2019-11-24 19:51
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
1

ADATA XPG SPECTRIX D41 DDR4

Strona 2 - Testy i Podsumowanie

W moim komputerze z procesorem AMD RYZEN 3900X używam obecnie modułów T-Force Night Hawk 4000 MHz, ustawionych na "ręczny" Overclocking, ale korzystający z dobrodziejstwa ustawień parametrów płyty głównej MSI X470 Gaming M7 AC, więc wybieram sobie prędkość działania "kostek" z listy między 2666 MHz a 4000 MHz, a płyta robi resztę za mnie (tyle w teorii, bo już 4000 MHz nie działa w pełni stabilnie). To oczywiście inna klasa pamięci i inna półka cenowa, więc nie będę ich porównywał razem. jednak obie serie korzystają z technologi iluminacji, więc wrzucę fotkę T-Force dla porównania wyglądu...


ADATA XPG SPECTRIX D41 3200 MHz DDR4 wcale nie wygląda źle na tle droższych produktów, zwłaszcza że serię tą można kupić z obsługą prędkości do 5000 MHz.




Kostki świecą ładnie, jednak należy pamiętać, że przy pierwszym uruchomieniu (warto wykonać totalny ClearMos Biosu płyty głównej), ustawią się nam (przynajmniej na mojej płycie), do obsługi prędkości 2666 MHz.



Moja płyta główna pozwala na stosowanie dwóch profili stałych, z których nieco przewrotnie pierwszy z nich daje możliwość ustawień na pełne 3200 MHz...



... natomiast drugi na mniej imponujące 3000 MHz.


I tu własnie zaczyna się dla niektórych użytkowników zabawa w Overclocking, oczywiście jeśli ktoś to lubi. Określam to właśnie w ten sposób, bo OC pamięci nie zawsze przynosi wymierny wzrost korzyści względem stabilności działania komputera.
Od razu podkreślam to, co pisałem na początku artykułu, że już dawno zarzuciłem zabawy w OC modułów pamięci, a więc brak mi jakiegoś doświadczenia od czasów DDR2, a tu się przecież wiele zmieniło. Sama litografia układów pamięci, zmiany dopuszczalnych napięć zasilania, czy timingów... To po prostu kosmos. jednak spróbowałem sobie coś podziałać na tych kostkach, przynajmniej w zakresie napięcia 1.35V.
I tak uzyskałem w pełni stabilne ustawienie 3466 MHz przy ustawieniach CL 16-18-18-36. Tu mogłem robić wszystko, z graniem włącznie. Poszedłem więc bardziej ambitnie i ustawiłem kostki na 3733 MHz przy podniesieniu timingu do CL 18-20-20-40, gdzie udało się postawić stabilnie system i swobodnie operować nim w zakresie użytkowym. Jednak kiedy chciałem zrobić test w aplikacji Cinebench, system zrobił spektakularną "zwiechę", więc jeszcze trzeba by pewnie trochę pokombinować z ustawieniami opóźnień lub zwiększyć nieco napięcie zasilania układu, ale ja tego ryzyka podjąć już nie mogłem, bo moduły czekały już na wysyłkę do innej redakcji.
Ale niektórzy kręcą w górę, a niektórzy starają się zmniejszać czasy opóźnień w dół, bo to może dawać większe korzyści. Przy nominalnym ustawieniu 3200 MHz udało mi się zejść do ustawień CL 15-17-17-34.
czy zatem warto bawić się w podkręcanie Megaherców pamięci? Ja już dawno się z tego wyleczyłem, bo część programów woli wyższy zegar, a część preferuje niższą częstotliwość cykli współpracy z procesorem. Karty graficzne lubią wyższe zegary pamięci, choć zaznaczyć należy, że dużo będzie zależeć od samej gry... Niektóre tytuły lubią wyższe ustawienia procesorów (CPU) i wtedy możemy spodziewać się zwyżki wyniku wydajności z niższej wartości opóźnień CL (CasLatency - column address strobe latency, opóźnienie bramkowania adresu kolumny), jak na screenie poniżej...


Jednak gdy karta graficzna ma więcej do powiedzenia, sytuacja się nieco zmienia... Ale czy warte to jest wydawania większej ilości pieniędzy lub katowania sprzętu, musicie sobie odpowiedzieć sami...


Dla mnie różnice sięgające od 1 do około 3 procent są nieopłacalne, więc korzystam z możliwości płyt głównych przewidzianych w profilach dla szybszych modułów pamięci. No ale wybór należy do Was, a kostki ADATA XPG SPECTRIX D41 16 GB 3200 MHz DDR4 mają pewien potencjał zarówno dla tych, którzy podkręcają, jak i dla tych, którzy "odkręcają" (niższe wartości CL).


Bardziej znający się ode mnie w tych dziedzinach, zapewne powiedzą więcej, niemniej moduły SPECTRIX D41 warte są chyba swojej ceny, która na moment obecny sięga zaledwie kwoty 395 PLN (Morele.net - najniższa cena w godnych zaufania sklepach).




Podziękowania dla firmy ADATA za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 2 z 2 <<<12