2022-06-27 13:06
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Genesis NEON 750 RGB

Strona 2 - Testy i Podsumowanie

Genesis Neon 750 RGB w wersji białej dość ciekawie prezentują się na głowie. Ich jasna barwa powoduje, że optyczna masywność nauszników gdzieś się rozpływa i nie daje wrażenia "dużej głowy". Owszem, pałąk jest dość szeroko rozstawiony, ale ogólnie całość wygląda na dość zwartą konstrukcję.


Jeśli ktoś lubi błyszczeć w towarzystwie podczas LanParty i posiada jedno wolne (zbędne) gniazdo USB, to jego uszy rozświetli wielokolorowa iluminacja Prismo RGB. Świeci ona w swoim rytmie i tempie zmiany barw, bo usługa ta nie jest sterowana dedykowaną aplikacją.







Skoro wiemy, jak Genesis Neon 750 wyglądają, to spróbuję wam opowiedzieć, jak one grają. Ten aspekt testów jest najtrudniejszy, bo każdy z nas ma swoje upodobania dźwiękowe. Jedni cenią szczegółowość dla poszczególnych scen "estrady", inni dominację basów, a jeszcze inni cenią pasmo środka, gdzie muzyka jest tłem dla czystości wokalu. Ja słucham wielu gatunków muzyki, więc jeśli chodzi o wybór słuchawek do komputera, ten niezmiennie od dwóch lat należy do stereofonicznych Audictus Voyager. Pamiętać jednak, że sprzęt ten nie należy do gatunku Gamingowego, co nie znaczy, że przetworniki dla grających, nie potrafią wzbudzić mogo uznania. Przed Audictusem długi czas miałem, białe Steelseries Arctis 3, choć to już zupełnie inny przedział cenowy oraz klasa 7.1 Surround Sound, choć u mnie świetnie pracowała w konfiguracji 2.0.

Niemniej cenię sobie prostotę sprzętów i najchętniej brak dodatkowego oprogramowania, więc w konfiguracji z kartą dźwiękową Creative Sound BlasterX AE-5, stereofoniczne Voyager’y z przetwornikami 50mm, wciąż utrzymują się na topie. Do nich to właśnie zawsze porównuję odsłuchowo nadsyłane sample testowe, po ich dość długim "wygrzewaniu" (przeważnie około dwóch tygodni grania).

GRY: Neon 750 to sprzęt Gamingowy, więc zaczynam właśnie od tego zastosowania. I tutaj 50 milimetrowe przetworniki sprawdzają się całkiem dobrze. Granie w World of Tanks, gdzie mamy do czynienia z całą masą różnych odgłosów w tle, komend narratora, muzyki i eksplozji, pozwalają się sprawdzić głośnikom w pełnej skali. Genesis nadzwyczaj dobrze przenosi chrzęst gąsienic, a wtóruje im przyjemna, niska tonacja czołgowych silników. Świetnie się to miesza, bez efektów zniekształceń. Odgłosy wystrzałów dużego kalibru są silne, ale nie dominujące. W starszym tytule Crysis (ten pierwszy klasyk), fajnie możemy odbierać odgłosy dżungli i efekty obchodzenia nas przez wroga (niezła kierunkowość). Tutaj słuchawki bardziej ukierunkowane są w wyrazistość tonów wysokich i pasma środka. Silne 8.5/10 punktów.

MUZYKA: Przy komputerze nie zawsze gramy, więc nie raz zapewne uruchomicie sobie jakiś lubiany kawałek, zarówno z portali streamingowych (np. Spotify), jak i własnych zasobów na dysku, z których ja często korzystam przez "odtwarzacz" Foobar 2000. W muzyce Genesis Neon 750 są bardzo neutralne i wysoce szczegółowe. Jak to rozumieć? Wysoka tonacja jest świetnie słyszalna, ale nie dominująca. Podobnie jest z tonami niskimi... Są dobrze podkreślone, ale osoby lubiące mocny, gęsty bass, mogą odczuć pewien niedosyt. Ten produkt świetnie środkuje całe pasmo przenoszenia, dlatego wszystkie trzy podstawowe przedziały dźwięku kooperują z sobą. Takie ukierunkowanie świetnie sprawdzi się w klimatach chilaut’owych, nawet z przewagą brzmienia elektronicznego, a jeszcze lepiej widzę to w rozkoszowaniu się rytmami brazylijskich Bossa nova, szczególnie w wykonaniu Joan Chamorro... Po prostu kocham takie klimaty i tutaj "Neonki" sprawdziły się rewelacyjnie. Za to nie polecam ich kompletnie do słuchania ostrych brzmień Rocka czy Heavy Metalu. Zbyt duża ilość dominujących brzmień nałożonych na siebie, potrafi zabrać coś ze wspomnianej czystości sceny, czyniąc ją nieprzyjemnie płaską. Ogólnie za muzykę, dobre 7.5/10 punktu.

FILM i MULTIMEDIA: W filmach liczy się głównie dźwięk oryginalnej ścieżki, uwzględniając w tym zarówno teksty aktorów, jak i podkład muzyczny. Oczywiście pod warunkiem, że oglądamy tytuł z napisami, bo z dubbingiem bywa już różnie. Nie ma chyba nic gorszego, niż słuchać Lorda Vadera mówiącego "Luk, jestem twoim ojcem po niemiecku albo po czesku -> Ja som tvoj otec. Skupmy się więc na oryginalnych odgłosach z filmów i tu NEON 750 wypada naprawdę świetnie. Wspomniana liniowość brzmienia tych słuchawek jest ich mocną stroną, o ile oczywiście nie zaczniemy sięgać po tytuły muzyczne. Leciwy standard "Grace" brzmi na nich ciekawie, to już w Bohemian Rhapsody, w scenach z koncertu, można lekko ponarzekać na lekko dudniący bas bębnów, ucinający lekko odgłos klaszczącej publiczności... 8/10 punktów.


Słuchawki Gamingowe to nie tylko słuchanie, bo mamy w nich również mikrofon do łączności z naszym Team’em w grze lub znajomymi na portalach społecznościowych. I tutaj elastyczny "przewodzik" sprawdza się całkiem fajnie, bo głos odbierany przez dookólny moduł, jest wyraźny oraz czysto eksponowany. Za jego pomocą grałem w plutonie w czołgi, przez aplikację Discord i mój sojusznik określał jego brzmienie, jako naturalne. Jedyną wadą, przynajmniej wersji białej (ramię w koszulce), jest wspomniane, nieznaczne "cofanie" się główki mikrofonu od pozycji, która chcieliśmy wstępnie przyjąć. Jest ono na tyle małe (około jednego centymetra), że przy czułości przetwornika, nie zmienia to nic w brzmieniu naszego głosu, ale może lekko irytować.



Czy polecę wam Genesis Neon 750 RGB do użytku domowego? Zawsze zapowiadam, że kupując słuchawki, warto o nich poczytać w Internecie, obejrzeć film na YouTube, po czym wybrać się osobiście do sklepu i ich posłuchać. Ale osobiście mogę powiedzieć, że brzmienie tego modelu powinno przypaść do gustu sporej części z Was, jeśli nie macie skrajnych wymagań co do kierunków w stronę basu lub tonacji wysokiej. To idealna propozycja dla lubiących dźwięki neutralne, z lekkim podkreśleniem środka (wokale, narracja, dźwięk z komunikatorów). Jak to mówią, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, więc w przypadku NEON 750 maksyma ta nie ma racji bytu. Tutaj jego pasmo jest skierowane wybitnie Gamingowo. Oczywiście dla niektórych fakt, że musimy poświęcić jeden z bezcennych (na przykład w laptopach), portów USB, by cieszyć się iluminacją RGB, może być minusem, ale niewątpliwą zaletą tych słuchawek jest to, że przeznaczono je do współpracy z wieloma platformami. Takie All in One, a wszystko to za kwotę około 225 PLN w sprzedaży detalicznej, ale uwaga!! Można trafić na takie okazje, jak (na dzień publikacji tego artykułu), oferta rtvEUROagd, gdzie w promocji kupimy je w rewelacyjnej cenie 129 PLN! Jeśli NEON 750 Was zainteresował, to w tej cenie bieżcie je szybko, bo promocja od dziś, potrwa do trzeciego lipca...




Podziękowania dla firmy Genesis za udostępnienie sprzętu do testów.





Sponsorami stanowiska testowego jest marka SPC Gear

Strona 2 z 2 <<<12