2015-04-23 02:14
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Transcend DrivePro 200

Strona 1 - Wygląd 1

Z ilości filmów zamieszczanych na łamach serwisu YouTube przez rosyjskich kierowców widać, jak kamerki samochodowe są u nich popularne. No przy umiejętnościach użytkowników ich dróg to raczej dziwić nie może, ale i u nas rejestratory cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na naszym rynku można znaleźć dość szeroki asortyment tego typu urządzeń w cenach od około 50 do nawet powyżej 1400 PLN. Te tańsze mają raczej mizerną jakość zapisu obrazu, nieprzekraczającą rozdzielczości HD 720P (1280 x 720p), a ostrość zapisanego materiału czy rwanie obrazu przy nagłych manewrach, nie zawsze pozwolą zobaczyć numer rejestracyjny winowajcy czy twarz człowieka, który przeleciał nam przez maskę... Za to zapis w jakości FullHD wymagać będzie już więcej gotówki, choć są tutaj małe wyjątki.
Ale rejestratory coraz częściej mają szersze zastosowania, jak na przykład zapis malowniczych kawałków trasy, które później możemy wykorzystać w montażu pamiątkowego filmu z weekendowego wypadu czy wakacji np. w Chorwacji. Ja właśnie myślę o zakupie takiego urządzenia do utrwalania takich chwil podczas motocyklowych wycieczek i imprez ale nie ukrywam, że z domowego budżetu nie mogę uszczknąć zbyt wiele, więc szukać będę kompromisu między jakością obrazu, a ceną urządzenia.
Dlatego też z prawdziwą radością przyjąłem propozycję testów kamerki firmy Transcend, a dokładnie niższego modelu DrivePro 200. "Na papierze" urządzenie to spełnia moje oczekiwania, a nawet daje coś więcej.Z opakowania dowiemy się między innymi, że w cenie zakupu otrzymamy kartę microSD o pojemności 16 GB. Miło, bo to zawsze około 35 PLN w kieszeni.


W środku znajdziemy prócz samego rejestratora, kartę pamięci, bardzo długi kabel zasilający (2 metry), stacjonarny uchwyt montażowy naklejany na szybę, kabelek do podłączenia wideo oraz instrukcję obsługi.


Nieduża obudowa rejestratora rzuca się w oczy sporych rozmiarów "obiektywem" w niklowanej otoczce. Pozostawiając samochód lub motocykl, lepiej będzie schować kamerkę, by za szybko nie zmieniła właściciela. Producent podaje, że w urządzeniu dostaniemy zaawansowaną optykę składającą się z czułej matrycy CMOS 3 MPx, 7-miu soczewek i filtru podczerwieni.Tył urządzenia wypełnia 2.4-calowy ekranik LCD oraz cztery umieszczone pod nim przyciski sterowania Menu.

Na prawym boku umieszczono łącze miniUSB i wyjście wideo (przejściówka w zestawie), natomiast po lewej stronie znajdziemy port dla karty pamięci i przycisk funkcji "krytycznego" nagrywania materiału. Funkcja ta połączona jest z czujnikiem G-sensor, która podczas gwałtownego hamowania lub uderzenia, również uruchomi nam tryb Record Every Critical Moment.Na górze umieszczono gniazdo dla systemu mocowania. W zestawie otrzymamy stacjonarny uchwyt, przyklejany do szyby na stałe (pianka dwustronna). Jeśli użytkujemy rejestrator tylko w samochodzie, to rozwiązanie takie można uznać za wystarczające, jeśli jednak tak jak ja, chcielibyście przenosić je między autem, a motocyklem, to już mamy problem.


Oczywiście Transcend daje nam alternatywne rozwiązanie w postaci możliwości dokupienia uchwytu TS-DPM1 z przyssawką, ale to oczywiście podniesie nam cenę całego urządzenia.Skoro mamy kamerkę już poskładaną, zobaczmy co ona potrafi...

Strona 1 z 3 123>>>