2023-09-12 23:37
Autor: Łukasz Wieczorek (djluke)
2

Intel przedstawia Thunderbolt 5: do 120Gbps, 240W, 8K @ 540Hz

Obrazek Intel przedstawia Thunderbolt 5: do 120Gbps, 240W, 8K @ 540Hz

Firma Intel zaprezentowała swój najnowszy standard Thunderbolt 5, który zapewnia łączność nowej generacji, w tym przepustowość 120 Gb/s, ładowanie 240 W, rozdzielczość 8K 540 Hz i więcej. Technologia Thunderbolt, wcześniej opracowana przez Intel i Apple, wyniosła możliwości przesyłania danych na zupełnie nowy poziom, ale to nie koniec, ponieważ drużyna Niebieskich w końcu zaprezentowała technologię nowej generacji „Thunderbolt 5”, która zapewnia ogromne ulepszenia na pokładzie.

- podwojenie całkowitej przepustowości dwukierunkowej; Funkcja Bandwidth Boost zapewnia nawet trzykrotną przepustowość w przypadku intensywnego korzystania z wideo, do 120 Gb/s,
- podwojenie przepustowości danych PCI Express w celu uzyskania szybszej pamięci masowej oraz zewnętrznych kart graficznych
- zbudowany w oparciu o standardy branżowe, w tym USB4 V2, DisplayPort 2.1 i PCI Express Gen 4; w pełni kompatybilny z poprzednimi wersjami,
- podwojenie przepustowość sieci Thunderbolt w celu uzyskania szybkiego połączenia między komputerami PC,
- wykorzystanie nowej technologii sygnałowej PAM-3 w celu zapewnienia znaczącego wzrostu wydajności w przypadku obecnych płytek drukowanych, złączy i kabli pasywnych o długości do 1 metra.

Standard Thunderbolt 4 pierwotnie zapewniał najwyższą kompatybilność, zwłaszcza jeśli chodzi o niwelowanie różnic w wydajności, które istniały po podłączeniu zewnętrznych wyświetlaczy. O Thunderbolcie 5 mówi się już od jakiegoś czasu w Intelu i najwyraźniej firma podważa możliwości tej technologii, biorąc pod uwagę, że dane udostępnione przez Intela pokazują zupełnie inny obraz, o czym niżej.





Idąc dalej, Thunderbolt 5 będzie oferował zwiększoną przepustowość, osiągającą zdumiewające 120 Gb/s. Jest to wielki kamień milowy zarówno dla Intela, jak i całej branży, głównie ze względu na to, że technologia Thunderbolt może dostarczać ogromną moc za pomocą kabli.

Intel przedstawia Thunderbolt 5: do 120Gbps, 240W, 8K @ 540Hz



Zwiększona przepustowość niesie ze sobą kilka korzyści, z których najważniejszą jest to, że konsumenci będą teraz mieli większą "pojemność" dla wyświetlaczy zewnętrznych. Jest tu jednak pewien haczyk, ponieważ prędkość 120 Gb/s można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszystkie trzy linie są przeznaczone do transmisji danych, co ma miejsce w przypadku podłączenia zewnętrznego wyświetlacza o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości.

Intel przedstawia Thunderbolt 5: do 120Gbps, 240W, 8K @ 540Hz



Gracze również powinni być zachwyceni nową technologią, ponieważ Intel ujawnia, że Thunderbolt 5 będzie obsługiwać do trzech wyświetlaczy 4K przy 144 Hz, a także możliwość obsługi nawet wyświetlacza 540 Hz, co rzeczywiście poszerzy domenę przenośnych gier. Co więcej, Thunderbolt 5 będzie kompatybilny ze złączami nowej generacji: DisplayPort 2.1, USB v4, USB 3 20G i PCIe Gen4, umożliwiając większą szybkość transmisji danych bez myślenia o jakichkolwiek kompromisach.

Intel przedstawia Thunderbolt 5: do 120Gbps, 240W, 8K @ 540Hz

Thunderbolt 5 będzie także wyposażony w szybsze ładowanie, osiągające moc do 240 W, co jest idealne dla laptopów obecnej generacji i maszyn zasilanych bateryjnie. Mając tak wiele zalet, można powiedzieć, że najlepszym wyborem będzie Thunderbolt 5, jednak przyjęcie takich standardów w produktach głównego nurtu zajmuje dużo czasu, głównie ze względu na wysokie koszty produkcji. Można spodziewać się, że Thunderbolt 5 zostanie dodany do urządzeń do 2024 r., a jego powszechne wdrożenie nastąpi w kolejnych latach.

źródło: wccftech
  1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
     

    Wiem, zaraz usłyszę, a raczej przeczytam, że piszę o rzeczach nieporównywalnych, czy nawet bez związku, ale: Od zawsze nie byłem przekonany do Apple, oprócz ich interfejsów do przesyłu danych. IEEE1394 było ze wszech miar lepsze od USB. Mniej obciążało procesor podczas przesyłu danych. W praktyce miało większą przepustowość (porównując interfejsy ze swoich czasów, czyli Firewire - USB2), mimo że na papierze było odwrotnie. W dodatku był to transfer regularny, tak pożądany dla stałego bitrate przechwytu z kamer na kasetki. Najlepsze dyski twarde tamtej epoki , miały też ten interfejs. Teraz mam nadzieję że wreszcie wygra doskonalszy technicznie Thunderbolt, a USB stanie się wynalazkiem słusznie minionym. No chyba że dziś nie ma tak jednoznacznej przewagi, jak w czasach Firewire / USB2? Jak to dziś jest?

  2. Avatar nic wiadomość nic
    @kotin

    Dzisiejszy Thunderbolt to PCIE + DisplayPort + może USB opakowane w jedno. Z jednej strony odkryli PCIE 4.0 - wow - ale z drugiej przesyłają to miedzianym kablem na metry! Jak napisane w newsie to pomału zaczyna wykraczać poza przesył danych z dysków, a zaczyna być postrzegane jako interfejs do zewnętrznych stacji graficznych, a z czasem pewnie innych peryferiów. Jednakże o los USB bym się tak nie martwił, wszak dalej elementem spójnym jest złącze.
    PS. co do FireWire to miał też swoje wady: był własnościowy (wymagał licencji), łatwo było upalić złącze podłączając włączone urządzenie, nie był tak wszechstronny jak USB no i się nie przyjął jednak.



Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelnik serwisu IN4.pl.