2012-03-20 23:27
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
9

Cooler Master Cosmos II - Kosmiczna obudowa...

Strona 5 - Podsumowanie

O gustach się nie dyskutuje, więc w zasadzie mógłbym tutaj pominąć moje osobiste wrażenia estetyczne dotyczące tego modelu obudowy. Jednak mimo mojego konserwatyzmu w tej dziedzinie sprzętu komputerowego muszę przyznać, że Cooler Master COSMOS II bardzo mi się podoba. W jakiś sposób jej designer zgrabnie połączył nowoczesne linie z urokiem klasycznej prostoty i dzięki mniejszym i większym szczegółom jej elementów, jak suwane klapki, eleganckie przyciski panelu sterowania czy ładnie zaprojektowane i zarazem funkcjonalne zaślepki zatok 5.25-cala czy stacji dokujących dyski HDD.
Obudowa należy do klasy Ultra Tower, czyli naprawdę dużego kalibru. W zasadzie kiedy postawiłem Cosmos II przy mojej nie małej przecież obudowie, to nagle stwierdziłem, że jestem posiadaczem PC-ta o gabarytach małej stacji HTPC. Ta czarna konstrukcja w zasadzie była niewiele mniejsza od mojego biurka (jakieś 5 centymetrów tylko niższa). Poszukujący czegoś naprawdę sporego, tutaj z pewnością znajdą swoje Eldorado.




Materiały użyte do budowy modelu Cosmos II są wysokiej jakości, a jakość montażu nie pozostawia nic do życzenia. Jedyne do czego mógłbym się trochę przyczepić, bo ilość plastiku (choć świetnej jakości), jaki w niej znajdziemy. Niektóre elementy, jak uchwyty zaślepek są zawieszone na delikatnych zawiasikach, więc trzeba uważać z siłą, jaką włożymy w ich otwarcie by umieścić w zatoce stację DVD czy panel stacji multimedialnej. Jednak ogólnie otrzymamy solidne 22 kilo niezłego towaru. Każdy z nas oczekuje od obudowy konkretnych ułatwień w mocowaniu, umieszczaniu i dostępie do podzespołów, więc sami już ocenicie, czy dla Was przydatna będzie ergonomia tej konstrukcji.


Dla mnie Cosmos II jest na tyle fajny i przemyślany, że z chęcią bym się na niego przesiadł z moimi zabawkami, gdyby nie jeden element... iście "kosmiczna" cena. Poszukując tej obudowy przez porównywarki cen znajdziemy ją w ofercie przynajmniej trzech sklepów, ale cyferki podane w ich anonsach przyprawić mogą niejednego miłośnika komputerów o zawrót głowy. Aby stać się posiadaczem Cooler Master Cosmos II trzeba będzie wyłożyć od 1351 do 1476 PLN. Za taką sumę można już złożyć gotowy komputer, na którym da się nawet zagrać w nowsze gry, więc nie będzie to raczej produkt popularny w naszych domach. W tym przypadku jest podobnie, jak z ekskluzywnymi markami samochodów, gdzie za samą różnicę w cenie między wysokim modelem Mercedesa a np. limuzyny firmy KIA, można już kupić kompaktowe auto. Mercedesem pojeździć by chciała większość z nas, ale tylko nielicznych stać będzie go na jego zakup i w tym przypadku będzie podobnie. Niemniej jednak jeśli ktoś dysponować będzie zbędnym "półtora kawałkiem", to nie pozostaje mi nic innego, jak polecić mu tą obudowę.



ZALETY:
- bardzo dobra jakość wykonania
- wysoka jakość materiałów
- duża ilość miejsca dla podzespołów komputera
- dwie stacje (kieszenie) dokujące dla dysków HDD
- ogólnie 13 miejsc na dyski
- dobre wyciszenie boków obudowy
- panel I/0 z portami USB 3.0 i włącznikami wentylatorów dla poszczególnych sekcji wyposażenia

WADY:
- niektóre plastikowe elementy są dość podatne na uszkodzenia (np. uchwyty zaślepek zatok 5.25-cala)
- bardzo wysoka (kosmiczna) cena

Podziękowania dla firmy Cooler Master, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 5 z 5 <<<12345