2012-03-27 10:59
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
31

Radeon HD 7870 i 7850 w sam raz dla graczy

Strona 1 - Wstęp

Wstęp


AMD przygotowało nowe karty ze średniej półki, przeznaczone dla graczy. Jest to seria Radeon HD 7800 oparta o układ Pitcairn, wykorzystujący architekturę GCN i tworzony w procesie technologicznym 28nm. Możliwości układu są więc identyczne jak większego Thaiti. Oczywiście sam układ jest mniejszy, pobiera mniej prądu, a karty oparte na nim będą miały niższą cenę. Co prawda premiera odbyła się 3 tygodnie temu ale była to premiera papierowa. Co ciekawe, karty które rozsyłane były do redakcji nigdy nie trafią do sprzedaży gdyż każdy z producentów ma przygotować własny model. Trzeba więc było poczekać na rzeczywiste produkty sklepowe i takie właśnie trafiają do sklepów. My przetestowaliśmy dwa modele kart Radeon HD 7870, jedna firmy Sapphire, druga PowerColor oraz jeden model Radeona HD 7850, także firmy Sapphire. Wszystkie testowane karty są firmowo podkręcone ale w recenzji zamieszczamy także wyniki kart przy standardowych taktowaniach.

Układ Pitcairn


Nowy układ graficzny AMD wykorzystywany będzie w kartach graficznych z serii Radeon HD 7800. Jego architektura i funkcje są takie same jak w przypadku większego układu Thaiti. Różnicą jest oczywiście mniejsza ilość bloków obliczeniowych oraz węższy kontroler pamięci.
A tak wygląda Pitcairn w liczbach:
- 2,8 miliarda tranzystorów, technologia 28nm
- 20 bloków obliczeniowych GCN (po 64 SP i 4 TMU na blok)
- 1280 procesory strumieniowe
- 80 jednostek teksturujących
- 32 jednostki ROP (128 Z-Stencil)
- 256 bitowy kontroler pamięci GDDR5
Pełny opis architektury GCN i możliwości układu znajdziecie w recenzji Radeona HD 7970.

Radeon HD 7870 i Radeon HD 7850


AMD przygotowało dwa modele zbudowane na układzie Pitcairn. Radeon HD 7870 wykorzystuje pełną moc układu natomiast model 7850 ma zablokowane 4 bloki obliczeniowe, co skutkuje mniejszą o 256 ilością procesorów strumieniowych i o 16 jednostek teksturujących. Ilość jednostek ROP i szerokość magistrali pamięci pozostały bez zmian. Karty różnią się też taktowaniem.


Podstawowa specyfikacja kart

Warto jeszcze wyjaśnić kwestię kart referencyjnych. Otóż podczas premiery AMD zaprezentowało takie karty ale były to wyłącznie próbki dla prasy. Karty takie nie weszły do sprzedaży, a każdy z producentów wykonał własne wersje kart, bardzo często od razu firmowo podkręcone. Spowodowało to opóźnienie w czasie pomiędzy premierą, a pojawieniem się kart w sklepach. Te dopiero zaczynają być dostępne w sprzedaży.

Strona 1 z 19 12345...19>>>