2010-07-16 14:28
Autor: Mirosław Langer (lami)
14

GIGABYTE nowe chipsety 870 i 880G

Strona 5 - Ocena testów

Prezentacja wszystkich testowanych płyt za nami. Mogę zatem przejść do opisy efektów podkręcania podzespołów poszczególnych płyt, opisu przebiegu testów oraz publikacji ich wyników. Na pierwszy ogień pod ocenę wędrują dwie płyty z najnowszymi chipsetami czyli 880GMA-UD2H i GA-870A-UD3. Zacznę od 880GMA-UD2H bo ta płyta podczas testów zrobiła na mnie największe wrażenie, jednocześnie kolejny raz potwierdza się reguła że płyty Gigabyte teoretycznie mniej „wypasione” potrafią pozytywnie zaskoczyć swoją wydajnością.



Jak widać osiągnięte podczas testu taktowanie procesora to 3666 MHz (FSB 203 x 18) dające nam dodatkowe 866 MHz, które bez wysiłku można było wycisnąć posługując się wyłącznie programem EasyTune6. Ten firmowy program Gigabyte zaskakuje swoją funkcjonalnością przy pomocy jednego przycisku można przetaktować w mgnieniu oka procesor, lub też uruchomić uśpiony rdzeń procesora AMD. Użytkownikom EasyTune6 daje niewątpliwie ogromny komfort pracy ponieważ nie musimy szukać w Bios ustawień umożliwiających Overclocking. Zarówno podczas pracy przy standardowych ustawieniach i testach z podniesionym taktowaniem płyta 880GMA-UD2H pracowała stabilnie i co warte podkreślenia pamięci Patriot DDR3 1600 CL7 spisywały się nadzwyczaj dobrze. Mogę z całą odpowiedzialnością napisać, że zarówno płyta 880GMA-UD2H i GA-870A-UD3 pozwalały tym pamięciom pokazać swój potencjał bez problemu skalując się na ustawieniach CL7 - 1600.

Kolejna z płyt czyli GA-870A-UD3 spisywała się podczas testów bardzo dobrze i należy przyznać ze tylko drobne niuanse sprawiły, że była troszeczkę słabsza od 880GMA-UD2H, lecz może to być tylko moje subiektywne spostrzeżenie. Wyniki testów zapewne lepiej zobrazują sytuację i pozwolą czytelnikom na wyrobienie sobie własnego zdania. Przechodząc do wniosków analogiczną sytuację jak w przypadku płyty z chipem 880G można było zaobserwować na płycie z chipsetem 870, a wyniki podkręcania procesora były niemal identyczne, jedynie magistrala FSB pozostała niewzruszona natomiast każda próba podnoszenia o minimalną wartość kończyła się restartem systemu podczas testu Cinebench R10. Wynik 3624 MHz (FSB 200 x 18) należy uznać za dobry, przy tych ustawieniach system nie pokazywał jakichkolwiek oznak niestabilności.



Temperatury podzespołów podczas testów pokazywane przez program EasyTune6 oscylowały w granicach 35 – 40 oC jednak wystarczyło dotknąć ręką radiatora umieszczonego na chipsecie by stwierdzić że jest bardzo mocno nagrzany. To jedno z moich spostrzeżeń, nad tą przypadłością producent powinien popracować.



Chipset podczas pracy emituje tyle ciepła, że radiator pomimo swych słusznych rozmiarów jak w przypadku płyty z chipem 880G miał problemy z efektywnym obniżaniem temperatury. Przy niedostatecznej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy komputera temperatura podzespołów może wzrosnąć znacznie to z kolei może skutkować jego nieprawidłową pracą, lub uszkodzeniem w skrajnych przypadkach. Należy pamiętać o tym, montując na własna rękę swój wymarzony komputer. Podzespoły zużywają ogromne ilości energii, która częściowo zamieniana jest na ciepło. Prawidłowa cyrkulacja powietrza gwarantuje niezawodna pracę sprzętu i należy zawsze o tym pamiętać.

Dwie kolejne płyty to GA-MA785GT-UD3H i GA-MA785GMT-UD2H dobrze znane i popularne na rynku konstrukcje, cenione za swoją wydajność oraz funkcjonalność. Rozpocznę od płyty MA785GMT-UD2H mam ułatwione zadanie ponieważ płyta przeszła tylko testy ze standardowymi ustawieniami przy próbie podkręcania sprzęt odmówił dalszej pracy, tym samym na wykresach zobaczymy przy OC tej płyt wartość zero ( 0 ).
Bez żadnych problemów przebiegły testy kolejnej płyty opartej na tym samym chipsecie 785G czyli GA-MA785GT-UD3H. Jak wcześniej pisałem w moich poprzednich recenzjach płyty oparte na tym chipsecie .Recenzje IN4 spisywały się rewelacyjnie. Nie inaczej było z testowaną GA-MA785GT-UD3H wynik podkręcania procesora dał wartość 3824 MHz (FSB 200 x 19) co też zostało odzwierciedlone w bardzo dobrych wynikach testów. Wynik potwierdza wysokie notowania płyt zbudowanych na chipach 785G, pomimo upływającego czasu i napływu nowych technologii płyty te posiadają niewątpliwie wiele zalet, a jedną z najistotniejszych jest posiadanie ogromnego potencjału OC. Jednym słowem konstrukcje te mają się doskonale zapewniając wysoką wydajność komputerom i należy mieć tylko nadzieję że nie zostaną szybko wycofane przez producentów z produkcji oraz dystrybucji jako potencjalna konkurencja dla 880G.

Ostatnia z testowanych płyt to MA78LM-S2 obsługująca pamięci DDR2. Ta płyta spisywała się podczas testów bardzo dobrze, nie sprawiając żadnych kłopotów z obsługą wykazując się dużą stabilnością podczas testów. Tę konstrukcję można polecić tym wszystkim użytkownikom, którzy posiadając dobre procesory AMD Phenom II oraz pamięci DDR2 i nie zamierzają rozstawać się ze swoim sprzętem. Po co zatem płacić kilkaset PLN skoro można kupić płytę MA78LM-S2 i mamy gwarancje że nasz procesor, pamięci oraz pozostałe podzespoły będzie można zmusić do bardziej wydajnej pracy. Płyta dała się poznać z jak najlepszej strony udowadniając, że nawet konstrukcja z pamięciami DDR2, pozwala zbudować bardzo wydajny zestaw komputerowy.
Wyniki podkręcania nie dają cienia złudzenia bo płyta zaskakuje swoją wydajnością, pozwalając na wysokie taktowanie pamięci i procesora co zaowocowało dobrymi wynikami testów.



Przegląd płyt zakończony, mogę przejść zatem do prezentacji wyników testów na wykresach graficznych.

Strona 5 z 8 <<<12345678>>>