2007-07-28 23:59
Autor: Jolly Roger
12

ECS 965PLT-A

Strona 2 - ECS 965PLT-A - wygląd i specyfikacja

ECS 965PLT-A



ECS 965PLT-A, poza nieco mylącą nazwą, sugerującą, jakoby przy budowie tego modelu został użyty chip P965, jest najzwyklejszą konstrukcją na Intelu 946GZ obsługującą wszystkie procesory pracujące na szynie 166, 200 i 266MHz (włącznie z czterordzeniowymi). W jej konstrukcji nie dokonano większych zmian, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na cenę końcową – umieszczono tu tylko to co niezbędne, bez żadnego przepychu.


Płytka drukowana koloru fioletowego wykonana jest w formacie ATX, jednak jej rozmiary są zdecydowanie mniejsze niż w większości droższych modeli. Pociągnęło to za sobą kilka kompromisów, objawiających się niezbyt ergonomicznym umieszczeniem gniazd zasilających molex i ATX 4-pin praz FDD i PATA. Przed plątaniną kabli w obudowie można się obronić nie podłączając przewodów do wtyczki molex (nie jest to wymagane) oraz ciągnąc taśmy do stacji dyskietek i PATA pod laminatem. Ogólnie, wbrew początkowym obawom, otrzymuje się całkiem sporo wolnej przestrzeni pomagającej zachować w miarę poprawną wentylację wnętrza obudowy.


Wokół podstawki procesora jest odpowiednio duża ilość wolnego miejsca. Wyższe kondensatory znajdują się w znacznej odległości od socketu, zaś radiator mostka północnego również nie przeszkadza w montażu większych coolerów na procesor. Pewne obawy budziło we mnie trójfazowa sekcja zasilająca CPU, która prezentowała się dosyć ubogo, jednak w fazie testów nie zauważyłem problemów ze znaczną fluktuacja napięć i piszczeniem cewek.



Chłodzenie układów sterujących jest w pełni pasywne. Niezbyt rozbudowane aluminiowe radiatory w czasie tygodniowego testu radziły sobie wzorowo z odprowadzaniem wytworzonego przez chipset ciepła, zarówno przy pracy na fabrycznych ustawieniach, jak i podczas podkręcania.


3 starsze gniazda PCI to dobra wiadomość dla wielu użytkowników. W chwili obecnej większość producentów stawia na PCI-E x1, a przecież do tej pory mamy do czynienia ze zdecydowanie większym wyborem urządzeń pod to starsze gniazdo. Oczywiście nie zabrakło nowszych rozwiązań, więc w przypadku, gdy zintegrowany układ graficzny okaże się zbyt mało wydajny, można będzie zastosować standardową kartę graficzną umieszczoną w slocie PCI-E x16. Gniazdo PCI-E w kolorze niebieskim jest tylko fizycznie zgodne z PCI-E x16, a w praktyce pracuje z prędkością PCI-E x4.


Przyglądając się portom panelu tylnego również nie dane nam będzie ujrzeć żadnej ekstrawagancji. Szkoda jedynie, że brakło wyjścia DVI do podłączenia monitora LCD.


Dołączone wyposażenie okazało się nader ubogie – ogranicza się ono tylko do dwóch taśm do podłączenia napędów, zaślepki na tylny panel, instrukcję obsługi oraz płytę CD ze sterownikami. Jeżeli zechcemy podłączyć dwa dyski SATA, to czeka nas wędrówka do pobliskiego sklepu komputerowego, lub sięgnięcie do własnych zasobów. Cena w granicach 220 zł powinna jednak nieco zrekompensować i tę niedogodność.

Strona 2 z 10 <<<123456...10>>>