2017-05-22 17:52
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
13

RYZEN R5 1600X - AMD po Intelu???

Obrazek RYZEN R5 1600X - AMD po Intelu???

Jeśli ktoś w tym artykule spodziewa się kolejnego z dziesiątek testów, to w zasadzie może już zakończyć czytanie. W tym krótkim eseju chciałbym raczej poruszyć "problem", przed którym może część z Was właśnie stanęła. Być może dojrzeliście już do decyzji o zmianie komputera, zastanawiacie się nad wyborem kolejnego procesora, płyt głównej, pamięci itp. Ja miałem niedawno podobnie i stwierdziłem, że czas już na wymianę mojego leciwego Służył mi dzielnie przez dobre pięć lat), ale wciąż wystarczającego jeszcze Core i5 3570K.

Źródło: Klinika IN4 czytaj więcej...
 1. Avatar nic wiadomość nic
   

  Procesor procesorem, ale jak zobaczyłem wyposażenie PG (Crosshair VI), to mój intelowski Hero VIII (nie mówiąc o jego następcy), schował się zawstydzony za szafę i wyleźć nie chciał :)

  A co do Ryżych, korci mnie, ale czytałem sporo o problemach wieku dziecięcego (niestabilność, przypadkowe resety), i postanowiłem się wstrzymać. Ale potencjał widać. Zobaczymy jak platforma okrzepnie, wyjdą następcy 2xxx i wtedy... ;)

 2. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Przywiązanie wymagań gier, do aktualnej wydajności konsol powoduje, że nie mamy ciśnienia na częste zmiany PC. Zazwyczaj kupiony kilka lat temu wystarcza. Kiedyś jednak przychodzi moment, kiedy chce się szybciej. :-) Wtedy człowiek szuka recenzji. Mamy taką recenzję / esej / parę uwag / krótkie opowiadanie. Nie wiem. Sławek się zastrzega żeby recenzją tego nie nazywać. OK. Nie ważne jak zwał. Czyta się wspaniale. Sławku nic od Ciebie nie chcę. Nie chcę pożyczyć stówy, nie chcę niczego oprócz butelki niepasteryzowanego Bosmana na zlocie. :-P Chwalę bo taka jest prawda. Nie ważne jak nazwiemy to co napisałeś, rób tak częściej. Nie tabelki a wiedza. Spojrzenie na całość, nie tylko przedstawiany produkt. Sympatia, ale i obiektywizm w przedstawianiu go. Mądra ocena zamiast złośliwości. Własne spostrzeżenia zamiast przeklejanej od innych papki. Tak pisz dalej. Dziękujemy. \"\przytul\"

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @smykus

  W ustawieniach stockowych (bez OC procesora, pamięci 2666 MHz), nie ma mowy o jakiejś niestabilności. Jak wspomniałem w tekście, pojawiła się ona tylko w przypadku ustawienia prędkości 3000 MHz na modułach pamięci, których profilu oficjalnie jeszcze nie ma w Biosie. W wielu testach ustawiano pamięci na 3200 MHz, wybierając wspierane kości i wszystko chodziło OK. To normalne przy całkiem nowej platformie, czy u AMD, czy Intelu. Ostatnie serie i3, i5 oraz i5, to była w zasadzie kosmetyka istniejącej technologii, więc ten problem nie występował. Można czekać, a można nie czekać i kupić kostki wymienione na liście kompatybilności AGESA.

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  Najlepsza "recenzja" Ryzenow jaka czytałem. Po prostu taka życiowa, zwykłego użytkownika robiącego upgrade platformy jak tysiące innych jemu podobnych. 
  Każdy użytkownik jest na innym etapie używania komputera i inaczej na to patrzy. "Młodzi gniewni" (i starsi którzy nie wyrośli) są 0-1 i muszą mieć wszystko co najszybsze a 5fps różnicy to dla nich kosmiczna przepaść. 
  Starszy użytkownik nie dość, że inaczej korzysta z komputera, bo gry nie są już No.1, to patrzy bardziej perspektywicznie. Jak się ma 40che na karku na głowie , dom, dzieci, żonę, pracę i masę innych czasozjadaczy to pogoń za technologią i upgrade kompa co 2 lata aby był na topce, jest najmniej istotnym zagadnieniem. Na tym etapie to gry (jeżeli w końcu ma się chwile aby pograć) dopasowuje się do komputera a nie komputer do gier. 
  Wtedy dużo bardziej opieszałośc komputera w codziennich życiowych czynnościach jak obsługa programów użytkowych jest bardziej wkurzający i prędzej motywuje do zmiany sprzętu niż ilość fps w grach bo to akurat można łatwo zmienić zmniejszając ilość detali nawet do minimum i zawsze da się pograć nawet na leciwym sprzęcie. A taki movie maker już w zaden sposób nie przyspieszy jak się nie zmieni sprzętu.

 5. Avatar nic wiadomość nic
  @smykus

  A ja mam właśnie problem z całym zapleczem. Procesory reklamuje się jako zamienniki Intelowskich HEDT. Tymczasem ilość linii PCI-E jest mała - myślę o wykorzystaniu karty graficznej (x16), kontrolera SATA/SAS (x8), karty M2 (x4) i wówczas niewiele zostaje (a USB 3.0 też trochę zjada).
  Wykorzystanie kontrolera SATA na płycie daje niewiele możliwości. RAID 5 nie ma, a pewnie z pozostąłymi RAIDami mogą być problemy na systemach innych niż Windows (kiedyś musiałem zrezygnować całkowicie z RAIDa pod Linuksem, bo system nie widział deskryptora macierzy).
  Analogicznie RAM - Intel w x99 obsługuje obecnie 128GB a AMD jedyne 64GB (4 sloty zamiast 8).

  To sprawia, że ja osobiście czekam na zapowiadaną serię Ryzen 9 i i9 od Intela. Może tam walka będzie ciekawsza :)

 6. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @frodo2000

  Ilość linii PCI E faktycznie. Bo dołożył bym właśnie kontroler RAID. Używanie tych zaimplementowanych na płytach głównych, powinno być karalne. ;-) (Jest to jednak bolączka wielu płyt, w tym pod Intele.)
   
  64 GB na dziś z programów które znam, to tylko After Effect zje więcej. Nie jest to więc decydujące ograniczenie. (W laptopie do netu raz tylko i to sztucznie, udało mi się przekroczyć 4 GB RAMu.)

  Też mam wrażenie / nadzieję, że AMD i partnerzy, poprawią jednak te błędy w Ryzenach 9.

 7. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @frodo2000

  Myślę, że AMD specjalnie tak zagrało, wiedząc, że będą mieli w ofercie R9... Pomyśl sam, czy wydałbyś coś koło (przykładowo) 3600 PLN,  na coś z 24 wątkami, mając 18 wątków w cenie 2400 PLN przy takich samych parametrach obsługi kontrolera i ilości pamięci? R5 sa dla zwykłego Kowalskiego, a R9 dla Nowaka, który wie, czego chce...

 8. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  mając 18 wątków ... Miało być 16 - sorrki.

 9. Avatar nic wiadomość nic
   

  Świetny tekst.

  Jako wieloletni użytkownik Phenoma II. Tego się właśnie spodziewałem. Zapewne byłaby to moja kolejna platforma, gdybym nie miał "nowiutkiego" i5 6500 który jeszcze kilka lat posłuży.

 10. Avatar nic wiadomość nic
  SlawoyAMD

  Fajny tekst, po części jakbyś spisał moje przemyślenia ;) Stałem właśnie przed podobnym dylematem.
  Miałem zestaw z i5 4 gen + ddr3 który zwyczajnie mi wystarczał do wszystkiego ale jako że lubię od czasu do czasu pogrzebać w kompie zdecydowałem się na zmianę. Doszedłem do podobnych wniosków i początkowo miał być Ryzen 1600, ostatecznie 1600x, choć po głowie już chodził 1700. Byłem bliski zamówienia choć problemy z pamięciami i wysokie ceny płyt na x370 powodowały kilkukrotne odsunięcie zakupu w czasie.
  I stało się, zakupiłem...
  Intela 7600k + Z170 + 16GB DDR4 3000 za sprawą genialnego cashbacku Asus/Intel i promocji w morelach.
  Płyta którą nabyłem to Asus Z170 PRO GAMING w promocji za 499 a cashback na tą płytę z i5 7600k wynosi 420zł, czyli za płytę wyjdzie 80zł ! Oferta nie do przebicia. Dlaczego Z170 ? bo Z270 oferuje funkcje które nie są mi potrzebne a płyty kosztują wyraźnie więcej i jest na nie mniejszy cashback. O mojej decyzji zadecydował czysty rachunek ekonomiczny. Przeskok na nową platformę kosztował bardzo niewiele i grzechem byłoby nie skorzystać. Pewnie za jakiś rok, może dwa przeskoczę już na Ryzena II ;) Teraz czekam na większą dostępność cichych modeli RX570/580 i kupuję.

 11. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @Wito

  Gratulacje. Tutaj faktycznie czynnik ekonomiczny był bezkonkurencyjny. Na dwa lata powinien wystarczyć spokojnie. Nawet jeśli pojawią się gry wspierające wielowątkowość, to pewnie różnice nawet na niekorzyść 7600K dadzą mu pełną grywalność, przynajmniej w FHD...

 12. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Faktycznie piękne ceny. \"\spoko\" Mały trochę przeskok w wydajności, ale cena usprawiedliwia wybór. \"\spoko\"
  Ja sobie jeszcze poczekam. Też ze względu na cenę nie zarzekam się ostatecznie co do wyboru, ale przeskok wydajności z i5 2500K na R5 1600X na przykład, będzie już odczuwalny, a cena myślę też nie zabije.

 13. Avatar nic wiadomość nic
   

  Fajny artykuł, bo w istocie wszystkie recenzje i pomiary były opublikowane już jakiś czas temu.

  Mam tylko wrażenie, że sprzęt osiągnął wydajność "good enough" do wszelkich codziennych zastowsowań (tzn. internety i filmy...) już kilka lat temu. Teraz tylko pozostaje wymyślenie dla szerszych mas naprawdę istotnej aplikacji pożerającej wiele wątków, bo nie czarujmy się renderowanie filmów to zabawa to garści ludzi.

  Co do wielowątkowości w grach to zachodzi proste pytanie jak dużo w grach jest problemów/zastosowań dających się zrównoleglić (fizyka? fabuła? SI komputera?)... gdzie interakcja w dużej mierze musi być liniowa.

  Tutaj mam bardzo duże wątpliwości bo to nie jest przeszukiwanie wszechświata gdzie jest możliwe niemalże nieskończone zrównoleglenie obliczeń tym samym algorytmem różnych i niezależnych paczek danych.Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.