2003-09-02 07:38
Autor: Stathis
0

Gigabyte GA-7VT600/LAN/1394

Strona 3 - Testy, overclocking

Sprzęt testowy:

Procesor: Athlon XP 1700+@2400+ (133x15) (0,13 mikrona)
Pamięć: DDR-256MB PC2700 (synchronicznie z procesorem)
Karta graficzna: Leadtek WinFast GeForce 3 Ti 200
Dysk twardy: Seagate Barracuda ATA IV 40GB
System: Windows XP Professional (SP1 PL), DX 9

Poniższe testy wymagają dodatkowego komentarza. Z racji, iż płyta Gigabyte GA-7VT600 posiada swoją "magiczną" zworkę, która umożliwia tryb pracy procesora tylko w dwóch trybach, a mianowicie: z dzielnikiem dla FSB 100MHz, lub dzielnikiem zgodnym z zakupionym modelem procesora, nie było możliwe przedstawienie testów dla FSB166. Wytłumaczenie jest następujące. Obecnie w naszym laboratorium posiadamy procesor Athlon XP 1700+ wykonany w technologii 0,13 mikrona. Jest to procesor z oznaczeniami JIUHB i przez wszystkie przeprowadzane przez nas wcześniej testy nie sprawiało problemu podnoszenie jego wartości z wykrywanego przez płyty FSB 133MHz, do wartości 166, a nawet 200. Płyta Gigabyte GA-7VT600 NIE POSIADA MOŻLIWOŚCI PODNIESIENIA wartości FSB na wyższą od tej, która jest wykrywana!. Do dyspozycji overclockera pozostaje przedział FSB w granicy dzielnika, który zostanie wykryty, w naszym przypadku procesor fabrycznie działający z FSB 133 posiada dzielnik 1/4. Dlatego przedstawione poniżej testy nie będą odzwierciedlać rzeczywistej wydajności przedstawianej płyty głównej, którą porównaliśmy do wcześniej testowanego Epoxa 8KRA2+ - gdy wartość FSB z 133 podnieśliśmy do 166MHz.

Podsumowując - aby różnice nie były zbyt duże, podczas testów Gigabyte pracował z FSB 133x15 (2000MHz), a testowany wcześniej Epox 8KRA2+ z FSB 166x12 (2000MHz) - zobaczymy zatem, jaki wpływ na wydajność ma zmiana FSB.

Zacznijmy od testów ważnych dla graczy komputerowych:


3DMark 2003 w niskiej rozdzielczości odczuwalna jest zmiana magistrali FSB. Pamięci ustawione są synchronicznie, więc maleje także ich przepustowość. Skutkuje to małym spadkiem wydajności zwłaszcza w niskiej rozdzielczości.



Quake 3, jest grą w której dość znaczny wpływ na wydajność ma przepustowość pamięci. Wyniki nie są sporo niższe bo tylko o 6,7 kl/s.


Przejdźmy do testów syntetycznych, teraz możliwe będzie zbadanie czy wartość procesora 2000MHz otrzymana przy FSB 133 oraz 166 ma wpływ na wydajność całej platformy, a jeżeli tak to w jakim stopniu:


Wydajność pamięci w tym przypadku jest dużo niższa od konkurenta. CPU Multimedia Benchmark pokazuje, że zmiana FSB nie ma dużego wpływu na moc obliczeniową procesora. Kto wie, może gdyby była możliwość zmiany FSB na wyższe to Gigabyte wygrałby w większości testów z Epoxem.



W PCMarku bardziej odczujemy spadek mocy. W teście CPU nieznacznie, dla pamięci będzie to już większa różnica.



Cinebench nie pokazuje znacznej różnicy pomiędzy obiema platformami. Rendering obrazu wypadł gorzej na Gigabycie z sekundową różnicą.



Jak widać na powyższych wykresach konstrukcja Gigabyte GA-7VT600 oferuje dość spory zapas mocy. Przypuszczalnie (przy tych samych ustawieniach FSB) płyta ta mogłaby bez problemu dorównać, a może nawet pokonać swojego konkurenta.

Overclocking

Podczas sprawdzania możliwości overclockerskich płyty, temperatura procesora wskazywana przez bios zawyżona była o około 10°C, jest to dość dziwny zabieg ze strony producenta, chyba, że testowany przez nas model uległ jakiemuś uszkodzeniu. Dodatkowym problemem dla overclockera będzie dość niewygodne ułożenie zworek zmiany mnożnika, które znajdują się na płytce (nie można zmieniać mnożnika z poziomu Biosu). Informację o kombinacji zworek znajdziemy na jednaj z naklejek dołączonych do zestawu, w instrukcji, lub w postaci nadruku na płycie głównej.
Niestety brak możliwości zmiany dzielnika na wyższy w znacznym stopniu zablokuje możliwość podkręcenia procesora. Taki stan rzeczy automatycznie zmniejsza atrakcyjność całej konstrukcji. Zwłaszcza, gdy na rynku można dostać procesory takie jak Athlon XP 1700+ (0,13 mikrona), bądź nowego Durona 1,6 GHz, w których zapas mocy aż krzyczy "PODKRĘĆ MNIE!".

BIOS Gigabyte GA-V7T600 oferuje:

- Zmiana FSB co 1 od 100, lub przedziału dzielnika domyślnego dla poszczególnego modelu procesora
- Zmiana mnożnika od 5x do 18x (zworkami na płycie)
- Zmiana taktowania pamięci : Auto, 266, 333, 400
- Zmiana napięcia na procesorze Vcore: +5%, +7.5%, +10%
- Zmiana napięcia AGP: Auto, +0.1V, +0.2V, +0.3V
- Zmiana napięcia na pamięciach: Auto, +0.1V, +0.2V, +0.3V

Nie należy zapomnieć, że wszystkie płyty na chipsecie Via KT600 nie posiadają możliwości zablokowania magistrali PCI/AGP. Zmienia się ona wraz z zwiększaniem szyny FSB. W biosie, po wciśnięciu klawiszy ctrl + F1 pojawia się w menu dodatkowa zakładka zaawansowanych opcji. Nie wnosi ona niczego przydatnego, ale jest bardzo ciekawym przykładem utrudniania życia użytkownikom przez producenta.


Instrukcja zmiany zworek od mnożnika (tabelka po prawej), wraz z opisem zworki do ustawiania FSB (lewa strona)

Strona 3 z 4 <<<1234>>>