze. Wyraźnie czujemy pod palcami różnicę cenową w stosunku do najtańszych klawiatur. Rozszerzenie funkcjonalności klawiaturki nie jest z pewnością| zadaniem łatwym, samo umieszczenie dodatkowych przycisków często okazuje się albo zbędnym dodatkiem, albo wręcz utrudnia nam życie. W przypadku Logitech’a rozwiązane jest to nieźle, w lewym rogu mam część związaną z Internetem, oraz shutdown:

   W prawym rogu kolejna porcja internetowych przycisków, a w środku podręczny panel obsługi Winampa ;-), muszę przyznać nawet użyteczny:

   Po prawej stronie klawiatury znalazła się także rolka-przycisk, jest to już typowy gadżet, zwłaszcza, jeżeli posiadamy myszkę ze scrollem przydatność tego jest niewielka, chociaż czasami, jeżeli potrzebujemy przewinąć zawartość okienka nie odrywając rąk od klawiatury – jak znalazł.

>> Wyposażenie

   W pudełku oprócz klawiatury znajdziemy sterowniki oraz instrukcję. Jako jedyny w teście Logitech posiada dołączony w pudełku sterownik oraz soft dla Windows XP. Za pomocą oprogramowania wszystkie funkcje iTouch możemy ustawić według własnych potrzeb.

   Dodatkowo dostajemy na płycie Musicmatch Jukebox 6.1. Jest to jeden z wielu playerek multimediów, wyróżnia się obsługą internetowego radia, oraz wbudowaną możliwością zgrywania ścieżek z płyt audio.

   Niestety na pudełku oraz w kawałku dołączonej dokumentacji nie znajdziemy słowa po Polsku. Ponadto Logitech, mimo iż niemal dorównuje ceną konkurencji w tym zestawie nie dołącza myszki, a klawiaturę podłączamy tradycyjnie przez kabel. Wyróżnia się natomiast możliwością podpięcia pod port USB.

>> Jakość wykonania

   Nie mam praktycznie zastrzeżeń. Dobrej jakości plastik w ładnej kolorystyce, bardzo estetyczny wygląd, dość cicha w trakcie pisania, brak jakiegokolwiek skrzypienia itd. Wykonanie niemal wzorowe.

Strona 1 z 2 12>>>