2011-01-11 20:53
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
28
MICROSOFT - Dokąd zmierzasz?
Strona 2 - Windows 8
Nie będzie więc to kolejna wersja starego sytemu, który będzie jeszcze cięższy i jeszcze wolniejszy, który wywodzi rodem z czasów komputerów zajmujących całe pokoje, czasów gdy pojęcia wirus czy Internet nie było. Czas na zmiany! Będzie to całkiem nowa architektura. Pytanie tylko co z kompatybilnością wsteczną? Przecież jeśli jej nie będzie to nowy system MS albo będzie iście rewolucyjny albo stanie się równie atrakcyjny jak dowolny inny system, bo na niego popularnych programów też nie będzie.
Nie mówi się natomiast zbyt wiele o interakcji z użytkownikiem itp. Jestem ciekaw co waszym zdaniem powinno jeszcze się znaleźć w systemie lub co powinno zostać poprawione?
1. Instalacja – Powinny być 3 tryby instalacji. Jeden bardzo uproszczony sprowadzający się do potwierdzenia instalacji i podania klucza systemu. Resztę system powinien sam zrobić, czyli podzielić dyski wedle uznania, wgrać te moduły które chce i gdzie chce. Sam po kluczu rozpoznać jaka wersja systemu jest instalowana. Sam pobrać z sieci sterowniki i podstawowe programy np. Pakiet Live, Office Starter i Security Essentials dając użytkownikowi gotowy i skonfigurowany komputer. Druga podobna do dzisiejszych instalacji, dająca możliwość personalizacji ustawień. Trzecia dla użytkowników zaawansowanych pozwalająca w trakcie procesu instalacyjnego definiować zaawansowane ustawienia systemu, takie o jakich istnieniu zwykły użytkownik nawet nie wie.
Co więcej uważam, że system powinien posiadać bardzo pokaźną bazę danych sterowników kart sieciowych tak, aby instalator mógł bez problemów po uruchomieniu połączyć się z Internetem w celu pobrania sterowników ot choćby RAID oraz aktualizacji. Windows 7 radzi sobie z tym bardzo dobrze, ale niestety dopiero po, a nie w trakcie instalacji.
2. Interfejs Użytkownika – Podobnie jak proces instalacji widziałbym kilka rodzajów interfejsów. Jeden podobny do Windows 7 dla mniej zaawansowanych user'ów, dla których nauka czegoś nowego nie jest czymś pociągającym, oraz drugi dla tych bardziej zaawansowanych. Znaleźli byśmy w nim na pewno takie rzeczy jak wiele pulpitów, możliwość definiowania różnych efektów, jakiś odpowiednik Expose i różne inne udogodnienia. Powinien także powstać interfejs dotykowy osobny na urządzenia stacjonarne i na mobilne. Liczę także skrycie, że powstanie metoda sterowania komputerem za pomocą kamery internetowej lub z użyciem Kinnect’a, coś podobnego do CamSpace. Niecierpliwie oczekuję także na spolonizowaną wersję SpeechAPI, aby i Polak mógł głosowo sterować komputerem. Tak na marginesie dla osób biegłych w mówionym angielskim polecam przetestowanie tego narzędzia. Działa bardzo obiecująco i jest dość realistyczne. Pomyślmy, Kinnect to pojemnościowa kamera, w której MS opracowuje zwiększenie rozdzielczości i rozpoznawanie palców i gestów ręki. Nowy UI w Windows 8 to interfejs 3D.
3. Wersje Systemu - Nie wiem jak dla Was, ale jak dla mnie wersji systemu jest za dużo. Myślę że tani Home Premium, i droższy Ultimate dla firm i zaawansowanych użytkowników w zupełności by wystarczył. Skupiłbym się za to na opracowaniu wydajnej wersji systemu skompilowanej na słabsze komputery oraz takiej dostosowanej specjalnie na tablety i palmtopy.
4. Integracja z Chmurą – Myślę, że nowe okienka powinny również być w pełni zintegrowane z chmurą. Odpowiednie narzędzia już są i działają. Mówię tu o Live Mesh, SkyDrive, Office Live i innych usługach. System jeżeli użytkownik wyrazi chęć powinien automatycznie wykonywać kopię zapasową plików i ustawień w sieci. W razie awarii pozwoliłoby to na szybkie przywrócenie komputera, a w życiu codziennym dostęp do swoich plików i narzędzi z dowolnego komputera pracującego na dowolnym systemie operacyjnym. Fakt jest to już wykonalne, ale wymaga dodatkowej momentami ciężkiej konfiguracji. System oczywiście powinien działać jedynie, gdy łącze internetowe nie jest obciążone innymi zadaniami.
5. Łączenie z konsolą Xbox i granie jak na terminalu z użyciem klawiatury i myszki.
6. Logowanie na podstawie próbki głosu.