2014-01-23 20:56
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
6

ZOTAC ZBOX NANO ID68 PLUS

Strona 1 - ZBOXMieliśmy już nie raz okazję testować komputery marki Zotac jednak po raz pierwszy w rękach mamy komputer klasy nano PC. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne ze względu na jakość wykonania, elegancki wygląd oraz bogate wyposażenie w porty i podzespoły. Możliwości konfiguracyjne również NIE są ograniczone do minimów jak czasem ma to miejsce w podobnych konstrukcjach. Modele XBOX Nano z serii Plus są kompletnymi komputerami gotowymi do pracy po zainstalowaniu systemu operacyjnego. Nie ma potrzeby dokładania pamięci RAM czy HDD. Mini-PC z serii ZOTAC ZBOX nano serii ID68 wyposażone są w wysoko wydajny procesor Intel Core i5 4200U, który w trybie Turbo Boost pracuje z taktowaniem 
do 2.6 GHz. Dla bardziej wymagających użytkowników oczekujących najwyższej dostępnej wydajności w kompaktowej obudowie oferujemy ZOTAC ZBOX nano serii ID69 z procesorem Intel Core i7 4500U z taktowaniem do 3,0 GHz.
Konfiguracja sprzętowa to:
Seria: ZOTAC ZBOX ID68
Procesor: Intel Core i5 4200U - 1.6 GHz, dual-core, 3MB L2 cache - Intel TurboBoost do 2.6 GHz
Modele PLUS dostępne z preinstalowaną pamięcią i twardym dyskiem
RAM: 4GB DDR3
Dysk: 500GB HDD
Wyjścia: HDMI i DisplayPort
Komunikacja: 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 4.0 z zewnętrzną anteną WiFi, Gigabit Ethernet
USB z funkcją szybkiego ładowania
Dołączony uchwyt montażowy VESA75/100

Komputer jest niewielką, naprawdę solidnie wykonaną kostką o wymiarach 127 mm × 127 mm × 45 mm i wadze około 1KG.
Szara krawędź obudowy urządzenia jest wykonana ze stopu aluminium. W Mac Mini jest zdejmowana dolna pokrywa komputera, pod którą można samodzielnie dokonać rozbudowy pamięci operacyjnej czy modyfikacji konfiguracji dysków - w przypadku ZOTAC ZBOX NANO ID68 PLUS zastosowano podobne rozwiązanie. Niestety na płycie głównej znajdziemy tylko jeden slot pamięci operacyjnej, dlatego jej maksymalna ilość jest ograniczona do 8GB DDR3.Topcase obudowy jest wykonany z błyszczącego plastiku, który niestety się brudzi. Na nim także znajdziemy charakterystyczne dla tej serii komputerów podświetlone na niebiesko koło.
Z przodu nano PC umieszczone są odbiornik IR, włącznik/wyłącznik, slot MicroSD/SDHC, dwa złącza USB 2.0 oraz wejście mikrofonowe i słuchawkowe, a także mikrofon.Z tyłu urządzenia ulokowano wejście zasilające, pełnowymiarowy port HDMI, Displayport, eSATA oraz gigabitowy port Ethernet. Dodatkowo umiejscowiono tam 4 porty USB 3.0 oraz gwint do anteny WiFi.Po boku znajdziemy wywietrzniki oraz blokadę Kensington.Patrząc na konfigurację sprzętową oczywistym wydaje się, że komputer bez problemu sprosta multimediom i codziennym zadaniom biurowym. Pierwszym pytaniem jakie nasunęło mi się do głowy było to, czy komputer mógłbym wykorzystać do zagrania w proste gry, oraz czy udałoby się z niego zrobić sensowny energooszczędny (prądu w spoczynku pobiera ok 15W, a przy obciążeniu ok 40W) domowy serwer. W drugim przypadku odpowiedź brzmi czemu nie ? Procesor wspiera wirtualizację, maksymalna ilość pamięci ram wynosząca 8GB w domowych zastosowaniach powinna wystarczyć, a możliwości związane z dyskami wydają się interesujące. Można w komputerze zainstalować 1 dysk HDD lub 1 dysk SSD lub dwa dyski SSD mSata, które podłącza się do specjalnego dołączonego kontrolera miniRAID.Dla zainstalowanego dysku twardego w tym modelu osiągi są raczej standardowe.

Układ graficzny to Intel HD Graphics 4400 wbudowany w procesor Intel Core i5-4200U, posiada możliwość dynamicznego "rozpędzenia się" z 200MHz do maksymalnie 1000 MHz. Nie można się po nim spodziewać wysokiej wydajności w grach ale być może będzie wystarczająco dobry do innych zastosowań.

Poniższe zestawienie testów powinno dać jakąś poglądowo wiedzę na temat tego czego możemy się spodziewać.ZOTAC ZBOX nano ID68 PLUS zdecydowanie nie jest maszyną gamingową, chociaż w starsze i mniej wymagające produkcje można bez problemu płynnie zagrać. Konfiguracja wydaję się być dobrze zrównoważoną i dobrze skomponowaną choć szybszy dysk oraz więcej pamięci operacyjnej by mu nie zaszkodziły. ZOTAC ZBOX nano ID65 PLUS to doskonała maszyna, ale do zastosowań biurowo - multimedialnych. Podsumowując ZOTAC ZBOX nano ID68 PLUS to bardzo dobre centrum domowej rozrywki. Komputer choć mały ma wielkie aspiracje. Doskonały do przeglądania Internetu oraz oglądania multimediów, a także grania w mniej wymagające gry. Urzekł mnie od pierwszego wejrzenia :) Choć cena około 2300 zł nie jest już tak urzekająca :)ZALETY
▪ Niewielkie wymiary i waga
▪ Możliwość zainstalowanie SSD w konfiguracji RAID
▪ Niski pobór prądu
▪ Bogate wyposażenie
▪ Wysoka jakość
▪ Dobra wydajność w multimediach
▪ Możliwość instalacji z tyłu telewizora czy monitora
WADY:
▪ Brak dostępu do chłodzenia procesora
▪ Cena
▪ Dość głośny pod obciążeniem
▪ Tylko 1 slot RAM

Strona 1 z 1 1