2018-07-18 13:48
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
6
50 lat Intela...

Dokładnie 50 lat temu, 18 lipca 1968 roku Robert Noyce i Gordon Moore założyli firmę Intel. Pracownicy Intela, kierując się mottem Noyce’a – „Nie oglądaj się za siebie. Idź naprzód i stwórz coś wspaniałego!” – od 50 lat tworzą technologie, które zmieniają świat. Dziś nie wyobrażamy sobie już życia bez komputerów. Warto pamiętać, że jeden z pierwszych komputerów ważył 27 ton, miał 30 metrów długości i zajmował powierzchnię 167 metrów kwadratowych. W ciągu ostatnich 50 lat komputery zmieniły się nie do poznania, a w raz z nimi nasze codzienne życie.






taka pogoda i takie wiadomości. człowiek to sie sentymentalny na starość robi
Z procesorów Intela posiadam Celerona 266 Mhz i Celerona A 466 MHz wraz z płytą główną na chipsecie Intel 440LX. Do tego jeszcze Celeron D 331 2,66 GHz i Pentium D 930 3 Ghz wraz z płytą główną na chipsecie Intel i945P + ICH7R. Niby to już retro, ale te ostatnie czyli Pentium D wciąż używam od niedawna po bardzo długiej przesiadce po Celeronie D, bo chciałem się tylko przekonać jak to jest z tą wydajnością tego procesora na dzisiejsze czasy lub chociaż porównać to co wcześniej nie radziło sobie na słabszym procesorze.

@albercik
No niestety jak tam mam.
Mój pierwszy, to też był Intel
- 286DX. Kupiliśmy do firmy, dla programu księgowego, potem kupiliśmy 486DX na "serwer", a poprzednik zaczął robić za końcówkę i dłuuugo były tylko Intele.
W domu, sporo później, zawitał AthlonXP 1700, na płycie VIA, (z jednym kontrolerem pamięci), aby po wielu zmianach dopiero, przejść na Intele, ale to jak mawiał Rudyard Kipling, zupełnie inna historia.
A mogla to być Motorola.
Miała w tamtym czasie dużo nowocześniejszy procesor, ale o parę procent droższy, więc księgowi IBM podjęli decyzję i wygrał Intel ze swoim zacofanym 8086 i 8088, który był rozszerzoną wersją ich procesorów 8-bitowych, a my przez naście lat początków rozkwitu PC, męczyliśmy się z niedopracowaną architekturą procesorów Intel.
Miałam klona IBM PC XT na 8088 i zegarem 4.77MHz, z dyskiem MFM 20MB i kartą Herkules, oraz rubinowym monitorem Herkules, którego potem przerobiłem na monochromatycznego VGA - konieczność zmiany częstotliwości odchylania poziomego z około 18kHz, na 31kHz, pociągnęła przebudowę zasilacza i podbicie napięć prawie dwukrotnie, ale mi się udało!
Żeby było jasne.
Proces komputeryzacji świata, to w żadnym razie nie zasługa Intel, bo Motorola też miała w tamtym czasie swój procesor i to dużo nowocześniejszy. Intel się jedynie do tego stołu załapał i nie pozwolił z niego zrzucić.
To że mamy dziś PC, to zasługa tak naprawdę firm Digital Research i jej szefa Gary'ego Kildall'a, który wynalazł ideę BIOS, który stworzył uniwersalny system CP/M, co w połączeniu (CP/M+BIOS) dało możliwość różnym producentom tworzenie komputerów zgodnych z systemem CP/M (pracowałem w szkole na takim klonie, zanim pojawił się pierwszy blaszak: klon IBM PC XT).
Tą ideę wykorzystał potem IBM, który chciał zdetronizować coraz lepiej radzącego sobie Apple - IBM stworzył standard PC, bazujący na BIOS, który był praktycznie kopią, piracką kopią BIOSu Gary'ego Kildall'a, dopasowaną do nowszych CPU, a nic nieznacząca firma Microsoft, dzięki zakupowi innej małej firmy, pracującej nad klonem systemu CP/M, oraz koneksjom wujka Gatesa w IBM, wygrał kontrakt dla IBM i dostarczył system operacyjny DOS, który był de facto piracką kopią systemu CP/M - DOS zawierał wiele niezmienionych fragmentów oryginalnego systemu CP/M, reszta oczywiście musiała być przepisana na 16-bitowy procesor Intel i8086.
Warto jeszcze wspomnieć o firmie Xerox, której zawdzięczamy interfejs graficzny i myszkę. Steve Jobs kupił od Xerox tę ideę dla swoich komputerów, a Bill Gates, najwyraźniej człowiek bez wizji, jak zwykle ukradł, pod przykrywką współpracy z Jobsem i tak powstało Windows. Potem Gates ponownie zdradził, tym razem firmę IBM i tak powstało Windows NT (a miał to być IBM OS/2).
Myślę że algorytmy wyszukiwania ustawienia bębnów Enigmy, jako podstawa "języka komputerów" i płachty Zygalskiego, jako pierwowzór pierwszego interfejsu komunikacji z komputerem, (czyli taśm perforowanych), to takie polskie korzenie komputera, które dalej rozwinął Alan Turing i następni.