2006-05-17 12:10
Autor: Jerzy Wasiela (Wheerex)
8

Trendnet TV-IP400, TV-IP100 – monitoring w domu i firmie

Strona 1 - Wstęp


Kamerki IP - pierwszy kontakt


Czym właściwie są „kamerki IP”? Pewnie dla większości z Was nazwa ta nie jest obca, ponieważ urządzenia tego typu znajdują się na rynku od dłuższego czasu. Jednak dla wszystkich niewtajemniczonych, „kamera IP” to potoczne określenie kamer z interfejsem sieciowym (np. 802.3 IEEE) i wbudowanym serwerem webowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu do przesyłu strumienia danych (wideo, audio) używana jest sieć LAN, ( oraz Internet), a kamera pracuje bez wykorzystania komputera. Produkty tego typu to swoiste mini serwery, wykorzystujące własny procesor, pamięć i system operacyjny. Daje to ogromną swobodę i wygodę (szczególnie podczas zakładania monitoringu w firmie gdzie kable sieciowe znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu) montażu, ponieważ nie trzeba prowadzić dodatkowych przewodów „wizyjnych” . Całkiem niedawno na rynku pojawiły się kamery IP z interfejsem bezprzewodowym (standard 802.11g), jednak ich stosunek ceny do możliwości jest na fatalnym poziomie. Dostarczone przez firmę Trendnet kamery TV-IP400 i TV-IP100 wykorzystują przewody do komunikacji z siecią, jednakże obydwa produkty posiadają swoje zamienniki wykorzystujące właśnie bezprzewodowy standard IEEE 802.11b/g.


Co w trawie piszczy? Czyli rzut oka na kamery…

Przyjrzyjmy się bliżej naszym bohaterką recenzji. Na początek TV-IP100.


Urządzenie zapakowane jest kartonowe pudło utrzymane w tonacji biało-niebieskiej. Od przodu fotografia kamery wraz z krótkim opisem najważniejszych funkcji.Z tyłu opis produktu w kilku językach świata (polskiego niestety brak) i przykładowy sposób podłączenia kamery do sieci LAN/Internet.
Zajrzyjmy do środka...

W opakowaniu oprócz kamery znajdziemy krótką instrukcje obsługi (polskiej wersji brak), płytę CD z oprogramowaniem oraz elektroniczną, rozbudowaną wersją instrukcji obsługi (w języku angielskim), kabel sieciowy RJ45 (~2,5m), a także zasilacz i zestaw montażowy. Na szczęście dla wszystkich nieznających biegle angielskiego, firma Korpol, dystrybutor produktów marki Trendnet w Polsce dysponuje polskojęzyczną wersją instrukcji w wydaniu elektronicznym dla wszystkich kamer IP Trendnet. Aby stać się jej właścicielem wystarczy skontaktować się z firmą za pośrednictwem poczty elektronicznej.A oto jak prezentuje się samo urządzenie.Z przodu dwie diody sygnalizujące pracę kamery oraz obiektyw z funkcją manualnego dostosowywania ostrości.

Na tylnim panelu port Rj45, wejście na końcówkę zasilacza oraz przycisk reset.Cechy produktu:

 • Obsługa kontrolek ActiveX oraz apletów Java w przeglądarkach Internet Explorer oraz Netscape Navigator
 • Umożliwia zdalny dostęp z przeglądarki internetowej dla podglądu obrazu na żywo
 • Obsługa sieci TCP/IP, SMTP e-mail, HTTP oraz innych protokołów internetowych
 • Obsługa w środowiskach pracy i systemach mieszanych jak np Windows i Macintosh
 • Obsługa konfiguracji przez web chronionej hasłem
 • Obsługa sieci 10/100 Mbps Ethernet/Fast Ethernet
 • Silne aplikacje dla środowiska Windows IPViewSE dla monitorowania kilkoma kamerami, zatrzymanie obrazu i zapis wideo (Windows 98/ME/2000/XP)
 • Zawiadomienie pocztą e-mail z przechwytywaniem zdjęć
 • Rozszerz zasięg zastosowań monitoringu domowego, biur, banków, szpitali oraz różnego typu monitoringu przemysłowego i publicznego
 • 3 letnia gwarancja

  Specyfikacja • Strona 1 z 5 12345>>>