2012-04-25 16:26
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
9

Cooler Master HAF MX

Strona 2 - Wygląd 2

Górna część obudowy HAF XM jest równie przewiewna, jak front. Jej główną część stanowi pokrywa zabezpieczające jeden seryjny, 200mm wentylator wraz z miejscem na kolejny wiatrak o podobnej wielkości, choć w tym samym miejscu możemy użyć zastępczo dwóch 120-tek, lub jednej 140-ki. W miejscach wentylatorów możemy również zamontować chłodnice wodnego systemu o wymiarach 280, 240 i 120 milimetrów. Aby dostać się do wentylatorów, trzeba w tylnej części pokrywy odkręcić pojedynczy wkręt. Wykonamy to beznarzędziowo.




Jak wygląda miejsce na wentylatory od środka, zobaczymy po otwarciu bocznej pokrywy. Ale wpierw dokończmy oglądanie HAF'a od zewnątrz. Sama lewa pokrywa to również ciekawy element tego modelu. W usztywniającym ją przetłoczeniu możemy umieścić jedną 200-kę lub dwie 140-ki. Taki "garbik" da nam również więcej miejsca na rozbudowany system chłodzenia powietrzem (cooler), który może teraz osiągnąć nawet 196mm od płyty. Tuż nad siatką umieszczono klamkę umożliwiającą łatwe otwarcie pokrywy, która przechyla się do dołu, a więc zupełnie odmiennie niż w większości obudów. Przed korzystaniem z dobrodziejstw klamki trzeba odkręcić dwa wkręty na tylnej ścianie, więc często zaglądający do wnętrzności swojego komputera powinni je schować gdzieś głęboko i korzystać z nich tylko przy ewentualnym transporcie PC-ta.




wersja z oknem wygląda podobnie


Druga strona również otrzymała przetłoczenie usztywniające, które jednocześnie daje nam więcej przestrzeni za tacą płyty głównej. Raz że pozwoli to na łatwiejsze układanie okablowania, a dwa że umożliwi instalację dodatkowego dysku twardego w rozmiarze 2.5-cala, które przygotowano tam dla niego. Ale o tym troszkę później.



Tylna ściana HAF XM również ma pewne ciekawostki, jak otwory na węże wodnego chłodzenia o dwóch średnicach (dwa duże otwory i jeden mniejszy), co umożliwia zamontowanie rozwiązań innych, niż najczęściej stosowane standardy oraz dodatkowy, pojedynczy slot w układzie pionowym, w którym możemy umieścić na przykład panel z dodatkowymi wentylatorami chłodzącymi sekcję kart graficznych.



Cała obudowa spoczywa na czterech eleganckich nóżkach przypominających nieco swoim wyglądem stopki stosowane w wieżach HiFi. Od wewnętrznej strony wymoszczono je miękką pianką gumową zapewniającą dobre zabezpieczenie przed przesuwaniem, jak i świetnie absorbujące ewentualne drgania komputera. W tylnej części przygotowano otwór wentylacyjny dla zasilacza. Niestety podobnie jak w przypadku frontu i tutaj zabrakło drobnego filtra przeciwpyłowego. W zamian osadzono tam siatkę z tworzywa, która wyłapie tylko większe zanieczyszczenia. Do okresowego czyszczenia obudowy trzeba będzie ją przechylić, by dostać się do owej siatki. Z zasilaczem na pokładzie jej wyjęcie do czyszczenia, jest w zasadzie niemożliwe.




Strona 2 z 4 <<<1234>>>