2007-08-23 00:00
Autor: Sebastian Wiśniewski (NetCop)
30

Test UVD vs PureVideo HD

Strona 4 - Zużycie procesora

Zużycie procesora podczas dekodowania filmu HD



Pozostało nam sprawdzić zużycie procesora podczas dekodowania filmu na poszczególnych kartach graficznych oraz tylko przy użyciu procesora. Test przeprowadzony był na filmie Full Metal Jacket, kodowanym przy użyciu kodeka VC-1. Bardzo trudno jest zdobyć w Polsce film HD-DVD kodowany w H.264 choć akurat w przypadku tego kodeka nie powinno być różnic w zużyciu procesora, przynajmniej teoretycznie.


Wyniki dla C2D podkręconego do 3GHz

Oba rozwiązania w znacznym stopniu odciążają procesor jednak w wykonaniu UVD można powiedzieć, że on praktycznie się nudzi, podczas gdy PureVideo HD obciąż procesor w sposób widoczny.


Wyniki dla C2D E6400 2,13GHz

Słabszy procesor dużo bardziej jest obciążony, jednak znów UVD pokazuje, że odciąży go wyśmienicie podczas gdy PureVideo pożre 20% jego mocy.

Odtwarzenie HD-DVD w Viście i Windows XP



UVD działa zarówną pod Windows Vista jak i Windows XP. Jest to spora przewaga ze strony AMD, dlatego, że konkurencyjne rozwiązanie NVIDII PureVideo HD pracuje tylko pod Vistą. NVIDIA pod presją konkurenta zapowiada, że wyda sterowniki wspierające PureVideo HD w Windowsie XP lecz nie wiemy kiedy to nastąpi.

Podsumowanie


Mam nadzieję, że przedstawiony tu artykuł przybliży nieco tematykę dekodowania filmów High Definition przy użyciu kart graficznych AMD/ATI oraz NVIDII. Oba rozwiązania są dobre, lecz na dziś przewagę pod tym względem ma AMD z UVD jako rozwiązaniem bardziej kompletnym. Szczególnie przychylnym okiem można spojrzeć na Radeony HD 2600, które idealnie nadają się do budowy taniego komputera typu Media Center.
Należy także pamiętać, że karty AMD/ATI mają zintegrowany kodek dźwiękowy, dzięki czemu dostaniemy sygnał DD 5.1 zabezpieczony HDCP dla video i audio wyprowadzony poprzez złącze DVI i specjalną przejściówkę HDMI prosto do telewizora czy monitora (wymóg dla certyfikatu Windows Vista Premium Logo).

W Internecie znajdziecie testy jakości obrazu wykonane przy użyciu HD HQV Benchmarka, które z pewnością będą się różnić od przedstawionych tutaj. Po moich wątpliwościach, o których napisałem, wiecie już, że jest to tester subiektywny, bazujący na indywidualnym odczuciu testującego.

Dla
Unified Video Decoder
w kartach Radeon HD 2600


Karty do testów dostarczyły firmy:
Gigabyte

Strona 4 z 4 <<<1234