2003-03-10 07:51
Autor: Stathis

Chaintech 7NJL1 APOGEE i MSI K7N2-L - nForce2

Strona 3 - Instalacja i użytkowanie

Chaintech APOGEE 7NJL1

Montaż: Instalacja Chaintecha przebiegła szybko i bez problemów, poza jednym małym szczegółem, którym była karta graficzna blokująca dostęp do slotów pamięci (aby wyjąć/włożyć kość, należy uprzednio wyjąć kartę). GeForce 3 Ti 200 wykorzystany w teście zablokował 2 sloty: pierwszy i drugi. Po instalacji grafiki oraz dodatkowego śledzia z wyjściami audio, pozostały 4 wolne porty PCI i 1 ACR.
Aby skorzystać z dobrodziejstw dual-channel, konieczne jest zamontowanie jednej z dwóch kości pamięci w slocie nr 3, który odstaje od pozostałych dwóch.
Ogólne wrażenie po montażu było bardzo dobre - wszystko zostało wyraźnie opisane w rozkładówce uzupełnionej dobrą instrukcją (szkoda tylko, że po angielsku).

Ustawienia i instalacja systemu: Problem pojawił się w BIOS-ie i jeżeli ktoś trafi na tą jego wersję to może mieć pretensje do opcji ustawień mnożnika, która wygląda następująco:


Dopiero po paru minutach i nieudanych próbach ustawienia go manualnie, zorientowałem się, że to, co jest wyświetlone na ekranie w 90% mija się z prawdą i bez aktualizacji BIOS-u ustawianie mnożnika ręcznie jest niemożliwe, chyba że ktoś lubi zgadywać co kryje się pod daną wartością. Jest to spora wada, bo choć płyta działa dobrze i stabilnie to jednak takie niedopatrzenie ze strony producenta, nie powinno się było wydarzyć, szczególnie, że płyty z tej serii przez wszystkich uważane są za produkty w 100% dopracowane.
Po wykryciu problemu z BIOSem zdecydowałem się wybrać ustawienia domyślne procesora czego efektem było wykrycie Athlona XP 2000+ (czyli 12,5 x 133).
Pozostaje mieć nadzieję, że otrzymałem płytę z wadliwą wersją BIOS-u.
Pamięci DDR400 ustawiłem synchronicznie z procesorem czyli na 266MHz (asynchroniczne (400MHz) ustawienie negatywnie wpływało na wyniki).
Instalacja systemu Windows XP SP1 przebiegła szybko i bez problemu, wszystko działało prawidłowo.
6 kanałowy dźwięk audio był w pełni satysfakcjonujący. Gdybym zdecydował się na płytę tego typu, zrezygnowałbym z zakupu karty dźwiękowej - z punktu widzenia ekonomicznego integracja systemów audio jest bardzo korzystna. Do sprawdzenia dźwięku użyłem głośników Creative Inspire 5.1.
Po przejściu wszystkich etapów instalacji i sprawdzeniu (słuchowym) jakości audio zabrałem się do testów, których wyniki w porównaniu do płyty MSI, zamieszczone są na następnej stronie.

MSI K7N2-L

Montaż: Instalacja płyty w obudowie nie była problemem, a karta graficzna nie blokowała slotów pamięci. Po zamontowaniu grafiki i dodatkowego śledzia z diodami + USB, pozostały jeszcze 4 wolne porty PCI i 1 ACR - taka sama sytuacja jak u Chaintecha.
Tu również należało osadzić jedną z kości pamięci w slocie nr 3, aby móc wykorzystać transfer jaki oferuje technologia dual-channel.

Ustawienia i instalacja systemu: BIOS ustawiłem jak poprzednio. Żadne problemy z nim związane się nie pojawiły.
Instalacja systemu również przebiegła sprawnie i szybko.
Jeżeli chodzi o jakość audio to efekt był równie dobry, lecz aby wykorzystać system 5.1 konieczne jest dokupienie dodatkowego śledzia.
Ogólnie podsumowując praktyczną współpracę z tą płytą, nie odnotowałem ułomności konstrukcyjnych, czy BIOS-owych. Szkoda tylko, że do podstawowego zestawu nie dołączono odpowiedniego śledzia audio, który jest jej ważnym uzupełnieniem.
Przejdźmy teraz do wyników.

Strona 3 z 5 <<<12345>>>