2018-07-18 13:48
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
6

50 lat Intela...

Obrazek 50 lat Intela...

Dokładnie 50 lat temu, 18 lipca 1968 roku Robert Noyce i Gordon Moore założyli firmę Intel. Pracownicy Intela, kierując się mottem Noyce’a – „Nie oglądaj się za siebie. Idź naprzód i stwórz coś wspaniałego!” – od 50 lat tworzą technologie, które zmieniają świat. Dziś nie wyobrażamy sobie już życia bez komputerów. Warto pamiętać, że jeden z pierwszych komputerów ważył 27 ton, miał 30 metrów długości i zajmował powierzchnię 167 metrów kwadratowych. W ciągu ostatnich 50 lat komputery zmieniły się nie do poznania, a w raz z nimi nasze codzienne życie.50 lat Intela...

50 lat Intela...

50 lat Intela...

50 lat Intela...

50 lat Intela...

50 lat Intela...

Źródło: Info Prasowe / Intel
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  taka pogoda i takie wiadomości. człowiek to sie sentymentalny na starość robi

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  Z procesorów Intela posiadam Celerona 266 Mhz i Celerona A 466 MHz wraz z płytą główną na chipsecie Intel 440LX. Do tego jeszcze Celeron D 331 2,66 GHz i Pentium D 930 3 Ghz wraz z płytą główną na chipsecie Intel i945P + ICH7R. Niby to już retro, ale te ostatnie czyli Pentium D wciąż używam od niedawna po bardzo długiej przesiadce po Celeronie D, bo chciałem się tylko przekonać jak to jest z tą wydajnością tego procesora na dzisiejsze czasy lub chociaż porównać to co wcześniej nie radziło sobie na słabszym procesorze.

  @albercik
  No niestety jak tam mam. :-O

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Mój pierwszy, to też był Intel \"\lol\" - 286DX. Kupiliśmy do firmy, dla programu księgowego, potem kupiliśmy 486DX na "serwer", a poprzednik zaczął robić za końcówkę i dłuuugo były tylko Intele.
  W domu, sporo później, zawitał AthlonXP 1700, na płycie VIA, (z jednym kontrolerem pamięci), aby po wielu zmianach dopiero, przejść na Intele, ale to jak mawiał Rudyard Kipling, zupełnie inna historia.  

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  A mogla to być Motorola.
  Miała w tamtym czasie dużo nowocześniejszy procesor, ale o parę procent droższy, więc księgowi IBM podjęli decyzję i wygrał Intel ze swoim zacofanym 8086 i 8088, który był rozszerzoną wersją ich procesorów 8-bitowych, a my przez naście lat początków rozkwitu PC, męczyliśmy się z niedopracowaną architekturą procesorów Intel.
  Miałam klona IBM PC XT na 8088 i zegarem 4.77MHz, z dyskiem MFM 20MB i kartą Herkules, oraz rubinowym monitorem Herkules, którego potem przerobiłem na monochromatycznego VGA - konieczność zmiany częstotliwości odchylania poziomego z około 18kHz, na 31kHz, pociągnęła przebudowę zasilacza i podbicie napięć prawie dwukrotnie, ale mi się udało!

 5. Avatar nic wiadomość nic
   

  Żeby było jasne.
  Proces komputeryzacji świata, to w żadnym razie nie zasługa Intel, bo Motorola też miała w tamtym czasie swój procesor i to dużo nowocześniejszy. Intel się jedynie do tego stołu załapał i nie pozwolił z niego zrzucić.
  To że mamy dziś PC, to zasługa tak naprawdę firm Digital Research i jej szefa Gary'ego Kildall'a, który wynalazł ideę BIOS, który stworzył uniwersalny system CP/M, co w połączeniu (CP/M+BIOS) dało możliwość różnym producentom tworzenie komputerów zgodnych z systemem CP/M (pracowałem w szkole na takim klonie, zanim pojawił się pierwszy blaszak: klon IBM PC XT).
  Tą ideę wykorzystał potem IBM, który chciał zdetronizować coraz lepiej radzącego sobie Apple - IBM stworzył standard PC, bazujący na BIOS, który był praktycznie kopią, piracką kopią BIOSu Gary'ego Kildall'a, dopasowaną do nowszych CPU, a nic nieznacząca firma Microsoft, dzięki zakupowi innej małej firmy, pracującej nad klonem systemu CP/M, oraz koneksjom wujka Gatesa w IBM, wygrał kontrakt dla IBM i dostarczył system operacyjny DOS, który był de facto piracką kopią systemu CP/M - DOS zawierał wiele niezmienionych fragmentów oryginalnego systemu CP/M, reszta oczywiście musiała być przepisana na 16-bitowy procesor Intel i8086.
  Warto jeszcze wspomnieć o firmie Xerox, której zawdzięczamy interfejs graficzny i myszkę. Steve Jobs kupił od Xerox tę ideę dla swoich komputerów, a Bill Gates, najwyraźniej człowiek bez wizji, jak zwykle ukradł, pod przykrywką współpracy z Jobsem i tak powstało Windows. Potem Gates ponownie zdradził, tym razem firmę IBM i tak powstało Windows NT (a miał to być IBM OS/2).

 6. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Myślę że algorytmy wyszukiwania ustawienia bębnów Enigmy, jako podstawa "języka komputerów" i płachty Zygalskiego, jako pierwowzór pierwszego interfejsu komunikacji z komputerem, (czyli taśm perforowanych), to takie polskie korzenie komputera, które dalej rozwinął Alan Turing i następni.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.