2005-11-29 15:34
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
16

Coolink U8-92 / U8-120

Strona 5 - Podsumowanie

Ufff ... to przekładanie coolerów było dość pracochłonne. Ale mamy to już za sobą, teraz czas na podsumowanie. Zestawy chłodzące Coolink'a są dobrze zaprojektowanymi urządzeniami. Doskonałe połączenie technologii HeatPipe z ogromną powierzchnią aluminiowych płatów ożebrowania, pozwoliło na uzyskanie świetnej wydajności z niemal nieskazitelną ciszą. Opisywane we wcześniejszej recenzji (NetCop) wentylatory Coolink'a sprawdziły się tutaj w stu procentach. Nawet na maksymalnych ustawieniach obrotów, były praktycznie niesłyszalne (dodam że obie płyty testowe miały pasywne chłodzenie, więc odsłuch nie był prawie niczym zakłócany. Prawie, bo pracowały tylko ciche wentylatory zasilaczy Tagana). Porównywane "redakcyjne" Pentagramy były wyraźnie głośniejsze. Ich odmienna konstrukcja, przy mniejszej powierzchni odprowadzania ciepła, wymagała większych obrotów wentylatora.
Najwydajniejszym coolerem okazał się Coolink-120-1600. Tak cisza z jaką pracuje, jak i wrażenie jakie robi zamontowany na płycie, daje mu miano "Króla" tego testu. Jednak owy ogrom ma i swoje złe strony. Model 120 jest bardzo wysoki (16 cm) i nie w każdej obudowie da się zamknąć. Jego końcówki rurek HeatPipe wystają po za obrys obudowy, uniemożliwiając montaż bocznej pokrywy. O ile w mojej obudowie udało się go zamknąć na styk, to już w przysłanej do testów płyty Biostara, ta sztuka sie nie udała ... Na zdjęciu widać jak "wieża" góruje nad resztą komponentów ...


... małe zbliżenie ...


... i jeszcze bliżej ... chyba trzeba będzie kombinować ...



Jeśli zdecydujemy się na ten wydajny cooler, sprawdźmy wcześniej (mierząc od powierzchni procesora) czy wejdzie on nam do obudowy. Gdyby nawet nie, to zawsze można wywiercić otwory na końcówki rurek :) ...

Model Coolink-92-1900 również dobrze spełnia swoje zadanie. Właściwie jest odpowiednikiem (wydajności) Pentagrama QVC 100 Cu. Generowany hałas jest tylko minimalnie większy niż u mocniejszego "braciszka", za to zabiera nam o wiele mniej miejsca w obudowie. Doczepił bym się tylko wykończenia "stopy", która styka się z procesorem. Widać na niej wyraźne rowki obróbki mechanicznej. Nie obędzie się bez papieru wodnego, pasty polerskiej i kawałka filcu.
Oba modele doskonale wychładzają procesor po stresie. Temperatura spada błyskawicznie. Dodatkowe spinki w komplecie, pozwalają na zamontowanie drugiego wentylatora. Kochający bardziej wydajność niż ciszę, będą mieć możliwość poprawienia i tak dobrych osiągów tych coolerów.
Wszystko co dobre, ma też swoją mroczną stronę ... i nie inaczej jest z Coolink'ami ... Cena ... Tutaj konkurencyjne produkty Pentagrama wygrywają i to dość znacznie. Za model U8-92-1900 musimy zapłacić 169 PLN, natomiast za U8-120-1600 zapłacimy tylko 10 zł drożej, czyli 179 PLN. Jeśli ktoś jednak ceni ciszę i niekonwencjonalny wygląd wnętrza swojego PC-ta, z pewnością wyda taką sumę na dobry i wydajny produkt.
Za bardzo dobre osiągi, ciszę i jakość wykonania, przyznaję dla coolerów firmy Coolink odznakę Rekomendacji IN4 ...



ZALETY :

- Dobra jakość wykonania
- Doskonała cisza i wydajność (szczególnie w modelu 120)
- Atrakcyjny wygląd
- Możliwość rozbudowy o kolejny wentylator
- Bogate wyposażenie w akcesoria dodatkowe

WADY :

- Dość słabo wypolerowana "stopa" coolera
- Dość wysoka cena
- Spore rozmiary modelu U8-120-1600 (wysokość)




Serdeczne podziękowania dla firmy ADMAX Computers, za udostępnienie coolerów Coolink'a do testów.









Strona 5 z 5 <<<12345