2011-03-18 21:40
Autor: Krzysztof Wołk (flick)
12

Apple - usługi w chmurze

Strona 1 - iWork.com


iWork.com jest dostępny obecnie jako publiczna wersja beta. Jest to nowy serwis internetowy firmy Apple, który umożliwia udostępnianie w sieci różnych dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji z pakietu iWork.


W związku z tym, że iWork.com jest serwisem internetowym, publikowane w nim projekty mogą być przeglądane przez każdą osobę, która dysponuje nowoczesną przeglądarką. iWork jest dostępny dla użytkowników komputerów Mac i PC. W iWork można opublikować swoją pracę i zapraszać inne osoby do jej przeglądania. Wszystko to można zrobić w programie Pages, Numbers, lub Keynote. Wystarczy kliknąć iWork.com na pasku narzędzi, a następnie dokument zostanie wysłany do serwisu. Każdy zaproszony odbiorca otrzyma wiadomość pocztą e-mail (wysłaną z programu Mail) - unikalny adres URL.


Jest także możliwość otwierania plików pochodzących z pakietu iWork. Niestety żadnego z nich nie będziemy mogli edytować ani zapisywać. Pod tym względem pakiet biurowy online Apple’a jest dość prymitywny. Tak naprawdę trudno tu mówić o pakiecie biurowym, a łatwiej o przeglądarce dokumentów, bo do tego sprowadza się funkcjonalność tego serwisu.


Pytanie tylko po co komuś taki twór? Wydaje mi się, że Apple po prostu chciało umożliwić jakoś swoim użytkownikom korzystanie z dokumentów poza ich Mac’ami. Powiedzmy, że zrobiłem prezentację z Keynote. Nic z nią nie zrobię, ponieważ świat zdominowany jest przez PC i pakiety Microsoft Office oraz ewentualnie Openofice, które są nijak kompatybilne z Applowskim formatem zapisu. Użytkownicy musieli więc albo kupować „obce” oprogramowanie albo zrezygnować z pakietu iWork. Teraz istnieje możliwość otworzenia swoich dokumentów i ich prezentacji na dowolnym komputerze z podłączeniem do sieci.


Aby skorzystać z serwisu iWork.com, który jest dostępny w języku polskim wystarczy się zalogować na swoje Apple ID. Jest to odpowiednik Microsoftowego LiveID.


Na chwilę obecną jedynym sposobem dodania plików jest ich wgranie za pomocą najnowszej wersji biurowego pakietu iWork. Dopóki nie wgramy dokumentów naszym oczom będzie się ukazywał powyższy rysunek.


Ja teraz uruchomię sobie jeden z programów pakietu biurowego, którym będzie Keynote. Przyznam się, że w życiu stworzyłem tylko jeden dokument przy użyciu iWork’a i teraz z niego właśnie będę korzystał. W belce u góry aplikacji wystarczy kliknąć Udostępnij, a następnie w menu, które się pojawi Udostępnij na iWork.com


Podczas pierwszego uploadowania plików zostaniemy poproszeni o dopełnienie pewnej procedury weryfikacyjnej. Będzie nią przede wszystkim zalogowanie się za pomocą AppleID lub utworzenie nowego konta jeżeli takowego nie posiadamy.


Niezbędna będzie także weryfikacja posiadanego adresu email. W tym celu klikamy Wyślij email na karcie która się pojawi.


Następnie klikamy OK i cierpliwie czekamy aż wiadomość do nas dotrze. Może to potrwać naprawdę dłuższą chwilkę.


Gdy wiadomość dotrze na naszą skrzynkę klikamy Sprawdź teraz.


Zostaniemy przeniesieni na stronę iWork.com by ujrzeć następującą informację.


Teraz wystarczy ponownie z kliknąć Udostępnej w pożądanej aplikacji. Warto zwrócić uwagę na to, że jesteśmy już zalogowani w usłudze. Podczas wgrywania plików na serwer postawieni zostaniemy przed wyborem czy dokument udostępniamy danej osobie, publikujemy w sieci czy wgrywamy go na użytek własny.


W pierwszym przypadku możemy wysyłając zaproszenie zabezpieczyć się hasłem oraz ustalić formaty zapisu pliku w jakich dana osoba będzie je mogła pobrać. Warto zwrócić uwagę na format pdf oraz PowerPoint. Niestety w obu przypadkach tracimy wszelkie efekty multimedialne prezentacji, ponieważ występują one tylko w Keynote i to tylko w wersji 2009. Wystarczy kliknąć udostępnij, aby osoba otrzymała email w linkiem do dokumentu.


Publikacja w sieci wgrywa plik na serwer i udostępnia go każdemu bez żadnych ograniczeń.


Na własny użytek pozwala tylko mi po zalogowaniu się w serwisie uzyskać dostęp do pliku. Jest to opcja, której na ogół używam.


Program w pierwszej kolejności zajmie się wygenerowaniem plików w różnych formatach zapisu.


Po chwili rozpocznie się wgrywanie na serwer. Jak widać nawet moja prezentacja składająca się z jedynie 11 slajdów zajmuje aż 17MB. Najwięcej miejsca zajmuje plik PDF. Na tą chwilę za serwerze możemy umieścić 1GB plików.


Po ukończeniu wgrywania klikamy OK.


Wracamy na stronę www iWork.com i logujemy się aby zobaczyć powyższe ostrzeżenie. Ja korzystam z przeglądarki Google Chrome i strona nie sprawiała mi jeszcze żadnych problemów. Klikam Dalej.


Naszym oczom ukaże się lista dostępnych dokumentów oraz paseczek informujący o ilości zajętego miejsca na dysku w chmurze. Wystarczy kliknąć w dokument, aby go wczytać.


Zostanie on zaprezentowany w sposób moim zdaniem intuicyjny i ładny graficznie. Taką prezentację możemy np. Uruchomić klikając guzik PLAY.


Możemy także dokument pobrać praktycznie w dowolnym z najbardziej popularnych formatów zapisu. Podobnie ma się sprawa z arkuszami kalkulacyjnymi oraz edytorem tekstu.

Strona 1 z 4 1234>>>