2013-07-04 19:56
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
14

Transcend SSD720 128GB

Obrazek Transcend SSD720 128GB

Kiedy pokazano pierwsze modele dysków SSD, ich parametry odczytu i zapisu danych jeszcze może nie szokowały, ale były zauważalnie lepsze od ich "talerzowego" odpowiednika. Niestety nawet po jakimś czasie, dla większości ich posiadanie pozostawało w sferze marzeń, bo za pojemność 32GB trzeba było płacić około tysiąca złotych, a o 64GB lepiej już było nie wspominać. Dziś możemy przebierać w ofercie dysków SSD niemal bez ograniczeń. Naszym kryterium może być prędkość pracy, rodzaj kontrolera, pojemność, cena albo zaufanie do marki. Najczęściej jednak chcący kupić swój pierwszy dysk SSD, zwracać będą uwagę na stosunek jego wydajności do ceny i w tej kategorii firma Transcend kusić nas będzie modelem SSD720 (TS128GSSD720), o pojemności 128GB, a więc chyba najbardziej słusznej w stosunku do ceny nieznacznie przekraczającej czterysta złotych. Zobaczmy zatem, co za te pieniążki otrzymamy... ZAPRASZAMY.

Źródło: Klinika IN4 czytaj więcej...
 1. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Rozumiem ze potem dasz reckę w dziale dla mecenasów?

 2. Avatar nic wiadomość nic
   

  Czy dyski podczas testów były puste czy może zapełnione w jakimś stopniu danymi?

  Ma to dość duże znaczenie. Kontroler SandForce 2281 w połączeniu z pamięciami asynchronicznymi (stosowanymi w tej klasie dysków aczkolwiek nie zawsze), gdy na dysku znajdują się dane strasznie zwalnia.

 3. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
  @D@nielo

  Oba dyski były zapełnione po około 45 GB (kopia systemu)... Aż tak strasznie to nie zwalnia, no przynajmniej jeśli zapełniony jest w około 1/3 pojemności...

 4. Avatar nic wiadomość nic
   

  Prawdę mówiąc to dla przeciętnego nabywcy SSD wystarczy dowolny SSD z transferami 450MB/s odczytu i zapisu danych. Np. Kingston 120 GB V300 7mm za ok. 360 zł. SSD Transcend 128 GB oferuje nieco większe transfery danych, dodatki typu adaptery oraz 8 GB więcej pojemności na dane.

  Jako szybki dysk systemowy się spisuje także w szybkości SATAII.
  Nie tylko nowoczesne komputery na SSD zyskają, bo także kilkuletnie starsze komputery co mogłem sobie sprawdzić osobiście na architekturze CPU P4 jednego rdzenia w środowisku Windows 8.

  Za 2 lata z pewnością znikną HDD takie jak 120-250GB i może 500 GB HDD będzie walczyć z SSD 500 GB jeszcze ceną. Jeszcze rok temu nie mogłem sobie pozwolić na SSD 120 GB, a conajwyżej za 60 GB. Chciałem mieć nawet i na próbę czasu te 30 GB SSD jako szybki bufor. Minęło z 5 lat od pojawienia się tej technologii. Teraz się to wszystko zmienia. Na razie mam zajęte ok. 30 GB na partycji systemowej w 120 GB SSD po dwóch tygodniach od instalacji systemu i jego zakupu - zero problemów. A na nim zainstalowany system, antywirus, OpenOffice i kilkanaście różnych programów + 2 gry (Left 4 Dead 2 i Mirror's Edge).

  Nawet nie trzeba grzebać w autostarcie, w usługach systemowych i tuningować systemu dla jego przyśpieszenia, bo to się już skończyło z erą SSD.

 5. Avatar nic wiadomość nic
   

  podrożały ssd? pół roku temu kupiłem ssd samsung 830 120GB za 360pln a tutaj powyżej 400zł i rekomendacja za "dobra cena". ;<

 6. Avatar nic wiadomość nic
  To ma być...

  porównanie do SSD czy do HDD? Bo wymienienie w zaletach "absolutna cisza w czasie pracy" to jakaś kpina. Jeszcze nie słyszałem żeby jakiś SSD głośno pracował.

 7. Avatar nic wiadomość nic
  @Kinslayer

  Nie SSD tu jest problemem tylko kurs złotówki.

 8. Avatar nic wiadomość nic
  @losarturos

  to chyba pierwsza recenzja SSD na in4 więc taka uwaga moim zdaniem spokojnie do zaakceptowania

 9. Avatar nic wiadomość nic
   

  A mi 100GB pod systemem zawsze po 1,5roku pęka w szwach od nainstalowanych pierdół. Dla mnie magiczny moment nadejdzie więc, gdy komfortowe 250GB będzie za obecną cenę 120tek. Mam na dzieję ,że to już za rok :-)

 10. Avatar nic wiadomość nic
  @PolishFactor

  Zawsze mało i przydała by się pięćsetka przynajmniej, by i gierki dodatkowo jakieś zainstalować... a najlepiej 2 SSD, na sys 60GB i 500GB aplikacje.

 11. Avatar Mecenas IN4.pl wiadomość nic
   

  Ceny tego sprzętu SSD jeszcze odstraszają

 12. Avatar nic wiadomość nic
   

  Ceny i tak do zaakceptowania teraz
  Kiedyś za Vertex2 128GB płaciłem 750PLN
  Rok temu dokupiłem drugi - Vertex4 128GB 420PLN

  Do póki się nie postawi systemu na SSD wszyscy będą narzekać na ceny :)
  A potem dopiero komentarze "Ale systemik mi hula i nie żałuję pieniędzy, nigdy już nie wrócę do HDD jako systemowy" :)

 13. Avatar nic wiadomość nic
  @tommy007

  z tym, że jak się ma pecha to pada dość szybko i wtedy reakcja odwrotna

 14. Avatar nic wiadomość nic
   

  Jak można polecać takie kaszaloty jak od 375zł jest świetny Plextor M5S 128???
  Z SandForce i tak najbardziej opłacalną budżetówką jest Kingston V300 - od 335zł!Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.