2010-07-16 14:28
Autor: Mirosław Langer (lami)
14

GIGABYTE nowe chipsety 870 i 880G

Strona 1 - Nowe Chipsety

Producenci płyt głównych przyzwyczaili nas już do ciągłych zmian konstrukcyjnych, jak nie nowe gniazdo procesora, to nowe chipsety itd ruch w interesie trwa. Firma .GIGABYTE wykorzystując najnowsze chipsety AMD udostępniła klientom płyty główne przygotowane pod kątem obsługi nowej linii procesorów sześcio-rdzeniowych Phenomów II X6 oraz najnowszej technologii USB 3.0. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynkowe, Gigabyte dostarczył na rynek swoje najnowsze płyty kryjące zakodowaną nazwę chipów 880G i 870. Na płytach z tymi chipami znajdziemy już funkcję Auto Unlock, która daje możliwość odblokowania ukrytych rdzeni w przypadku określonych procesorów AMD przystosowanych do podstawki AM3. Dzięki zintegrowanemu z płytą główną układowi Core Boost jedno kliknięcie w zakładce programu Easy Tune 6 otwiera przed użytkownikami możliwość odblokowania dodatkowych rdzeni procesora oraz pozwoli wycisnąć z płyt ukrytą moc.



Debiutujący 880G nie różni się zbyt wiele, od dopiero co zaprezentowanego wcześniej przez AMD mostka północnego 890GX. Zasadnicza różnica pomiędzy 880G, a 890GX dotyczy taktowania zintegrowanego układu graficznego, które z 700MHz zostało obniżone do 560MHz oraz wsparcia dla technologii CrossFireX. Teoretycznie 880G nie pozwala łączyć dwóch kart graficznych, jak to ma miejsce na płytach z układem 890GX. Rzeczywista granica dzieląca oba układy jest bardzo niewielka, mogłem się przekonać o tym poddając testom oba te układy. Producenci płyt ze wspomnianymi chipami stanowią dla siebie konkurencję, dlatego też bezpośrednie porównanie jest niemożliwe i odbędzie się przy okazji publikacji kolejnej recenzji. Na pokładzie testowanej jednostki znalazła się karta graficzna oznaczona jako Radeon HD 4250, zamiast Radeona HD 4290, jak to ma miejsce w wypadku 890GX chip nadal ma do dyspozycji 128MB pamięci SidePort pracującej z częstotliwością 1333MHz. Chipset 880G oficjalnie nie wspiera technologii CrossFireX, nowa płyta Gigabyte pozwala łączyć dwie karty graficzne rozwiązanie jest co najmniej dyskusyjne ponieważ na płycie jest bardzo mało miejsca lecz dlatego że jedna grafika będzie pracowała z pełną prędkością x16, a druga tylko x4. Mostek południowego SB850 Gigabyte posiada złącza SATA 6Gb/s, a dodatkowy kontroler NEC pozwolił na umieszczenie w tylnym panelu dwóch portów USB 3.0.



Kolejny chip to 870 czyli następca dobrze znanego z poprzednich konstrukcji 770. Chipset AMD 870 to 10-fazowy układ zasilania socketu AM3 uzbrojony w obsługę czterech gniazd DDR3, technologią Active Phase Switching (APS) oraz dwoma gniazdami PCI-Express x16. Konstrukcja chipu pozwala na umieszczenie na laminacie płyty sześciu portów SATA 6.0 Gb/s, Gigabit Ethernet, USB 3.0 i 7.1-kanałowego kontrolera dźwięku. Oba chipsety przy swym funkcjonalnym podobieństwie różni jedna ważna cecha, zintegrowany układ graficzny, który znajdziemy jedynie w wypadku 880G. Kupując płytę z chipsetem 870 musimy sięgnąć do kieszeni i wysupłać kwotę potrzebą do zakupu wymarzonej grafiki.
Do testów zostały przysłane jeszcze trzy płyty, dwie z nich to doskonale znane konstrukcje oparte na chipsetach 785G oraz jedna płyta oparta na chipie 760G. Szczegółowy opisy tych trzech płyt pomijam, gdyż są to konstrukcje, które już były opisywane i testowane na naszym portalu .Recenzje IN4.

Strona 1 z 8 12345...8>>>