2017-05-11 09:49
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

CORSAIR GLAIVE RGB

Strona 3 - Podsumowanie

Jak zwykle odpaliłem podstawowe syntetyczne testy do sprawdzania czytania sygnału z sensora. Na próbę ustawiłem wartość Polling Rate na 500 Hz i potraktowałem GLAIVE RGB prostym programikiem MouseRateChecker. Średnia wartość jest bliska ideału...


Równą pracę sensora Pixard potwierdza druga aplikacja VMouse Benchmark.

Czym wyższa rozdzielczość, tym zazwyczaj niższa dokładność śledzenia podłoża przez sensor. W tym modelu sygnał jest dość precyzyjny. Delikatne przerwania linii są wynikiem drżenia ręki przy kreśleniu ścieżki, i lekkich zmian kierunku. Najlepiej byłoby to zlecić jakiemuś urządzeniu prowadzącemu mysz z precyzyjną, stałą prędkością. Za to już w wysokich rozdzielczościach, sensor Corsaira bardzo fajnie trzyma zapis na wykresie. Odległości między "kropkami" są wynikiem bardzo szybkiego ruchu myszą, a mimo wszystko punkty sygnału nie są zbyt oddalone od siebie i wyraźnie oznaczają kierunek ścieżki.

Zmienne tempo prędkości ruchu na podkładce nie wywiera większego wrażenia na gryzoniu. Dopiero w sporym powiększeniu możemy gdzieś dostrzec drobne braki pikseli, w zasadzie w rejonach, gdzie ruch ten był szybszy.



CORSAIR GLAIVE RGB to bardzo ciekawy produkt. Jest wykonany nienagannie z bardzo wysokiej jakości materiałów. Solidny, aluminiowy szkielet i masywne plastiki tworzą jeden spójny monolit, gdzie nic nie trzeszczy i nie grzechocze. Fajnie rozwiązano szybki montaż bocznego chwytu (za pomocą mocnych magnesów), co nie komplikuje nam życia poszukiwaniem narzędzi. Dwa zdecydowane ruchy i mamy już wymienione miejsce podparcia dla kciuka.



Do tego dochodzi też całkiem spora możliwość doboru wariantów podświetlenia, co ułatwi nam uzyskanie "kolorystycznego" kompletu z innymi komputerowymi peryferiami na naszym biurku lub indywidualnymi upodobaniami.

Jeśli miałbym się czegoś czepić to może tylko dość głośno klikających, głównych przełączników OMRON i... Ceny GLAIVE RGB. W chwili publikacji tej recenzji nie ma jeszcze sporej oferty na krajowym rynku. W X-komie znajdziemy ją w kwocie 349 PLN, więc nie jest to mało. Na pewno tak dobrze wyposażona mysz z dobrym, precyzyjnym sensorem optycznym i stabilnym oprogramowaniem, warta jest tych pieniążków. Niemniej dla sporej rzeszy młodych graczy, produkt ten może pozostać w sferze marzeń.



Pocieszyć się można, że GLAIVE RGB jest o około 50 PLN tańsza od konkurencyjnego SteelSeries RIVAL 700 i jej sensor pracuje z bardzo zbliżoną dokładnością. Jeśli porównać te dwa produkty, to Corsair gubi w testach syntetycznych tylko ciut więcej pikseli. Co prawda w domowej rozgrywce ja nie zauważam jakiś większych różnic przy grze, no ale ze mnie żaden e-sportowy gracz. Bardziej takie niuanse zauważam przy wycinaniu zdjęć do recenzji, gdzie czasami ustawiany rozmiar zamiast przesunąć się o jeden piksel, z uporem przeskakuje nam o dwie cyferki linii ekranu.

Mogłem obie rywali (Corsair i SteelSeries), porównać w bezpośrednim starciu. Jeśli miałbym określić, która z myszy jest lepsza, to chyba nie potrafiłbym tego zrobić. Ich precyzja działania jest bardzo zbliżona, więc w zasadzie głównym czynnikiem naszego wyboru była by chyba ergonomia kadłubka i nasze indywidualne preferencje w tym kierunku. Do tego dochodzi jeszcze efekt wizualny, czyli to co komu się bardziej podoba w ich wyglądzie. GLAIVE RGB jest chyba trochę bardziej ekstrawagancka i na pewno wyróżnia się swoją stylistyką. Bardzo przypadły mi do gustu wielkie boczne przyciski, które w ciemności można precyzyjnie zlokalizować. To naprawdę produkt wysokiej klasy, więc nie pozostaje mi nic innego, jak rekomendować Wam CORSAIR GLAIVE RGB, nagradzając stosownym znaczkiem IN4...




ZALETY:
- wysoka jakość materiałów i montażu
- dobra precyzja działania optyki
- dużo opcji efektów podświetlenia
- sztywna, aluminiowa rama kadłubka
- duża, aluminiowa rolka scrolla
- technologia Polling Rate 1000 Hz
- przyciski OMRON (50 milionów cykli)
- trzy wymienne chwyty pod kciuk

WADY:
- dość głośno klikające przyciski główne
- dla niektórych może być dość ciężka (122 gramy)
- pojedynczy przycisk zmiany DPI (zmiany w "górę")
- spora cena


Podziękowania dla firmy CORSAIR za udostępnienie sprzętu do testów.

Strona 3 z 3 <<<123