2014-03-26 21:50
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
13

Measy U4C + Smart Remote - Internet w TV

Strona 1 - Wygląd 1

Kiedy pojawiły się w sklepach pierwsze telewizory LCD i "plazmy", zachwycaliśmy się ich płaskością i przekątną ekranu. Ich cena powodowała najczęściej zawrót głowy, a funkcjonalność pozwalała na to samo, co u ich kineskopowych przodków, czyli oglądania telewizji. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać i prócz technologii 3D, do odbiorników trafiło połączenie z zasobami Internetu (Smart TV). Na początku podchodziłem do tego z rezerwą, bo po cholerę mi Internet w TV, jak mam go na komputerze stacjonarnym, laptopie i tablecie, a nawet w telefonie komórkowym... Jednak spróbowałem kiedyś na imprezie u kumpla dobrodziejstwa do szybkiego dostępu w zasobach YouTube czy połączenia ze znajomymi bawiącymi się na innej imprezie przez Skype.
Mój wiekowy już Samsung 37-cali (ma już cztery lata), odbiega od dzisiejszych trendów odbiorników TV, niemniej działa dobrze więc nic nie zmusza mnie do jego szybkiej wymiany. Jednak zazdrośnie spoglądałem na Smart TV u kumpli, więc ucieszyłem się, gdy na rynku zaczęły pokazywać się pierwsze urządzenia typu Dongle. Jednym z prekursorów takich rozwiązań, jest firma Measy, która rozwinęła swoje portfolio o modele od prostych odbiorników, po rozbudowane stacje multimedialne. Właśnie do tych ostatnich należy model U4C, który otrzymał dumną nazwę Mini PC. Czy naprawdę na nią zasługuje?
Kiedy otrzymałem paczkę od kuriera, szybko rozpakowałem jej zawartość, nie mogąc się doczekać Smart TV w moim "starociu". Pierwsze spojrzenie i mała refleksja: "czy w tym maleństwie naprawdę może być prawdziwy komputer?


Przejrzyste opakowanie wygląda bardzo ekskluzywnie i pozwala zapoznać się nam z wyglądem dongla. Prócz niewielkiego kadłubka, zobaczyć możemy jeszcze malutką antenkę do łączności WiFi.



Naprawdę trudno uwierzyć, że w tym kawałku czarnego plastiku ukryto czterordzeniowy procesor ARM Cortex A9 (RK3188) o taktowaniu 1.6 GHz z układem graficznym Mali 400MP oraz 1 GB pamięci DDR3. Prócz tego dostaniemy wbudowaną, 4-gigabajtową pamięć flash, którą można z powodzeniem rozbudować za pomocą kart microSD do pojemności 32 GB, mikrofon oraz kamerę 2-MPx, nagrywającą w rozdzielczości 720p oraz moduł Bluetooth i WiFi. Więcej specyfikacji technicznych możecie zobaczyć poniżej:


Ci, którzy mają na co dzień do czynienia z tabletami, natychmiast znajdą zbieżność powyższych specyfikacji właśnie ze sporą liczbą płaskich komputerów z ekranem dotykowym, popularyzowanych za nieduże pieniądze przez takich producentów, jak np. Prestigio, GoClever, Pentagram czy Kiano. Nie są one może tak dobre, jak modele Samsunga czy Toshiby, ale za to sporo tańsze.
Dongle Measa U4C wyposażono w system operacyjny Android w wersji 4.2.2, ale już wiadomo, że można go wymienić na nowszy KityCat 4.2.2, który producent umieścił na swojej stronie domowej.
O ile tablety posiadają dotykowy ekran, na razie próżno go szukać w odbiornikach TV, więc bardzo przydatnym dodatkiem może okazać się opcjonalny pilot wielofunkcyjny Me­asy RC11, pracujący w radiowej łączności 2.4 GHz i wyposażony w technologię żyroskopową, pozwalającą sterować kursorem na ekranie, wymachując pilotem w powietrzu (AirPad). Na jego kadłubku umieszczono również wygodną klawiaturę w układzie QWERTY. Tego typu rozwiązanie znacznie ułatwia pisanie na pozbawionym "dotyku" ekranie (niż wycelowanie kursorem w przyciski wirtualnej klawiatury). Urządzenie to prócz Androida, akceptuje również współpracę z systemami Windows, jak i z rozwiązaniami uniksowymi, jak Mac OS czy Linux.






Pilot-mysz napędzana jest trzema bateriami AAA (nie dostaniemy ich w zestawie), a pod klapką zasobnika ukryto odbiornik USB, który umieszczamy w gnieździe urządzenia, które chcemy obsługiwać.
(Fotka tyłu)

Strona 1 z 4 1234>>>