2010-02-07 22:33
Autor: Mirosław Langer (lami)
19

Intel LGA 1156 Core™ i7 870 Core™ i5 750

Strona 2 - Core i7 870, Core i5 750

Do testów zostały oddelegowane dwa procesory Intel Core i7 oraz Core i5. Zobaczmy zatem jak wygląda specyfikacja obu procesorów ujęta w przygotowanej do tego celu tabelce:



Przy okazji należy wspomnieć o cenie, która kształtuje się na dzień dzisiejszy w granicy 2000 - PLN za Core i7 oraz 720 – PLN za Core i5. Zobaczmy teraz jak wyglądają procesory na zdjęciach, czyli Real Foto.





Najważniejsza rzecz jaka rzuca się w oczy to brak wystających miniaturowych nóżek elementu procesora bardzo podatnego na uszkodzenia. Firma Intel zastosowała punkty kontaktowe, które dociskane są do nóżek umieszczonych w gnieździe procesora. To rozwiązanie w zamyśle konstruktorów miało być bardzo wygodne i bezpieczne. Praktyka pokazuje że były z tym systemem kłopoty, które wyeliminowano. Na płytach dostarczonych przez firmę Gigabyte nie zauważyłem niczego co mogłoby dać podstawę do niepokoju. Procesor posiada kilka wcięć, które wskazują prawidłowe osadzenie CPU w gnieździe. Nie będę się rozpisywał o wyglądzie gdyż zdjęcia są dobrej jakości, pokazują praktycznie każdy szczegół. Przejdę zatem do opisu funkcji i możliwości technicznych naszych bohaterów. Firma Intel w czytelnym schemacie graficznym pokazanym poniżej, ujęła najważniejsze funkcje procesorów, chipsetu i platformy.



Jedną z ciekawszych funkcji procesorów Intela jest mechanizm Turbo Bost pozwalający podnieść mnożnik procesora max. o 5 punktów ( np. z 19 do 24) pod warunkiem pracy zajmującej wyłącznie jeden ze rdzeni. Popatrzmy na graficzny wykres możliwości tej technologii.



Jak widzimy przy pracy czterech rdzeni Ratio jest podniesione o dwa punkty tym samym procesor taktowany 19 x 133 MHz przechodzi w stan 21 x, 133 przy czym każdy zatrudniony rdzeń pracuje z tą samą częstotliwością. Ta technologia ma za zadanie przede wszystkim zmniejszenie TDP procesorów a co za tym idzie obniżenie energochłonności pracy urządzeń. Firma Intel podobnie jak większość producentów działających na globalnym rynku wpisuje się w program walki z lawinowo narastającym zapotrzebowaniem na energię. Jak pisałem w moich poprzednich recenzjach również producenci płyt głównych widzą ten problem wpisując go w strategię rozwoju firmy oraz promocje marki.

Strona 2 z 6 <<<123456>>>