2006-10-27 11:45
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
13

Powerline - Internet i sieć w gniazdku

Strona 5 - Testy

W praktyce




Testy wykonane zostały w obrębie kilku pomieszczeń (więcej niż jedna faza) z instalacją miedzianą. Urządzenia wpięte zostały bezpośrednio do gniazdka. Próby polegały na kopiowaniu dwóch rodzajów plików. W pierwszym wypadku, duplikowana była paczka RAR 98MB lub 20MB, natomiast w drugim, kilkaset plików w zależności od urządzenia testowego 99MB lub 20MB. Próba wydajnościowa przeprowadzona została w obrębie jednej fazy w jednym pomieszczeniu. Na początek testy adapterów TPL-102E i TPL-101U. Pliki kopiowane były w dwóch kierunkach. USB-RJ45 oraz RJ45->USB.


TPL-102E i TPL-101U







Jak widać na załączonych wykresach, wydajność urządzeń Powerline nie powala. 0,56MB/s to maksymalna prędkość z jaką adaptery potrafiły skopiować pliki. W porównaniu z sieciami LAN czy nawet standardowymi WLAN, wynik ten prezentuje się dosyć… marnie. Z taką prędkością przekopiowanie większych plików potrwa wieki, a praca z wymagającymi aplikacjami sieciowymi może okazać się znacznie utrudniona.


Router TPL–111BR











Router TPL – 111BR pozwala na łatwe łączenie sieci technologii LAN, WLAN oraz Powerline. Jest to jego niewątpliwy plus. Jednak wydajność jaką oferuje, szczególnie w kierunku LAN->PLC oraz WLAN-> PLC jest po prostu zatrważająca... Sieć działająca z przepustowością na poziomie 0,04 czy nawet 0,07 MB/s nie nadaje się absolutnie do niczego! Nawet chcąc po prostu podzielić Internet na kilka komputerów napotkamy na ostre ograniczenia, szczególnie jeśli posiadamy szybkie łącze. Nieco zaskoczył mnie fakt, że kopiując pliki z sieci Powerline do WLAN/LAN, transfer znacznie się poprawia, „podskakując” do 0,57MB/s. Wnioskuję więc, że jest to dziwna przypadłość tego routera, wynikająca prawdopodobnie z wady firmware. Patrząc na wykresy poniżej, obrazujące wydajność WLAN->PLC przy wykorzystaniu punktu dostępowego TPL-110AP, przekonamy się, że tak w istocie jest. Access Point bez problemu potrafił przetransferować pliki z prędkością do 0,71MB/s (Router w tej samej konfiguracji 0,07 MB/s).


Acces point TPL-110AP








Krótko komentując, żadne z urządzeń TRENDnet nie wykazało się dobrą wydajnością. Specyfikacja „Home Plug” mówi nam o 14Mbps… Wydawałoby się niewiele, jednak nawet do takiej wydajności urządzeniom Powerline jeszcze daleko… I nie chodzi tu jedynie o testowane produkty. Akcesoria innych firm, charakteryzują się podobnymi, praktycznymi parametrami. Praktycznymi, bo w teorii wszystkie działają z prędkością 14Mbps.

Zasięg...



Największym plusem tej technologii jest to, że działa ona w oparciu o zwykłe przewody instalacji elektrycznej. Podczas testów, w piętrowym domu z kilkoma fazami, nie znalazłem gniazdka w którym siec byłaby niedostępna. Jej opóźnienia sprawdziłem w bardzo prosty sposób, stosując narzędzie systemowe „Ping”, wysyłające pakiety kontrolne pomiędzy końcówkami.


To samo pomieszczenie.




Pomieszczenie obok.




Piętro niżej.



Jak widać, niezależnie od odległości i fazy (parter), sieć działała bezproblemowo, z niewielkimi opóźnieniami. Jest to ogromny plus, jeśli chcemy udostępnić Internet np. do laptopa lub stworzyć małą sieć domową.


Kilka słów o instalacji…



W zasadzie instalacja i konfiguracja urządzeń Powerline, oprócz tego, że wpinamy je do instalacji elektrycznej, nie różni się absolutnie niczym od tej jaką znamy z technologii LAN/WLAN. Wszystko działa w oparciu o standardowy protokół TCP/IP i konfigurowane jest identycznie jak w przypadku połączeń sieci konwencjonalnych. Każda osoba posiadająca podstawową wiedzę z zakresu budowy i konfiguracji sieci komputerowych, poradzi sobie z tym zadaniem bez najmniejszych problemów. Dodać należy, że wszystkie produkty TRENDnet biorące udział w testach, przez cały ich okres działały stabilnie i bezproblemowo, a ich konfiguracja była bardzo prosta.

Strona 5 z 6 <<<123456>>>