2011-03-25 08:23
Autor: Mirosław Langer (lami)
6

Intel, Gigabyte, Foxconn płyty z chipsetem H67

Strona 5 - Overclocking

Producent wraz z wprowadzeniem chipsetów H67 nie przewidział możliwości Overclocking dla produktów zbudowanych w oparciu o te układy. Zgodnie z założeniem chipset wykorzystuje zintegrowaną grafikę Intel® HD 2000/3000 zabudowaną w nowych procesorach Sandy Bridge. Podobnie jak poprzednie procesory Intela można wykorzystać technologię Turbo Boost, która pozwala nieznacznie zwiększyć taktowanie CPU poprzez podniesienie wartości mnożnika. Pełna swoboda została dana chipsetom P67 oraz procesorom osadzonym na podstawce LGA1155 oznaczonych przez producenta literką K. Mnożnik BCLK w wypadku tej platformy pozostaje jak na razie praktycznie martwy. Podniesienie taktowania o 5% jest niebagatelnym wyczynem. Zintegrowany układ graficzny Intela HD 2000 pozostawał przez cały czas testów, na swoim niezmienionym poziomie taktowania czyli 850 MHz. Paradoksalnie karta graficzna ASUS HD 5770 tez posiada GPU taktowane zegarem 850 MHz. Różnice mocy tych dwóch grafik, zobaczymy na wykresach.
Po tych kilku zdaniach wstępu przejdźmy do przeglądu poszczególnych płyt. Tradycyjnie niezastąpiony okazuje się program CPUZ wersja 1.57, która to prawidłowo odczytuje parametry podzespołów nowej platformy. Zaczniemy od płyty głównej Intel DH67BL.



Firmowy panel też może nam posłużyć jako narzędzie monitoringu i pracy.


Intel Turbo Boost działa, jest to technologia, która automatycznie podkręca procesor gdy tylko komputerowi potrzebna jest wyższa prędkość obliczeniowa. Podczas testów procesory automatycznie skalowały się na tę wartość 3,3 GHz(33x100). Tym samym podczas publikacji wyników testów nie rozdzielałam wyników na OC i normalną pracę. Troszeczkę inna sytuacja była z płytą Gigabyte, ale o niej kilka akapitów niżej.
Kolejna płyta główna to Foxcoon H67MP-S.



Turbo Boost także działa bez problemu na płycie Foxconn. Panel firmowy oprócz monitoringu podzespołów płyty pozostaje martwym narzędziem.

Pozostał jaszcze rzut oka na BIOS płyty Foxconn.





BIOS jest typowy dla tych konstrukcji, szukanie zakładek pozwalających na overclocking naszego komputera jest bezcelowe. Wszelkie manipulacje mające na celu podrasowanie procesora czy pamięci pozostają bez reakcji. Te dwie konstrukcje Intel DH67BL oraz Foxcoon H67MP-S pozwalają automatycznie aktywować Turbo Boost.

Diametralnie odmienna sytuacja jest z płytą Gigabyte H67A-UD3H. Różnice w budowie tej płyty, w stosunku do dwóch poprzednio omawianych, dało efekt w postaci bardziej elastycznej pracy. Turbo Boost oczywiście działa, ale też pozostaje pewien margines swobody działania. Efekt był taki że BCLK można było ustawic na 105 co daje 5%-owy przyrost prędkości. Ciekawe czy ta bariera padnie podczas testów P67A-UD7 i P67-UD5, które to właśnie przed chwilą kurier dostarczył do mojego domu. Zobaczmy zatem jak nasza płyta prezentowała się w świetle aplikacji CPUZ.



Kolejne fotografie przedstawiają płytę podczas ciężkiej pracy. 3361,5 MHz (105 x 32)to najlepszy wynik jaki można było uzyskać przy testach chipsetu H67.


Jak widzimy BCLK ustawione na 105 mnożnik procesora x 32.


Spójrzmy jeszcze na temperatury pracy podczas testu, są bardzo przyjazne i niskie. Radiatory doskonale radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Ta sytuacja ma niewatpliwie pozytywny wpływ na stabilna pracę podzespołów i systemu.
Jeszcze na koniec BIOS płyty Gigabyte H67A-UD3H. To dobrze znana wszystkim użytkownikom i fanom Gigabyte aplikacja. Posiada kilka funkcji pozwalających na minimalny Overclocking. Firma nie zaprezentowała (jak do tej pory) nowoczesnego graficznego interfejsu obsługującego BIOS idąc śladem konkurencji. W przypadku tej konstrukcji nie wpływa to istotnie na funkcjonalność obsługi płyty głównej.
Prezentacja płyt głównych z chipsetem H67 zakończona. Czas na testy i prezentację wyników.

Strona 5 z 8 <<<12345678>>>