2007-04-09 00:00
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
20

Noctua NH-U12F & NC-U6

Strona 4 - Wydajność

TESTY





Bezwzględnie najciekawsza część recenzji – testy praktyczne. W zestawie zainstalowana została płyta główna ECS KV3 MVP, wyposażona w chipset ATI Radeon Xpress 3200 oraz procesor AMD Athlon X2 5000+ (89W). Procedura, w przypadku procesora , podzielona została na trzy części. W pierwszej zmierzona została temperatura IDLE po ~20 minutach od włączenia komputera. Kolejny pomiar wykonany został po ~30 minutowym wygrzewaniu procesora programami Prime95 oraz SuperPi, uruchomionymi jednocześnie (obydwa rdzenie obciążone w 100%). W ostatniej części odczyt temperatury po ~1 minucie po zakończonej próbie „stress”. Miało to na celu zbadanie z jaką wydajnością NH-U12F jest w stanie wychłodzić procesor. Ponadto każdy z etapów testów NH-U12F wykonany został z oraz bez zainstalowanego adaptera U.L.N.A. W przypadku radiatora chipsetu przeprowadzone zostały dwie próby - „Idle” oraz „Stress”, których przebieg był identyczny jak w testach coolera CPU. Podczas wszystkich testów wykorzystana została pasta termoprzewodząca dostarczona wraz z NH-U12F. Pomiary dokonywane programem EVEREST Ultimate Edition (v3.50).

Małym zaskoczeniem był dla mnie odczyt „prędkościomierza” łopatek wentylatora. Według producenta wirują one odpowiednio z 1200RPM oraz 800PM w trybie U.L.N.A. Mimo to, płyta główna wykazała, że tak naprawdę wartości te wynoszą ~1400RPM oraz ~990RPM. Prawdopodobnie mój redakcyjny ECS podał nieco zawyżone napięcie i z tego powodu wynikły te różnice.

Ze względu na bardzo słabe wietrzenie mojej redakcyjnej obudowy, znanej i lubianej marki no name, procedura przeprowadzona została przy zdjętej bocznej ściance. Zrekompensowało to beznadziejny obieg powietrza w jej wnętrzu. Sam fakt, że NH-U12F wystawał poza nią, co uniemożliwiało zamknięcie to już inna sprawa :). Temperatura pomieszczenia pokojowa. Tzn. około 20 stopni Celsjusza.






Do celów porównawczych użyty został cooler Arctic Cooling Freezer 64 Pro oraz standardowy radiator chipsetu.




NOCTUA NH-U12F

Już pierwszy test IDLE wykazuje świetną wydajność produktu firmy Noctua. 32 stopnie Celsjusza w spoczynku to temperatura jaką redakcyjny Athlon X2 widział chyba po raz pierwszy :). Zarówno w trybie normalnym jak i U.L.N.A cooler pracuje niezwykle cicho (wentylator praktycznie niesłyszalny z odległości 1 metra) oraz wydajnie. Co ciekawe, rewelacyjnie spisuje się Freezer 64 PRO!

Po ~30 minutowym wygrzewaniu procesora wyniki ciągle na bardzo dobrym poziomie. Freezer 64 Pro dorównuje co prawda Noctui, pamiętajmy jednak, że jest to zupełnie inna klasa produktu. O wiele głośniejszy – ponad 2200RPM i gorszy jakościowo.

Wychładzanie – jeden z najważniejszych parametrów. Bardzo istotne jest z jaką wydajnością radiator potrafi rozproszyć nagromadzoną energię cieplną i schłodzić rdzeń/rdzenie CPU. Także i tu Noctua nie zawodzi. Przez około ~1 minutę, zarówno w trybie standardowym jak i U.L.N.A, NH-U12F jest w stanie zmniejszyć temperaturę o jedenaście stopni. I wszystko to w otoczce głuchej ciszy ;).


NOCTUA NC-U6

Podczas pomiaru temperatury chipsetu, przepaść pomiędzy NC-U6, a standardowym radiatorem w teście IDLE była niewielka. Lekko na plus wychylił się produkt firmy Noctua, uzyskując wynik 42 stopnie Celsjusza. Jest to jedynie o 1 stopień mniej niż fabryczne chłodzenie ECS… A co w stresie?

W próbie „stress” Noctua NC-U6 nie pozostawia żadnych złudzeń. Wynik 44 stopnie jest moim zdaniem co najmniej bardzo dobry. Po ~30 minutach obciążenia temperatura wzrosła jedynie o 2 stopnie Celsjusza. Dla porównania, w przypadku standardowego radiatora temperatura podskoczyła aż o 6 stopni. Chyba zbędny jest tutaj jakikolwiek dłuższy komentarz…

Strona 4 z 5 <<<12345>>>