2018-07-03 14:42
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
2

Noctua - Nowe wentylatory serii NF-12 i NF-P12 redux

Strona 3 - Podsumowanie

Zanim przejdę do podsumowaniatej krótkiej prezentacji nowych produktów marki Noctua, chciałbym Wam zaprezentować jeszcze jedno z akcesoriów tej firmy, które właśnie wprowadzono do sprzedaży. Jest to ciekawa ramka redukcyjna NA-SFMA1, pozwalająca na montaż wentylatorów 120mm w otworach obudów, gdzie coraz częściej są już tylko miejsca na 140-ki. W zestawie otrzymamy dwie takie ramki i osiem silikonowych kołeczków mocujących.Montaż jest banalnie prosty, bo wymaga tylko przeciągnięcia kołeczków przez otwory w ramce i ponowne nawleczenie, tym razem ramki wentylatora. To fajne, a co ważne dobrze się prezentujące w obudowie rozwiązanie.
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do produktów firmy Noctua. Są naprawdę ciche i pracują bez problemów wiele, wiele lat. Sam używam w obudowie ich produktów i nigdy nie miałem z nimi problemów. Zresztą otrzymujemy na każdy produkt Noctuy aż sześć lat gwarancji, więc możemy się tylko martwić tym, by nie zapodziać przez ten czas dowodu zakupu.
Mierzenie ich głośności w warunkach domowych jest w zasadzie niewykonalne. Dolna ich granica pracy znajduje się w zakresie, który nie można osiągnąć w pokoju (powyżej 20 dBA) i trzeba by mieć prawdziwą, laboratoryjną komorę ciszy, by potwierdzić lub zrewidować dane umieszczane na opakowaniach tych produktów.


Seria NF-A12x25 ma w zasadzie tylko jedną wadę... Ceny. Wszystkie trzy wersje (ULN, PWM i FLX), kosztują po 129 PLN. To nie mało, jak na kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Jednak za jakość, markę i długi czas pracy, trzeba zawsze sporo płacić. W zamian otrzymujemy jeszcze możliwość precyzyjnego dobrania obrotów pracy wentylatorów i dodatkowe okablowanie do poprowadzenia w obudowie komputera.

Dla tych, którzy jednak nie potrzebują rozbudowanego wyposażenia dodatkowego, a zaoszczędzone pieniążki chcą wykorzystać na coś innego, zauważalnie tańszą alternatywą jest seria REDUX. Za modele NF-P12 redux zapłacimy po już łatwiejsze do przełknięcia 65 PLN, otrzymując tak samo wysoką jakość produktu i długą, 6-letnia gwarancję.
Dla obu serii przyznać trzeba odznaczenie Rekomendacji IN4, bo jest to naprawdę sprzęt godny polecenia. Dobrze, że prócz różnorodności oferty Noctua jeszcze daje nam wybór tańszej alternatywy i kompromisów między ciszą i wydajnością.

Podziękowania dla firmy NOCTUA za udostępnienie sprzętu do testów.

Sponsorem platformy testowej jest firma CORSAIR, producent modułów pamięci Vengeance LED DDR4

Strona 3 z 3 <<<123