2021-09-14 21:51
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Xiaomi Smart Glasses

Obrazek Xiaomi Smart Glasses

Xiaomi zaprezentowało dziś Xiaomi Smart Glasses – premierowe, inteligentne urządzenie typu wearable. Okulary Xiaomi Smart Glasses łączą w sobie system obrazowania i czujniki w klasycznej formie okularów. Jest to możliwe dzięki technologii MicroLED z falowodem optycznym. Ważące zaledwie 51 g okulary Xiaomi Smart Glasses są w stanie wyświetlać wiadomości i powiadomienia, wykonywać połączenia, pomagać nawigować, robić zdjęcia i tłumaczyć tekst przed oczami użytkownika.Żeby uzyskać formę klasycznych okularów, trzeba było pokonać wiele przeszkód związanych z obrazowaniem i rozmieszczeniem wewnętrznych komponentów. Inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses, aby zminiaturyzować komponenty i rozwiązać problem ich rozmieszczenia, wykorzystują technologię obrazowania MicroLED.MicroLED to najlepsza technologia do umieszczenia w dość małej przestrzeni ramki okularów. Podobnie jak w przypadku OLED-ów, piksele MicroLED-ów są podświetlane indywidualnie - ich właściwości pozwalają na uzyskanie jaśniejszych wyświetlaczy i głębszych poziomów czerni. Diody MicroLED mają jednak większą gęstość pikseli i dłuższą żywotność, a jednocześnie prostszą budowę. Pozwala to na zastosowanie bardziej kompaktowego wyświetlacza, jak również łatwiejszą integrację ekranu. Xiaomi Smart Glasses mają procesor obrazu o wymiarach zaledwie 2.4 mm x 2.02 mm. Pod mikroskopem, wyświetlacz jest mniej więcej wielkości ziarnka ryżu, z pojedynczymi pikselami o wielkości 4 μm - co pozwala na skuteczne dopasowanie wyświetlacza do ramki okularów.

Aby zapewnić widoczność treści nawet w ostrym świetle słonecznym, trzeba zapewnić odpowiednią przezroczystość układów wyświetlacza i jego wystarczającą jasność. Dlatego inżynierowie zdecydowali się na ultra-wydajny wyświetlacz monochromatyczny, który jest w stanie osiągnąć szczytową jasność dwóch milionów nitów. Zanim światło wyświetlacza dotrze do siatkówki, musi zostać odbite. Odpowiada za to soczewka ze strukturą falowodową, która załamuje światło z wyświetlacza MicroLED pod kątem 180°. I tak trafia ono do naszego oka.

Struktura siatki wyryta na wewnętrznej soczewce pozwala na załamanie światła w specjalny sposób, kierując je bezpiecznie do ludzkiego oka. Proces refrakcji rozprasza światło, co pozwala ludzkiemu oku zobaczyć spójny obraz i znacznie zwiększa użyteczność podczas noszenia. Wszystko to odbywa się w pojedynczej soczewce, bez skomplikowanych systemów wieloobiektywowych, lusterek lub półlusterek, jak ma to miejsce w przypadku niektórych innych produktów. Technologia falowodu optycznego znacznie zmniejsza rozmiar i wagę urządzenia, dzięki czemu komfort noszenia inteligentnych okularów jest podobny do noszenia ich klasycznych odpowiedników.

Xiaomi Smart Glasses integruje dużą liczbę miniaturowych czujników i modułów komunikacyjnych, dzięki czemu nie jest to tylko „drugi ekran” dla Twojego smartfonu. To nowe inteligentne urządzenie z konkretnymi nowymi funkcjami. Oprócz podstawowych opcji powiadamiania, wyświetlania połączeń itp., może również niezależnie realizować takie funkcje jak nawigacja, robienie zdjęć i tłumaczenie tekstu. Inżynierowie zaprojektowali nowy UX, nową logikę użytkowania – informacje pojawiają się wtedy, kiedy ich potrzebujemy i tylko wtedy. Nie przeszkadzają, pomagają gdy są potrzebne.

Rozmowa telefoniczna to najbardziej naturalny scenariusz użycia inteligentnych okularów. Zanim odbierzemy połączenie, zobaczymy przychodzący numer. Rozmowę można przeprowadzić korzystając z wbudowanego mikrofonu i głośnika – jest to proces wygodny i bardzo intuicyjny. Nawigacja jest bardzo przydatna podczas prowadzenia pojazdu. Xiaomi Smart Glasses mogą wyświetlać trasy i mapy przed naszymi oczami w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można patrzeć na drogę a nie na smartfon. Kamera z przodu okularów może robić zdjęcia i tłumaczyć tekst na zrobionych już zdjęciach, co jest bardzo wygodne podczas podróży. Lampka kontrolna obok aparatu zapala się, gdy aparat jest w użyciu.

Aby osiągnąć tak wysoki poziom funkcjonalności, okulary muszą być wyposażone w czterordzeniowy procesor ARM, baterię, touchpad, moduły Wi-Fi/Bluetooth, system operacyjny Android i inne. Nawet z tymi wszystkimi funkcjami, urządzenie waży zaledwie 51 g. Wszystko to sprawia, że okulary Xiaomi Smart Glasses będą przypominać tradycyjne okulary, ale przewyższać inne istniejące inteligentne okulary funkcjonalnością.
Xiaomi Smart Glasses

Xiaomi Smart Glasses

Xiaomi Smart Glasses

Xiaomi Smart Glasses

Źródło: Info Prasowe / XiaomiKomentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych czytelników serwisu IN4.pl.