2012-03-08 14:30
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Zalman ZM600-GT

Strona 4 - Podsumowanie

Mimo poszukiwań w sieci nie udało mi się ustalić, jaka firma produkuje dla Zalmana zasilacze, bo jak przypuszczam właśnie ktoś na kontynencie azjatyckim produkuje dla nich te urządzenia. To nic nowego, bo tak jest w przypadku większości producentów zasilaczy, gdzie zaledwie kilka fabryk wytwarza produkty firmowane później logo takich marek, jak wspomniane wcześniej Gigabyte, Corsair, OCZ, NeoTEC i wiele innych.
Niemniej Zalman ZM600_GT to całkiem niezły produkt i dzięki serii GT może wkrótce pozyskać grono zwolenników w naszym kraju. Nie wyróżnia się czymś specjalnym, bo zarówno sam design, jak i mierzone wartości napięć podobne są do konkurencyjnych produktów. Niemniej jako plus należy wymienić dobrą jakość montażu (nic w obudowie zasilacza nie lata i nie brzęczy), jak również dobrej jakości materiały w okablowaniu. Oczywiście niektórzy mogą zacząć marudzić, że nie otrzymamy w tej serii modularnego zarządzania okablowaniem, no ale to już jest zarezerwowane dla innych serii zasilaczy Zalmana, które są przewidziane dla użytkowników o jeszcze większych wymaganiach i skłonnych rozstać się z większą ilością gotówki.



Model ZM600_GT powinien ucieszyć również poszukiwaczy zasilacza do cichego komputera. Układ sterujący wentylatorem pozwala dość mocno nagrzewać się wnętrzu tego zasilacza, ale w zamian utrzymuje bardzo niski poziom szumów.
Cztery wtyczki PCI-express pozwolą nam zasilić dwie wymagające karty graficzne. Trzeba tu wspomnieć, że wszystkie one posiadają układ wejść 6+2, a więc przewidziano możliwość podpięcia akceleratorów np. Asus Mars, gdzie dwa gniazda 8-pin czekają na łakome zassanie energii.
Jeśli chodzi o minusy, to w zasadzie dla mnie osobiście prócz dość zauważalnego nagrzewania się obudowy zasilacza, dorzuciłbym dzielenie linii +12V aż na cztery wiązki o wydajności natężenia 18A. Dziś większość producentów zasilaczy przeznaczonych dla graczy odchodzi już od tego schematu idąc w pojedynczą linię dającą nam olbrzymie amperaże sięgające okolice 80A lub np. maksymalnie dwie linie po 32-36A. No ale to moje zdanie.
Przy rekomendowanej cenie 339 PLN Zalman ZM600-GT jest możliwą do zaakceptowania propozycją, choć z pewnością będzie miał mocną konkurencję ze stajni choćby takich firm, jak Corsair (600W GAMING SERIES - 319 PLN / CX600 V2 600W 80 PLUS - 269.99 PLN), czy OCZ (ModXStream Pro 600W 80+ - 248.99 PLN / StealthXStream 2 700W - 279 PLN), więc łatwo nie będzie. Być może magia zaufania do marki Zalman przyniesie jednak rynkowy sukces serii GT i tego jej życzę, bo dla nas konsumentów nie ma to, jak dobra konkurencja na rynku...

ZALETY:
- dobrej jakości materiały
- dobrej jakości montaż
- cichy wentylator
- pełny pakiet zabezpieczeń przeciwzwarciowych i przepięciowych
- wysoka sprawność certyfikowana klasą Bronze 80+

MINUSY:
- dość wysoka cena (na tle konkurentów)
- dość mocno się nagrzewa
- (dla niektórych) brak modularnego okablowania


Podziękowania dla firmy ZALMAN, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 4 z 4 <<<1234