Cooler Master - Wentylator Turbine Master 120mm
Strona 1 - Wstęp
Zazwyczaj na początku naszej przygody z komputerem PC, nie zwracamy zbytnio uwagi na taki szczegół, jak wentylator pracujący w jego obudowie. Dopiero z czasem zauważamy że coś nam wieczorową porą strasznie drażni... Jakiś szum, jakiś terkot a czasami wszystko to na raz. Wtedy zaczynamy poszukiwania czegoś, co przyniesie ulgę naszym nerwom i uszom. No ale najbardziej markowe wentylatory nie unikną jednego, a mianowicie kurzu, który w różnej postaci, a to pyłu, a to nitkowych "frędzli", zaczyna zalegać na łopatach wirnika. O ile na naszym coolerze dostęp do wirnika i jego demontaż jest dość łatwy, to już w zakamarkach obudowy, sztuka czyszczenia śmigła nie zawsze się udaje. Dlatego firma Cooler Master postanowiła połączyć nasze dwa życzenia, zarówno pod względem ciszy, jak i łatwości jego obsługi.
Już w przejrzystym opakowaniu widać, że nie jest to rozwiązanie klasyczne i wizualnie 120-ka Turbine Master Mach 0.8 (nazwa katalogowa: R4-TMBB-08FK-RO) różni się od większości konkurentów spod logo Noctuy, Coolinka, Akasy czy rodzimych konstrukcji SilentiumPC lub Fander.
Przede wszystkim widać, że wirnik ma budowę turbinową (zgodnie z nazwą modelu). Co to daje? Otóż przy tej samej ilości obrotów pracy wirnika, dzięki większej ilości łopat roboczych, powinniśmy otrzymać większą wydajność wentylatora. To oczywiście teoria, bo do ogólnej wydajności całości, trzeba dodać powierzchnię roboczą łopatek, jak i ich ukształtowanie, stopień natarcia, itp. Na razie skupmy się na walorach estetycznych i technicznych tego produktu.
"Turbina" nie zawsze musi kojarzyć się z hałasem, bo przy deklarowanej prędkości obrotowej 800 RPM, Turbine Master nie powinien być głośny.
Producent najwyraźniej skupił się na cichej pracy wentylatora, bo w jego wyposażeniu znajdziemy komplet bardzo miękkich, silikonowych "kołeczków" do montaży w obudowie. Dlaczego specjalnie podkreślam zwrot "w obudowie"? Otóż specyficzna ramka Cooler Master'a nie zawsze pozwoli nam na montaż tego śmigła na coolerze, bo posiada on nie zwykłe, dwustronne otwory, ale "słupek" przystosowany dla firmowych kołków lub wkrętów, które systemy chłodzenia nie zawsze akceptują (spinki).
No ale zamiast strzępić język, zobaczmy wreszcie, jak wygląda Turbine Master Macho 8 w całej okazałości. Nadmienię jeszcze tylko, że dla jego "szlachetnego" wyglądu, należy po wyjęciu z paczki, umieścić na wirniku kopułkę uzupełniającą wirnik (lekko przekręcić w lewą stronę).
"Demontowalny" wirnik zawieszono na łożyskowaniu Barometric Ball Bearing