2017-10-21 20:33
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
0

Genesis Thor 300 - Mechanik w Atrakcyjnej Cenie

Strona 3 - Podsumowanie

Czas podsumować znajomość z mechaniczną klawiaturą Genesis Thor 300. Używałem jej naprawdę sporo czasu, szczególnie zabierając za sobą na nocne dyżury w pracy, gdzie zabijam czas rozgrywkami w World of Tanks (jeśli oczywiście obowiązki na to pozwolą). Nie cierpię grać na laptopowych klawiszach (szczególnie jak notebook się już porządnie nagrzeje), więc zewnętrzna klawiatura sprawdza się tam znakomicie.


Zazwyczaj cenę testowanego produktu podaje na samym końcu opisu, ale w tym przypadku muszę to zrobić inaczej. Dlaczego? Porównywałem go w tekście z dużo droższym modelem Ozone (teraz około 369 PLN), a za Genesis Thor 300 zapłacimy jedynie, uwaga... 189 PLN. Moim zdaniem stosunek ceny, do oferowanych możliwości, jest rewelacyjny, choć okupiony lekką dozą wyrozumiałości.
Prócz wspomnianych na poprzedniej stronie uwag do montażu i wykonania stópek klawiatury, trzeba będzie jeszcze zwrócić uwagę na kulturę pracy mechanicznych przełączników. W porównaniu z Cherry X pracują one wyczuwalnie bardziej twardo, choć tragedii nie ma. Za to już prowadnice mechanizmu po pewnym czasie (szczególnie w kluczach WSAD), zaczęły lekko poskrzypywać. W szybkich uderzeniach palcami tego nie wyczujemy, ale kiedy na przykład prowadzimy sportowy bolid i cały czas używamy W dla dodawania gazu oraz AD do kierowania w zakrętach, to lekkie ruchy na boki naszych palców potrafią wydać delikatny odgłos trzeszczenia. Kiedy gramy z włączonymi głośnikami lub w słuchawkach, nie zwrócimy na to kompletnie uwagi, jak również podczas szybkiego pisania, jednak kiedy gramy wieczorem z wyłączonym audio (moja żona ma słuch nietoperza i nawet słuchawki na mojej głowie jej przeszkadzają - to też pewnie wrodzona złośliwość), to już odgłos ten może zwrócić naszą uwagę. Ja często gram w ten sposób, więc złotym środkiem na tą dolegliwość okazał się olejek do maszyn precyzyjnych (np. do maszyn do szycia). Jego kropelka załatwiła cały problem.
Klawiatury mechaniczne w ogóle nie należą do cichych, ale w bezpośrednim porównaniu Cherry RED i Outemu Red, te pierwsze są trochę przyjemniejsze w brzmieniu. I nie chodzi tu o sam poziom klikania, a bardziej o jego tonację. W markowym produkcie jest on bardziej stłumiony, mniej "rozdygotany", ale różnice nie są jakoś krytycznie wielkie. Ten, kto nie grał wcześniej na jakimś droższym mechaniku, zapewne nie odczuje różnicy.


To w zasadzie jedyny problem, który podczas dłuższego obcowania z Thorem 300 rzucił mi się w oczy. Oczywiście niektórym graczom może brakować programowalnych funkcji ustawiania Makr i Profili, ale to akurat chyba produkt nie kierowany do nich. Thor 300 to typowy wyrobnik dla "młócących" we wszelkiego rodzaju strzelanki FPS oraz dla nałogowych graczy w World of Tanks, do których i ja należę.


Naprawdę model Genesis Thor 300 zaskoczył mnie pozytywnie swoimi rozwiązaniami i rewelacyjną ceną, jak na "mechanika" z krwi i kości. Pamiętacie może test klawiatury Genesis RX69, która udaje "mechanika" (konstrukcja hybrydowa - mechanizm membranowy ale prowadnica mechaniczna), a kosztuje około 137 PLN. W tym porównaniu zdecydowanie polecam dopłacić te 50 PLN, bo Thor 300 sprawuje się znacznie lepiej w kulturze pracy klawiszy, ustępując jedynie wyborem koloru podświetlenia. Dlatego też Genesis Thor 300 otrzymuje bezapelacyjnie odznaczenie Best Buy za rewelacyjny stosunek ceny do tego, co nam oferuje...




ZALETY:
- dobra jakość materiałów
- aluminiowa podstawa klawiszy
- podświetlenie klawiszy (przerwy między nimi nie rzucają zbyt dużo refleksów)
- specjalne kanały do prowadzenia kierunkowego kabla
- długi kabel (180mm) w tekstylnym oplocie
- dla niektórych użytkowników - brak konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania
- funkcje multimedialne
- blokada klawisza Windows i pełny Anti-Ghosting (N-Key Rollover)
- "złocona" wtyczka USB
- doskonały stosunek ceny do możliwości

MINUSY:
- jak na wersję RED, dość twarde zawieszenie mechanizmu
- tendencja "mechanika" do lekkiego skrzypienia często używanych przełączników
- dla niektórych - brak możliwości programowania Makr i Profili
- dla niektórych - brak możliwości zmian koloru podświetlenia



Podziękowania dla firmy Genesis za udostępnienie sprzętu do testów.




Sponsorem platformy testowej jest firma CORSAIR, producent modułów pamięci Vengeance LED DDR4

Strona 3 z 3 <<<123