2010-03-01 12:29
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
14

Potężny Compal NBLB2 dla Graczy

Strona 2 - Wygląd i Wyposażenie



Obudowa komputera posiada raczej nowoczesne wzornictwo. Połyskliwa matryca wraz z ramką, a także szare wykończenie środka obudowy pokryte wzorkami nieco kojarzy mi się z produktami HP kierowanymi do kobiet. Podobnie jest i w tym przypadku. Osobiście preferuję bardziej poważne i konserwatywną stylistykę, tu jednak takowej nie ma. Nie mniej jednak dziewczynom jak i młodym graczom obudowa się podoba, a to w końcu do nich to urządzenie jest kierowane. Całość ładnie się komponuje ze sobą tworząc jedną wielką wspólną kompozycję.



Do jakości wykonania na pierwszy rzut oka nie mam zastrzeżeń. Obudowa choć plastikowa jest dość sztywna i elastyczna, co z kolei sugeruje, że powinna być trwała i odporna na uszkodzenia. Plastik podobnie jak wnętrze komputera jest pokryty delikatną przezroczystą warstwą nadającą jej połysku. Efekt dobry dopóki palcami się nie zabrudzi powierzchni, wtedy komputer traci na estetyce. Kiepskie wrażenie robią także zawiasy matrycy. Niby chodzi ona sztywno i pewnie, lecz nie wiem czy po kilku miesiącach te maleństwa będą w stanie ją utrzymać. Jeśli odwrócimy komputer do góry nogami matryca odchyla się samoistnie na ok 1,5 centymetra, brakuje więc uchwytów w jej przedniej części, które by się zatrzaskiwały ją przytrzymując.



Komputer jest dość gruby przez co na pierwszy rzut oka wygląda na maszynę ciężką i toporną. Dwa i pół kilograma nie to nie jest mało jednak po wrażeniach wizualnych jakie dostarcza biorąc go do ręki, człowiek jest pozytywnie zaskoczony jego lekkością. Główna część wagi umiejscowiona jest w jego tylnej części, gdzie mieści się cała elektronika, chłodzenie oraz bateria.





Przód gdzie trzymamy ręce podczas pisania na klawiaturze robi wrażenie takie, jakby się pod kryła wolna przestrzeń. Plastik w tym miejscu jest sztywny i nie ugina się zauważalnie pod naciskiem rąk.



Dosyć dziwnie, a raczej nietypowo względem innych producentów rozmieszczone są porty na jego obudowie. W jego centralnej części czyli z przodu znalazł się na przykład mało używany wyłącznik do karty sieci bezprzewodowej oraz co jest już bardziej zrozumiałe odbiornik podczerwieni, czytnik kart, i wejścia na mikrofon oraz głośniki.



Po stronie lewej natomiast znalazły się blokada Kensington Lock, port USB umieszczony z tyłu obudowy, tuż obok niego jest wylot wentylacyjny, należy jednak pilnować, aby go nie zasłonić, gdyż słaby wywiew powoduje szybkie nagrzewanie się komputera. Już przy samej przedniej krawędzi obudowy umiejscowiono złącze LAN oraz wyjścia VGA i HDMI.



Przeciwną stronę okupują trzy porty USB w tym dwa umieszczone jeden nad drugim, napęd optyczny, miejsce na podłączenie anteny oraz wtyczka na zasilacz.



Z tyłu znajduje się jedynie bateria.



Maszyna dotarła do mnie z bogatym wyposażeniem. Poza oczywistościami jak płyta instalacyjna Windows, czy płyta ze sterownikami oraz komplet instrukcji w zestawie znalazła się także antenka, którą możemy podłączyć w celu odbioru telewizji. Nie jest ona za duża więc i jakość sygnału jaki oferuje nie jest specjalna, lecz zawsze jest to miły gest ze strony dostawcy sprzętu, szczególnie gdy jesteśmy na wakacjach i nie mamy innego sposobu na odbiór telewizji.





Do kompletu telemaniaka dostaniemy także pilot. Identyczny jak ten, który miałem okazję opisywać przy okazji komputerów AIO jakiś czas temu. Pozwala on na ograniczoną kontrolę nad samym systemem operacyjnym, choć dedykowany jest do obsługi Windows Media Center. Guzik uruchamiający właśnie tą funkcję znajduje się w jego centralnym punkcie i jest oznaczony znajomym za pewne każdemu logiem Microsoftu.



Rzeczą, która mnie urzekła jest to, że jakiś producent w końcu wpadł na, to że Polak jeśli już zdecyduje się na zakup karty telewizyjnej chciałby podłączyć do niej zwykłą wtyczkę antenową, a nie obce mu i dziwne złącze z dokręcaną końcówką. Wraz z komputerem doszła zatem odpowiednia przejściówka pozwalająca na dokonanie tej czynności.



Naturalnie w komplecie znalazł się także zasilacz. W porównaniu z tym jaki MSI dołącza do swojego komputera z procesorem Core i7, ten jest dość mały i posiada mniejszą moc. Pojawia się więc pytanie czy wystarczy i zapewni bezproblemową pracę? W czasie testów zapewnił.




Strona 2 z 7 <<<1234567>>>