2005-11-29 15:34
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

Coolink U8-92 / U8-120

Strona 1 - Początek.

Ciepło, ciepło, coraz cieplej ... Postęp w dziedzinie nowych układów CPU (procesory) i GPU (układy graficzne) jest zastraszający. To co czytamy w codziennych doniesieniach, to tylko czubek góry lodowej. Układy projektowane w tej chwili, bądź które są już w fazie prób laboratoryjnych, wybiegają technologicznie znacznie w przyszłość. To co teraz kupujemy jako nowość w ofercie sklepów, jest już właściwie przeżytkiem, bo biura projektowe koncernów już pracują nad kolejnymi generacjami.
Doskonalsze, szybsze ... i coraz cieplejsze. Potrzeba zasilania coraz większej ilości tranzystorów zawartych w rdzeniach układów pociągała za sobą potrzebę zwiększenia poboru mocy. A że w naturze nic nie ginie, pobrana moc musiała dać o sobie znać ... w większej temperaturze. Co robić? Albo pchać się w coraz bardziej rozbudowane (drogie) systemy chłodzące, szukać nowych, mniej prądożernych technologii. I tak mamy teraz układy 90nm, a już w niedalekiej przyszłości przejdziemy na 65 nm. Mimo postępu, jedno nadal nie zostanie wyeliminowane ... cooler na procesorze.
Ten element komputera również przeszedł całą ewolucję. Coraz gorętsze pokolenia procesorów wymusiły na konstruktorach nowe rozwiązania. Wszechobecne zastosowanie miedzi, rurki wypełnione gazem (HeatPipe), czy ogromne wentylatory ... a czasami mamy to wszystko na raz w jednym urządzeniu. Świetnym przykładem takich coolerów mogą być nowe zestawy przysłane do testów przez firmę ADMAX Computers, a są nimi COOLINK U8-92-1900 i jego większy braciszek COOLINK U8-120-1600. Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm ciekawym konstrukcjom ...


Strona 1 z 5 12345>>>