2012-01-08 14:58
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
6

Wentylatory Cooler Master serii BC

Strona 1 - Wygląd 1

Większość z nas nie lubi zbyt rozświetlonych komputerów, ale czasami zmieniamy obudowę i nagle okazuje się, że jakiś punkt świetlny w jej przepastnym wnętrzu by się przydał. Rynek komputerowego "modingu" jest tak duży, że stał się oddzielną gałęzią w ofertach firm i sklepów, więc niemal każdy producent wentylatorów, ma je w swojej ofercie.
Dziś chciałbym w tym krótkim artykule przedstawić Wam serię wentylatorów Cooler Master BC, wśród których znajdziemy modele 80 i 120mm, dostępne w czterech kolorach - czerwonym, niebieskim, białym i zielonym. Do nas przyjechały odmiany niebieskie i czerwone i zaraz Wam więcej o nich opowiem...
Pierwszą rzeczą, która na pewno rzuci się nam w oczy będzie bardzo przejrzysty plastik, z którego wykonano zarówno ramkę wentylatorów, jak i sam wirnik. Jego "clear" jest tak mocny, że trudno dostrzec produkt w równie przejrzystym opakowaniu.Tego typu konstrukcje stworzono z myślą o przewietrzaniu wnętrz obudów wyposażonych w boczne szyby, na których możemy je zamontować w miejscach montażowych, bez wizualnego oszpecenia np. czarną ramką. Przykład takiej obudowy znajdziecie poniżej.


Tak przejrzyste obiekty są bardzo trudne do fotografowania, więc użyłem trzech rodzajów podłoża, by wydobyć choć trochę szczegółów ich konstrukcji.
Na opakowaniach znajdziemy wszystkie podstawowe informacje. O kolorze podświetlenia informuje nas ikonka w dolnym prawym rogu.W opakowaniu otrzymamy jeszcze przejściówkę do zasilania z wtyczki MOLEX i cztery wkręty mocujące.


80-ka z małą, przejrzystą turbiną może wyglądać na "strasznie" głośną, jednak przy deklarowanych 1800 RPM producent zapewnia nas, że jego produkt nie przekroczy poziomu 19 dBA. Przy takich parametrach można go polecić do wentylowania małych obudów stacji HTPC i barebone. Łopatki wirnika ukształtowano w "kosę", co pozwala zarówno wyciszyć szum przecinanego powietrza, jak i zwiększyć przepustowość jego tłoczenia (21.7 CFM - 162mm słupa wody). Seria wentylatorów BC ma być w założeniu dość tania, więc nie może dziwić użycie zwykłego łożyskowania wirnika typu ślizgowego (Sleeve). Mimo tego ma ono zapewnić bezawaryjną pracę sprzętu przez około 30000 godzin.
Dokładne specyfikacje modelu BC 80 Blue:

Strona 1 z 3 123>>>