2012-04-25 16:26
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
9

Cooler Master HAF MX

Strona 4 - Podsumowanie

Cooler Master HAF XM to ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy są niezdecydowani do wyboru między zakupem obudowy w rozmiarze Mid a Big-Tower. Midi może okazać się dla nich za mała, nie rozwojowa, natomiast "ubranko" z metką XXL zajmie sporo miejsca w naszym pokoju. Tutaj właśnie świetnie wpasowuje się HAF XM, stanowiąc coś pośredniego. Nieco większa i zauważalnie szersza da nam sporo przestrzeni w środku zarówno dla rozbudowanych systemów chłodzenia powietrzem (coolery) lub wodą (chłodnice), jak i pozwolą pomieścić najdłuższe karty graficzne.


Fotka powyżej przedstawia układ trzech "normalnych" akceleratorów graficznych, bo z długim Radeonem HD 5970 wygląda to tak...



Jak widać miejsca między krańcem karty, a stojakiem na dyski HDD jest jeszcze naprawdę sporo miejsca. Również niemal 20 centymetrów (196mm) przewidziane dla coolera CPU pozwoli nam zastosować najbardziej rozbudowane systemy wieżowego chłodzenia bez strachu, że boczna pokrywa zawadzać będzie o końcówki ciepłowodów HeatPipe.
Mocnymi stronami tego produktu jest również solidność wykonania. Spasowanie elementów jest na wysokim poziomie i w zasadzie nic tam nie brzęczy i nie trzeszczy. Również użyte materiały sprawiają dobre wrażenie. Szkoda tylko, że stawiając na przewiewność obudowy Cooler Master zrobił oszczędności na filtrach przeciwpyłowych. Zwykła siatka nie zatrzyma wszędobylskich pyłków, które przemielone przez wentylatory pracujące w środku, po krótkim czasie zamienią wnętrze komputera w młyn obsypany jasną mączką, z lubością oklejający wewnętrzne strony łopat wentylatorów. Jako użytkownik obudowy CM, ale wyposażonej w porządne filtry wiem ile tego wyłapują ich sitka. Gdyby choć połowa z tego miała osiąść na stałe w komputerze, po dłuższym czasie musiałbym chyba wygarniać kurz łopatą.
W dzisiejszych niełatwych czasach oszczędza każdy, ale po produkcie kosztującym 517 PLN (cena sugerowana producenta), będziemy zapewne oczekiwać sporo. No i otrzymamy sporo, bo prócz dużej ilości wspomnianej przestrzeni i dobrej jakości materiałów, musimy tu wspomnieć o łatwym dostępie do dysków, cichych, wolnoobrotowych wentylatorach (2 x 200mm front i góra/ 140mm tył), dalszej możliwości rozbudowy systemu przewietrzania oraz jego wymiany na wodne chłodnice o długości do 280, 240 i 120mm. Dzięki dużym otworom dla węży o sporej średnicy, a co za tym idzie, większej przepustowości (wydajności), można pokusić się o systemy WC łączące chłodzenie CPU i GPU ze wspólnym rezerwuarem na zewnątrz komputera.
Co by nie mówić, obudowa Cooler Master HAF XM warta jest sporego wydatku (przy obecnej huśtawce wartości walut nie liczyłbym na szybki spadek ceny) i dlatego też przyznaję jej odznaczenie Rekomendacji IN4.



ZALETY:
- dobra jakość wykonania
- dobra jakość materiałów
- duża ilość miejsca dla podzespołów komputera
- dwie stacje (kieszenie) dla dysków SATA
- ogólnie 8 miejsc na dyski
- panel I/0 z portami USB 3.0
- możliwość wyłączenia podświetlenia frontowego wentylatora
WADY:
- brak dokładniej filtrujących wkładów przeciwpyłowych
- dość wysoka (kosmiczna) cena

Podziękowania dla firmy Cooler Master, za udostępnienie sprzętu do testów.



Sponsorami platformy testowej są firmy:

Strona 4 z 4 <<<1234