2003-09-17 12:14
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
0

Modyfikacja Radeona 9800 do 9800 Pro

Strona 3 - Podsumowanie

Sprawdzenie
Teraz wypadałoby gruntownie sprawdzić, czy nasz świeżo przerobiony Radeon 9800 Pro jest na pewno dobry. Wrzucamy więc 3DMarka 2001 i odpalamy w pętli. Udajemy się do pobliskiego pubu na piwko. Po powrocie sprawdzamy czy wszystko dalej działa i czy nie ma przekłamań w grafice. Warto zwrócić uwagę na test Nature gdyż tu najszybciej wyjdą nam wszelkie artefakty.

Chcę wiecej ...
Oczywiście zabawy wcale nie musimy jeszcze kończyć. Możemy sprawdzić ile maksymalnie wyciągnie nasza karta.

Testowany Sapphire bez problemu pracował przy ustawieniach 432/680MHz. Możemy teraz wyedytować BIOS (już od wersji PRO) i ustawić w nim odpowiednie taktowania.

Ile z tego mamy ?
Przeprowadziłem szybki test w najnowszym Aquamarku 3 aby pokazać jaki jest przyrost wydajności po takiej operacji. Oto wyniki:

Po więcej wyników zapraszam do mojej recenzji, w której porównuje Radeona 9800 i 9800 Pro.

Uwaga !
Serwis www.in4.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku modyfikacji karty. Każdy wykonuje ją na swoją odpowiedzialność o czym powinien pamiętać zarówno przy modowaniu jak i przy podkręcaniu swojego sprzętu.
Ja ze swojej strony dodam jeszcze, że możnaby pójść dalej montując radiatorki na pamięciach i lepsze chłodzenie na karcie.


Na przykład takie, firmy OCZ :)

Kartę Sapphire Radeon 9800 zdobyłem sobie tylko znanymi sposobami. Dystrybutorzy niechętnie patrzą na wszelkie próby modyfikacji ich sprzętu.

Ostrzeżenie
Na rynku dostępne są też Radeony 9800 wyposażone w gorszej jakości pamięci Infineona. Należy do nich karta Gigacube. Przedstawiona modyfikacja nie zadziała na tego typu kartach. Pamięci Infineona pracują w okolicach 320MHz (640MHz) tak więc przeflashowanie takiej karty może spowodować uszkodzenie na niej pamięci.

Strona 3 z 3 <<<123