Śmierć robaków komunikatorów internetowych?
Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował analizę ewolucji robaków komunikatorów internetowych (IM-Worm) od początku 2005 roku. Chociaż pierwszy robak komunikatorów internetowych pojawił się w 2001 roku, szkodniki tego typu rozpowszechniły się dopiero na początku 2005 roku. Jak zapewnia Kaspersky, przyglądając się temu okresowi, przekonamy się, jak ważne jest rozróżnienie robaków komunikatorów internetowych ze względu na cel, w jakim zostały napisane.
„Robaki, takie jak Sumom, wywołały duże epidemie i dlatego przyciągnęły uwagę mediów. Tego typu robaki pisane były przez cyberwandali, którzy chcieli wyrządzić szkody i zwrócić na siebie uwagę” mówi Roel Schouwenberg, analityk wirusów z Kaspersky Lab. „Ten rodzaj robaków stworzył ogólne wrażenie, że robaki komunikatorów internetowych są domeną cyberwandali, którzy chcą się wyróżnić. Całkiem niesłusznie. Dwie z najsławniejszych rodzin robaków komunikatorów internetowych Bropia oraz Kelvir motywowane były chęcią osiągnięcia zysków finansowych.”
Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów firmy Kaspersky Lab pod adresem http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=257.