2010-12-07 13:07
Autor: Mirosław Langer (lami)
9

2xMSI na chipsecie Intel P55

Strona 2 - MSI P55-GD85

MSI P55-GD85


P55-GD85 to płyta główna firmy MSI z podstawką LGA 1156 jest obecnie wizytówką firmową dla tego typu sprzętu. W przeciwieństwie do AMD firma Intel w zależności od podstawki różnicuje procesory. Jak już wspominałem we wstępie Core i7, i5 oraz i3 to procesory obsługiwane przez płytę.


Procesor Core i3 z umieszczonym we wnętrzu zintegrowanym układem graficznym zadziała, lecz GPU do prawidłowej pracy potrzebuje chipsetu H55/H57. Tym samym karta graficzna jest niezbędnym elementem przy budowie platformy opartej na P55-GD85. Pierwsze wrażenie jakie nasuwa się po wzięciu płyty w ręce to jej staranne wykonanie. Ciekawym rozwiązaniem są umieszczone sensory dotykowe przycisków Power, Reset i Green Power. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest niewielki wyświetlacz LCD umieszczony pomiędzy gniazdem LGA 1156 a panelem wyjściowym. Panel na bieżąco wyświetlać liczbę aktywnych faz w układach zasilania procesora. Schowana w obudowie konstrukcja nie daje możliwości podglądu, lecz dla oveclockerów będzie pomocnym narzędziem pracy. Jak przystało na flagowy model płyta została wyposażona w dwa porty USB 3.0. Na dzień dzisiejszy to absolutny standard i można powiedzieć że czołowi producenci płyt głównych tak podchodzą do tematu.


Płyta przeznaczona została dla zaawansowanych użytkowników chcących złożyć nowoczesny, wydajny i pozwalający na poważną rozbudowę komputer. Oczywiście na płycie jest także szereg innych układów rozszerzających jej możliwości. VIA VT6315N obsługuje gniazda IEEE1394, Realtek ALC889 odpowiada za dźwięk, a układy Realtek RL8111DL za obsługę dwóch gniazd sieciowych. Zobaczmy jak wygląda panel we-wy umieszczony na PCB płyty.


Moduły RAM DDR3 możemy umieścić w czterech gniazdach – konstrukcja pozwala na łączne korzystanie z pojemności 16 GB pamięci, o częstotliwości pracy do 2133 MHz po dokonaniu podkręceniu modułów. Do instalacji kart rozszerzeń służą dwa gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Na płycie można instalować karty graficzne pracujące w trybie ATI CrossFire lub NVIDIA SLI, w obu przypadkach z szybkością x8 co też jest pewnym ograniczeniem. Konkurencyjne chipsety potrafią procować z max. szybkością. Pojedyncza karta pracuje na łączu o pełnej szybkości x16.


Na płycie odnajdziemy technologie, które firma MSI przygotowała by ułatwić obsługę swych produktów.
• OC Genie - system automatycznego i błyskawicznego przetaktowania procesora i pamięci. W kilka chwil układ scalony (OC Genie) wyszukuje optymalne ustawienia naszego sprzetu.
• SuperPipe - ciepłowody z pogrubioną do 8 mm średnicą są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z grzejących się podzespołów.
• DrMOS - ten system pozwala zwiększyć prędkość odpowiedzi układu zasilania na chwilowe zmiany obciążenia.
• V-Check points - punkty pomiarowe napięć zasilających kluczowe podzespoły - dla wygodnej i dokładnej kontroli przy pomocy miernika napięcia.
• V-switch - przełączniki umieszczone na płycie rozszerzające zakres regulacji napięć zasilających kluczowe podzespoły.
• APS - (ang. Active Phase Switching) ten układ dobiera liczbę aktywnych faz w zależności od obciążenia. Odbywa się to sprzętowo, bez względu na system operacyjny. Przy pomocy takiego rozwiązania można znacznie ograniczyć pobór mocy i wydzielanie ciepła poprzez zmianę obciążeniu procesora.
• Winki 2.0 - System operacyjny bazujący na Linuksie, zawiera przeglądarkę internetową, pakiet programów OpenOffice, przeglądarkę zdjęć, program do obsługi poczty, itd. Ten mini system można uruchomić bezpośrednio z dołączonej płyty lub zainstalować np. na przenośnym nośniku.
• Power eSATA - hybrydowe gniazdo eSATA+USB (umożliwia podpinanie napędów eSATA bez konieczności podłączania dodatkowego kabelka zasilającego do gniazda USB).
Spójrzmy jeszcze jaki wyposażenie dodatkowe i akcesoria znajdziemy otwierając opakowanie płyty.


Jak widać wszystkie elementy mieszczą się w konwencji niezbędnika instalacyjnego.

Strona 2 z 7 <<<1234567>>>