2007-03-29 10:29
Autor: Sławomir Kwasowski (SlawoyAMD)
5

Głośniki Genius SP-i202U

Strona 3 - Wrażenia i podsumowanie

Przy korzystaniu z zasilania bateryjnego, lepiej zaopatrzyć się w zestaw akumulatorków formatu AAA (najlepiej ośmiu – na wymianę). Większa moc kusi do głośniejszego słuchania muzyki, ale odbija się to dość mocno na długości żywota baterii. Przy poziomie regulatora mocy na mniej więcej ¾ regulacji, naładowane na max akumulatorki wystarczyły na trochę ponad cztery godziny ciągłego odtwarzania z odtwarzacza MP3. Później dioda LED coraz częściej przybierała barwę czerwoną a dźwięk stawał się cichszy i bardziej zniekształcony.
A jak to gra ? Tutaj też w zasadzie trzeba było by odpowiedź podzielić na dwa warianty : z bateriami i bez baterii.


Z bateriami we wszystkich wariantach podłączeń głośność osiąga zadawalający poziom, by w małym pomieszczeniu (pokój około 12 metrów kwadratowych) dość komfortowo dało się słuchać muzyki w towarzystwie przyjaciół. Aby porozmawiać swobodnie, z pewnością trzeba ściszyć będzie muzykę, inaczej będziecie musieli się przekrzykiwać.


Sama jakość dźwięku to oczywiście nie to samo co z komputerowych głośników Logitecha czy Creative, ale z pewnością da się tego słuchać. Wysokie tony są dobre i wyraźne. Średnie pasmo i partie wokalu uznałbym za zadawalające. Jednak to co na pewno odczujemy, to niedosyt basu. Wiadomo, że głośniczki tych rozmiarów nie mogą dać nam efektu masowania brzuszka swoimi dźwiękami, ale z podstawowych kolumienkach komputerowych Creative odczujemy zdecydowanie lepszy poziom tonów niskich. Jednak w zwykłych głośnikach komputerowych nie mamy możliwości podłączenia odtwarzacza MP3, a brak własnego zasilania uniemożliwia miłych chwil pod namiotem z dziewczyną w rytmach np. Simple Red ...
Drugi wariant zasilania, czyli przy braku baterii, to już inna bajka. Sam dźwięk jest wyraźnie cichszy (przy zasilaniu USB tylko 2 waty mocy), więc musimy dać regulator głośności w zasadzie na pełną moc. Przy odtwarzaniu muzyki z dość mocnych źródeł, jak komputer PC lub notebook zaczyna wtedy brakować prądu. Przy dużej ilości średnich tonów (partie gitarowe Metaliki) z mocnymi uderzeniami perkusji, doprowadzały do lekkich „zapaści” dźwiękowych. Ciężko określić to słowami, to coś jak nagłe zniekształcenie połączone ze spadkeim głośności kawałka utworu. Trwało to może z sekundę, ale słyszalne było wyraźnie, objawiając się lekkim charczeniem głośnika. Mniemam, że to po prostu „głupiała” elektronika wzmacniacza w skutek sporego spadku napięcia (objawionym przez czerwone światło diody LED). Wystarcza w takim wypadku zmniejszyć nieco poziom głośności źródła dźwięku i wszystko wraca do normy.


Przy zasilaniu z komputera ale odtwarzaniu z MP3, nie ma już tego objawu „zapaści”. Mój prywatny odtwarzacz MP4 EasyTouch nie ma mocnego wyjścia słuchawkowego, więc ciężko było mu doprowadzić głośniki do kresu wytrzymałości ich źródła zasilania z USB.
Głośniki Genius SP-i202U to dobry wybór dla kogoś pracującego w terenie, często goszczącego w hotelowych pokojach. Spakowane w czarny worek, płaskie głośniki nie zajmą dużo miejsca w walizce czy torbie podróżnej. Jeśli będziemy chcieli odpocząć wieczorową porą z lampką koniaku lub szklanką piwa w dłoni przy muzyce ulubionych wykonawców, to z pewnością estetyczny komplet głośników Geniusa, podłączony do służbowego notebooka lub odtwarzacza plików MP3 da nam satysfakcję. Co prawda dobre słuchawki na pewno zagrają nam lepiej w skali basów i tonów średnich, jednak nie zawsze mamy ochotę korzystać z ich usług.
Jeszcze lepiej Geniusy wypadną pod namiotem lub podczas niespodziewanej wizyty u znajomych, gdzie za pomocą dwóch głośników i małego odtwarzacza plików, zwykłe odwiedziny zamienimy w udaną „imprezkę” z muzyką i tańcami.
Jeśli ktoś nie jest zbyt wymagający co do swoich głośników przy komputerze PC, Genius również może z powodzeniem generować dźwięki systemowe, jak i odtwarzać ścieżki internetowych filmików You Tube czy fragmentów programów telewizyjnych, czesto zamieszczanych na informacyjnych portalach Onetu, Wirtualnej Polski czy Interii.
W cenie około 70 zł znajdziemy może lepiej grające głośniki, ale z pewnością nie tak uniwersalne. Wszystko zależy do czego potrzebujemy naszego sprzętu nagłaśniającego. Za dobry stosunek możliwości tego urządzenia, przy bogatym wyposażeniu dodatkowym (woreczek, okablowanie, w tym automatycznie zwijany USB), przyznam głośnikom SP-i202U odznaczenie Best Buy.



Zalety :
- dobra jakość wykonania
- dobre wyposażenie kompletu
- bogate możliwości współpracy z urządzeniami medialnymi
- spora głośność zestawu przy zasilaniu bateryjnym

Wady :
- stosunkowo ciche odtwarzanie przy zasilaniu USB
- zniekształcenia dźwięku przy mocnym basie - przy zasilaniu USB
- słabe niskie tony


Serdeczne podziękowania dla agencji Tabasco za udostępnienie sprzętu do testów.



Podziękowania dla koncernu AMD za udostępnienie na potrzeby testów, procesorów Athlon 64 / FX 62 / X2 5000+


Strona 3 z 3 <<<123