2021-02-16 15:57
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

Intel Core i9-11900T wydajniejszy na jednym rdzeniu od ZEN3 ?

Obrazek Intel Core i9-11900T wydajniejszy na jednym rdzeniu od ZEN3 ?

To, że AMD przegoniło procesory Core w zastosowaniach wielowątkowych, Intel jeszcze mógł przeboleć, ale kiedy konkurencja zabrała palmę pierwszeństwa w testach wydajności pojedynczego rdzenia, to już było, jak policzek w twarz. Inżynierowie "niebieskich" przebudowali lekko architekturę krzemu i firma opracowała nowe rdzenie dla platformy „Rocket Lake” 11-generacji. Cały projekt o nazwie kodowej Cypress Cove, wykonany jest już w procesie technologicznym 10 nm (Sunny Cove), który ma przynieść około 19 procentową poprawę wartości IPC dla całej serii układów.Czy to wystarczy, aby nadrobić zaległości w wydajności IPC do układów AMD Zen 3? Źródło do porównania zatrudniło ośmiordzeniowy, szesnastowątkowy, 35 Watowy procesor Intel Core i9-11900T, Który co prawda pracuje z bazową prędkością 1.51 GHz, ale jest w stanie przyspieszyć jeden lub nawet dwa rdzenie do 4.9 GHz w trybie Boost, co daje nam dobry przykład wydajności jednowątkowej. Jednostka ta stanęła na przeciw Ryzena 7 5800X (również 8 rdzeni / 16 wątków), który przy obciążeniu jednego rdzenia "podkręca" go do 4.8 GHz (mimo oficjalnie podawanych przez AMD 4.7 GHz).

Choć zapewne bardziej miarodajne porównanie byłoby w po ustawieniu obu procesorów na "sztywne" taktowanie pojedynczego rdzenia, to redaktorzy zdecydowali się na bezpośrednie porównanie tych dwóch układów. W teście Geekbench 5 Intel uzyskał Core i9-11900T uzyskał 1717 punktów, natomiast Ryzen otrzymał 1674 punkty. Cała różnica wynosi zatem "zawrotne" 2.5 procent. Porównania w pomiarze Multi Core nie robiono, bo niska wartość TDP, mocno ogranicza wydajność tej i9-ki.

Swoją drogą ciekawe, jaki wynik osiągnięto by w teście zegar w zegar...
Intel Core i9-11900T wydajniejszy na jednym rdzeniu od ZEN3 ?

Intel Core i9-11900T wydajniejszy na jednym rdzeniu od ZEN3 ?

Źródło: Info Prasowe / TechPowerUP
  1. Avatar nic wiadomość nic
    to je lipa pany

    W laptopie żaden proc  nie wytrzyma  dłużej niż kilka - kilkanaście sekund przy takich taktach ,stąd takie  info sobie ożna wsadzić w zadek  ino  głęboko co by znowu nie  wyskoczyło .Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.