2019-09-27 15:28
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

ADATA SU750 - Uczciwe SATA 6Gb/s

Strona 2 - Testy i Podsumowanie

Starsi użytkownicy komputerów znają fundamentalną zasadę składania komputerów, że nasz PeCet jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element. Czemu to przypominam? Otóż niedawno przerzucałem dane z dysku kolegi przed formatem na swój dysk HDD (oszczędzałem komórki SSDeków). Później przegrywałem je w odwrotną stronę, a więc z HDD na SSD i tu kolega się zdziwił, że on tu zainwestował pieniądze w szybką technologię, a tu takie wyniki...


Po prostu nie mógł pojąć, że całym hamulcem niskiego transferu danych jest niska prędkość odczytu dysku HDD. Powyższy wykres należy do testu przesyłu czterech filmów o łącznej "wadze" 7.25 GB, który wykonałem na drodze SSD ADATA SU750 -> ADATA SX8200 i odwrotnie (po restarcie komputera).


W przesyle SSD ADATA SU750 -> ADATA SX8200 prędkość na dużych plikach jest niezła... całość trwała niespełna 25 sekund


W ruchu z szybszego dysku M.2 na wolniejszy SATA, całość trwa znacznie szybciej, bo zamyka się w 13 sekundach.


A jak wygląda ADATA SU750 1TB w testach syntetycznych benchmarków? Na pierwszy ogień popularny Crystal Disk Benchmark w najnowszej, 64-bitowej odsłonie, na trzech próbkach 50, 500 MB i 2TB.




Trzeba przyznać, że osiągnięte w tym benchmarku wyniki, są równe, a nawet wyższe (zapis), deklarowanym prędkościom przez producenta. Czy kolejny dysk to potwierdzi?

Kolejnym programem testującym, jest ATTO Disk Benchmark, który na sporym szeregu próbek nie pokazał już tak spektakularnych wyników, ale transfer danych został utrzymamy znacznie powyżej wartości 500 MB/s zarówno dla zapisu, jak i odczytu.



Trzeci benchmark potwierdza niezłe parametry pracy SU750 1TB.




ADATA SU750 1TB nie jest może najszybszym i najwydajniejszym dyskiem w klasie nośników SSD z interfejsem SATA 6 Gb/s, ale niczym nie odbiega od większości konkurentów na rynku, a niektórych nieznacznie wyprzedza. Dla mnie ważne jest, że w popularnych benchmarkach wartości prędkości zapisu i odczytu danych, są bardzo zbliżone do tych deklarowanych przez producenta. To uczciwe podejście, które dostrzeżemy w "realu", a nie podawanie laboratoryjnych, najwyższych, chwilowych wyników, jednostkowego pomiaru.
Konstrukcja ta otrzymała nowoczesne moduły pamięci 3D TLC NAND o sporej wytrzymałości "życia" komórek, wspierane przez technologie NCQ, S.M.A.R.T i TRIM, a sam producent daje nam na dysk trzy lata gwarancji. Podczas pracy nośnik w zasadzie zachowywał pokojową temperaturę, a więc nie będzie nam podgrzewał innych podzespołów w komputerze, co jest sporym plusem w naprawdę małych obudowach lub w ciasnej przestrzeni laptopa. Ostatnio sporo myślę o przyśpieszeniu pracy mojego laptopa, który jeszcze bazuje na mechanicznym dysku 2.5-cala, bo do mobilnej pracy i sporadycznych rozgrywek w "Czołgi" (dwa układy graficzne APU + dedykowany Radeon - 40-60 FPS), jeszcze wystarcza (mimo, że ma już ponad 3 lata). Taka ADATA z pewnością przyśpieszyłaby po sklonowaniu zawartości dotychczasowego magazynu, pracę komputera. Z pewnością wezmę go pod uwagę.



Oczywiście pozostaje nam jeszcze kwestia ceny. Ogólnie dyski SSD o pojemności 1 terabajta dość mocno już staniały, ale z drugiej strony ich wartość obecnie mocno zależy od cen walut, a ostatnio przez zamieszanie z "frankowiczami", które uderza w sporą ilość krajowych banków, złoty dość mocno spadł. Jeszcze niedawno ADATA SU750 1TB można było kupić za kwotę trochę przekraczającą 450 PLN, a dziś wartość ta zbliża się raczej w stronę 500 PLN. Mimo wszystko jeśli ktoś szuka nowego dysku do laptopa albo sporego, bezgłośnego magazynu do swojego PeCeta, to nośnik z kolibrem w logo, godny jest uwagi.



Podziękowania dla firmy ADATA za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 2 z 2 <<<12