2013-06-22 11:16
Autor: Michał Kac (1084)
6

Jak się ukryć przed wielkim bratem ?

Obrazek Jak się ukryć przed wielkim bratem ?

W naszym współczesnym życiu przyzwyczailiśmy się już do internetu, kamer na ulicach, telefonów z aparatem i kamerką. Korzystamy chętnie z tych wszystkich udogodnień i tylko od czasu do czasu pojawiają się różne doniesienia o tym, że jakaś firma wykorzystuje zebrane o ludziach dane w sposób, który nie koniecznie nam się podoba. Mamy zatem doniesienia o Skype umożliwiającym władzom USA podsłuchiwanie rozmów, Google, robiącego zdjęcia gdzie tylko popadnie, czy nawet zwykłe exploity przejmujące naszą kamerkę, tak jak np. ten opisany przez Niebezpiecznik. Jak sobie radzić w tej nowoczesnej, cyfrowej dżungli ?

Ci bardziej zapobiegliwi, oprócz oprogramowania antywirusowego czy zapory, po prostu zaklejają kamerkę kawałkiem taśmy izolacyjnej. Co zrobić jednak na ulicy ? Chodzenie z drabiną i zaklejanie kamer było by dosyć trudne, a poza tym szybko okazało by się, że jest to nielegalne, bo państwo w dzisiejszych czasach ma prawo śledzić obywatela, przynajmniej w miejscach publicznych. Na szczęście wraz z rozwojem systemów rozpoznawania twarzy powstają różne technologie i sposoby na ich oszukiwanie. Jednym z prostszych i całkiem skutecznych są wymyślone przez Japończyków okulary z diodami na podczerwień. Okulary "Privacy Visor", bo tak się nazywa ten wynalazek, mają wbudowane kilkanaście diod, które świecąc w podczerwieni, oślepiają kamery. A jednocześnie dzięki temu, że nasze oczy nie widzą tego zakresu fal, nie wyglądamy jak bożonarodzeniowa choinka. Poniżej możemy zobaczyć taki sprzęt w akcji.Niestety produkt ma tę wadę, że działa tylko na sprzęt czuły na podczerwień. Czy coś da się z tym zrobić ? Oczywiście, i to bez specjalistycznego sprzętu. Wystarczy odpowiedni makijaż. CV Dazzle pokazuje jak pomalować twarz, aby algorytmy rozpoznawania stały się bezradne. Efekt takich zabiegów możemy oglądać poniżej. Trzeba przyznać, że takie malunki mogą być nawet całkiem efektowne, kto wie, może stanie się to modne.

OpenCV Face Detection: Visualized from Adam Harvey on Vimeo.Jak się ukryć przed wielkim bratem ?

Jak się ukryć przed wielkim bratem ?

Jak się ukryć przed wielkim bratem ?

Źródło: CV Dazzle, Niebezpiecznik,
 1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Fajnie... Niedługo by usiąść do kompa, będę musiał się wymalować, jak indiański szaman... Kochanie podaj mi zestaw Make-Up, bo idę posiedzieć na IN4

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  To jest fascynujące, że cały świat przy przetwarzaniu obrazów korzysta ze zdjęcia Lenki

 3. Avatar nic wiadomość nic
   

  kretynizm do kwadratu i tyle

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  ...aż do momentu kiedy wykombinują lepsze algorytmy... i tak w kółko

 5. Avatar nic wiadomość nic
   

  Kolejny przykład jak wyciągnąć kasę od ludzi tym razem cierpiących na manie prześladowczą ;-)

 6. Avatar nic wiadomość nic
   

  Okulary przeciwsłoneczne są niezbędne - kamera nie zobaczy oczu. Przynajmniej dopóki nie będzie wymagana identyfikacja za pomocą biometrii. Druga sprawa to symetria twarzy, tu jest trudniej. Na dodatek systemy mogą wykorzystać dane z portalów społecznościowych, komunikatorów, telefonów komórkowych itp. - to wszystko się powoli łączy w całość. Tam, gdzie wrzucamy zdjęcia to powinniśmy namieszać w symetrii twarzy już w programie graficznym z dodawaniem jakiś znaków. Oryginały zdjęć trzeba niestety niestety pilnować. W procesie przygotowań takich baz danych to nakłada się na siebie wiele ujęć tej samej twarzy. A zdjęcia są też w dowodach osobistych, paszporcie i innych dokumentach. Algorytmy rozpoznawania twarzy koncentrują się na policzkach zamiast na oczach. Oprogramowanie poszukuje charakterystycznego dla twarzy układu jasnych i ciemnych punktów. Z takim makijażem trzeba by chodzić cały dzień. Ciemnoskórzy mają zdecydowanie lepiej od nas. Poza kamerami mamy jeszcze technologie zdjęć satelitarnych.

  @PolishFactor

  Nie wiemy co przyszłość nam pokaże. Czy będzie ok jak teraz czy gorzej. Poradzimy sobie i z tym. Najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.