2010-10-26 10:52
Autor: Mirosław Langer (lami)
19

AMD płyty z chipami 890GX oraz 880G

Strona 2 - SAPPHIRE PURE CrossFireX

Płyta główna PURE CrossFireX firmy SAPPHIRE, jest pierwszym produktem tej firmy, który miałem zaszczyt testować. Jak sięgnąć pamięcią wstecz, firma SAPPHIRE znana jest przede wszystkim z produkcji kart graficznych opartych na GPU ATI Radeon. Wiadomo poglądów nie zmienia tyko krowa, a pokusa zaistnienia na tym rynku jest wielka i obecnie firma daje się poznać jako producent płyt głównych. Jak wypadł debiut dowiemy się w dalszej części recenzji czytając wyniki testów. Rozpocznę od prezentacji opakowania produktu.




Opakowanie bardzo solidne żeby nie powiedzieć przysadziste. Do jego wnętrza, spokojnie można by było załadować dwie takie płyty główne. Kolorystyka bardzo stonowana pozbawiona ekstrawagancji, grafika oszczędna w swojej wymowie. Niezbędne informacje dotyczące technologii oraz wszelkich dodatków, producent umieścił na odwrocie opakowania.



Płyta wygląda okazale, troszeczkę zaskakuje rozmachem na powierzchni PCB. Konstrukcja wyróżnia się przede wszystkim rozbudowanymi radiatorami, które budzą szacunek swym wyglądem dodając płycie powagi. Zapewne taki był zamysł producenta, by zaakcentować i podkreślić jej wygląd.



Na mostku południowym założono radiator żywcem przypominający chłodzenie kart graficznych ATI-9600 PRO, która to pomogła mi w zmaganiach z pierwszą częścią FarCry.



Bezspornym jest fakt, iż najnowsze chipy wydzielają mnóstwo ciepła dlatego też, wydajne chłodzenie jest niezbędne. Podczas testów radiatory dobrze radziły sobie z tym zadaniem za co, należy pochwalić producenta oraz podkreślić fakt, że nie skąpił na kosztach fabrycznego chłodzenia.
Panel we-wy posiada wszystkie niezbędne udogodnienia potrzebne do komfortowej pracy naszego komputera, standardowo producent powinien zabudować jeszcze dwa porty USB 2.0 oraz port USB 3.0 co przy tego rodzaju konstrukcjach wydaje się zupełnie oczywiste.



Miejmy nadzieję że następne rewizje płyty wzbogacą ten stan posiadania. Zestaw dodatków jakie dostarcza producent wraz z płytą nie przygniata swoim bogactwem. Patrząc na rozmiary pudła można byłoby spodziewać się bogatszej oferty dodatkowych gadżetów.



Podsumowując opis, należy podkreślić iż płyta prezentuje się bardzo solidnie. Wyniki testów oraz podkręcania płyty wypadły pozytywnie. Płyta pracowała stabilnie, co bez wątpienia było zasługą okazałych radiatorów. Dzięki dużej powierzchni odprowadzania ciepła, udało się utrzymać wysoką stabilność platformy. Pomięci DDR3 1600 Patriot pracowały przy ustawieniach CL7 - 1333MHz pozwalając na stabilną pracę systemu podczas testów. Podczas testów możliwości podkręcania stabilna praca utrzymywała się przy ustawieniach 18 x 200 (mnożnik CPU x magistrala FSB). Ten wynik można uznać za dobry ponieważ rzadko, która płyta pozwala osiągnąć tak wysoki poziom mnożnika procesora X3 720.
Jak można zauważyć, brakuje zrzutów ekranu aplikacji CPU-Z, która to doskonale pokazuje szczegóły testowanej płyty. Niestety prawie wszystkie dane utraciłem bezpowrotnie w wyniku awarii sprzętu (trudno zdarza się).
Testy i szczegóły wyników pokażą jaki potencjał został zamknięty w podzespołach płyty.

Strona 2 z 7 <<<1234567>>>