Intel świętuje 60 lat tranzystora ...

16 grudnia firma Intel Corporation będzie obchodzić 60-tą rocznicę wynalezienia tranzystorów — cegiełek, z których zbudowany jest dzisiejszy cyfrowy świat. Wynalezione w laboratoriach Bella i uważane za jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku, tranzystory są stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych i stanowią podstawowy komponent procesorów, czyli „mózgów” komputerów. Intel niedawno wprowadził do sprzedaży rodzinę 45-nanometrowych procesorów czterordzeniowych następnej generacji. Nowe procesory, nazwane przez współzałożyciela Intela, Gordona Moore’a, największym przełomem w technologii tranzystorowej od 40 lat, jako pierwsze używają hafnowej warstwy izolacyjnej i metalowej bramki o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-k) w setkach milionów zawartych w nich tranzystorów. (Dalej) ...
Prawo Moore’a
19 kwietnia 1965 czasopismo Electronics Magazine opublikowało artykuł Moore’a, w którym sformułował on legendarną prognozę dotyczącą branży półprzewodnikowej. Tak zwane prawo Moore’a stwierdzało, że liczba tranzystorów w układzie będzie podwajać się, co 2 lata, co doprowadzi do szerokiego rozpowszechnienia się technologii na całym świecie. Dzisiaj prawo Moore’a stało się synonimem szybkiego rozwoju technologicznego.
Prawo Moore’a przewiduje, że technologia komputerowa będzie nie tylko coraz bardziej wartościowa, ale jednocześnie coraz tańsza. Cena tranzystora w najnowszym chipie Intela wynosi około jednej milionowej średniej ceny tranzystora w 1968 roku. Gdyby ceny samochodów spadały w tym samym tempie, nowy samochód kosztowałby dziś mniej więcej centa.
Z tranzystorami, które włączają się i wyłączają ponad bilion razy na sekundę, procesor Intel Core Duo może wykonać prawie miliard obliczeń w czasie, który zajmuje mrugnięcie okiem, albo cztery miliony obliczeń w czasie, przez który lecący pocisk przebywa 1 centymetr1. A średnia moc pobierana przez procesor Intel Core Duo to niecałe 1.1 W, czyli znacznie mniej niż w przypadku wielu domowych urządzeń, takich jak na przykład 100-watowa żarówka.
Mniejsze i szybsze chipy, które zawdzięczamy technologicznym postępom Intela, przynoszą klientom korzyści w postaci większej wydajności, dłuższej pracy na bateriach oraz cichszych i wydajniejszych komputerów stacjonarnych i laptopów. Jeśli inżynierowie zdołają nadal zmniejszać rozmiar i zwiększać szybkość tranzystorów zgodnie z prawem Moore’a, możemy oczekiwać kolejnych zdumiewających innowacji, takich jak tłumaczenie mowy i rozpoznawanie twarzy w czasie rzeczywistym, a także samochody kierowane głosem.