2010-12-07 13:07
Autor: Mirosław Langer (lami)
9

2xMSI na chipsecie Intel P55

Strona 3 - P55A Fuzion

P55A Fuzion


Czytając nazwę zastanawiamy się co też oznacza użyte określenia Fuzion. To nic innego jak nazwa technologii Fuzion, którą zastosowanej w serii płyt głównych MSI. Fuzja czyli połączenie dwóch całkowicie odmiennie pracujących systemów.



Aby to było możliwe płyty główne tej serii została wyposażona w procesor Lucidlogix’s Lucid LT22102, ta technologia pozwala na implementowanie więcej niż jednej karty graficznej różnych producentów na jednej platformie sprzętowej. Karty nie tylko nie muszą być identyczne pod względem specyfikacji, lecz również nie muszą pochodzić od tego samego producenta. Płyta MSI zapewnia szereg trybów łączenia kart graficznych. W trybie A oraz N, możliwe jest także łączenie różnych kart pochodzących od tego samego producenta.
Na pewno jest to sposób na podniesienie wydajności naszego komputera bez konieczności wydawania pieniędzy na droższe karty graficzne z najwyższej półki. Unikalne funkcje i technologie wspierane przez każdą z zastosowanych kart graficznych (ATI, NVIDIA) nadal będą w pełni obsługiwane, co zapewnia znacznie lepszą wydajność przy przetwarzaniu grafiki.
Inżynierzy MSI do konstrukcji płyt głównych z serii Fuzion przewidzieli zastosowanie najwyższej jakości komponenty. Płyty wyposażono w wysokiej jakości kondensatory typu Hi-c CAP, kondensatory polimerowe Solid CAP oraz cewki Icy Choke. Komponenty te są bardziej odporne na temperaturę, posiadają wydłużony okres żywotności oraz zapewniają stabilną i efektywną pracę płyty przez cały okres jej użytkowania. Oprócz komponentów klasy wojskowej, płyty główne z serii Fuzion zostały wyposażone w sekcje zasilania 8+2 fazy DrMOS (AMD), technologię wspomagania overclockingu OC Genie, po dwa sloty PCI-Express x16, cztery banki dla pamięci DDR3, sześć portów SATA 3.0 Gbps i po dwa SATA 6 Gb/s. Na płycie oczywiście odnajdziemy 1 port USB3.0, który zapewnia 10-krotnie szybszy transfer niż tradycyjne złącze USB 2.0.



Płyty MSI z serii Fuzion oferują najprostszy sposób do podniesienia wydajności komputera w kilka sekund – technologię OC Genie. Posługując się wyłącznie jednym przycisku, pozwalamy automatyczne wyszukać najefektywniejsze ustawienia BIOSu. W ten sposób unikamy długotrwałej procedury testowej, maksymalnie podkręcając pracę całego systemu.


Płyta P55A Fuzion wyposażona w procesor Intel (z indeksem K) w połączeniu z technologią Super Unlock. pozwala na zwiększenie taktowania procesora aż do poziomu 4GHz. Co też postaram się skrzętnie sprawdzić w teście OC.
Płyta MSI P55A Fuzion wyposażona jest w układ Hydra 200, czyli w technologię Hydra Engine, o której już wspominałem. Pozwala ona na wykorzystanie jednocześnie dwóch praktycznie dowolnych kart graficznych, także Radeona i GeForce równocześnie. Firma Lucid kładzie mocny nacisk na rozwój sterowników, powszechnie dostępne są już sterowniki 1.6…., które poprawiły działanie silnika eliminując błędy wieku dziecięcego. Układ Lucid pozwala na działanie kart graficznych w trzech trybach: Hydra N (dwie karty GeForce), Hydra A (dwie karty Radeon) i Hydra X (Radeon + GeForce). Sterowniki Hydry nie obsługują Windows XP. Vista z kolei obsługiwana jest tylko częściowo, a pełną funkcjonalność uzyskujemy dopiero przy Windows 7. Płyta MSI P55A Fuzion umożliwia także wykorzystanie trybu CrossFireX. W tym przypadku karty graficzne łączymy mostkiem CrossFire. Jak podaje producent, Hydra nie wymagają łączenia kart mostkami. Silnik Hydra obsługuje praktycznie wszystkie karty graficzne, łącznie z najnowszymi Fermi.



Oczywiście Hydra nie zastępuje sterowników ATI i NVIDII - sterowniki Catalyst i ForceWare również muszą zostać zainstalowanie w systemie.
Liczba gier, które są obsługiwane przez system Hydra, stale rośnie i obecnie to prawie 100 tytułów. Wśród nich znajdują się takie pozycje jak Bioshock, Bionic Commando, Cryostasis, Dead Space, F.E.A.R 2: Project Origin, Clive Barker's: Jericho, Lost Planet (Colonies i Extreme Condition), Necrovision, Oblivion, Prototype, S.T.A.L.K.E.R: Zew Prypeci, Tomb Raider: Underworld, czy World of Warcraft.
Tylni panel we-wy pozwala na podłączenie wielu urządzeń. Jak widać na zdjęciu poniżej producent nie zapomniał o niczym projektując panel.


Jeżeli chodzi o zestaw dodatków umieszczonych w pudełku producent zadbał o standardowe wyposażenie.


Prezentacja płyt głównych MSI za nami, czas zatem przystąpić do lektury wyników jakie uzyskały poszczególne konstrukcje podczas testów.

Strona 3 z 7 <<<1234567>>>